| Dorugar a întrebat:

Citind Biblia am gasit in Apocalipsa 1:17+18 ca Christos se lauda singur ca el este seful cheilor mortii, (si nu ale vietii) si seful cheilor Iadului!
Oare asta nu inseamna ca Christos este acela care vine cu coasa si apoi te ia in Iad, bineinteles daca esti crestin care ti-ai vandut sufletul lui Christos?

30 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Adica are stapanire pe portile iadului.El trimite oamenii in iad, respectiv in rai.Asta e intelesul.Nu mai denatura adevarul.

| Dorugar explică (pentru AvalohAlyn):

Nu draga, Isus nu poate trimite oamenii in RAI pentru ca nu el detine cheile vietii si nici cheile Raiului, el detine doar cheile mortii si cheile Iadului, adica conform zicalei populare cand moarte cineva se spune ca l-a luat Dracu, si exact acest lucru il face Isus Christos care este Dracu, asta nu o zic eu ci o zice Dumnezeu in Apoc 12:12, si o recunoaste chiar Isus cand se lauda ca el este Lucifer.
Asa ca de denaturat intelesul Biblic al acestui verset il faci chiar tu cand vorbesti de um Rai despre care nici Dumnezeu nu pomeneste. Singurul lucru pomenit in Biblie care poate fi crezut ca Rai, este "imparatia lui Christos" care se vede din acele versete ca este IADUL in care absolut toti crestinii isi vor petrece "viata vesnica"!

| Seba2013 a răspuns:

Se refera la faptul ca el are cheile iadului in sensul ca poate sa elibereze din morti oamenii.

Cel cu coasa nu are puterea acesta, doar el are puterea sa invie oamenii din morti.

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

Zau draga Seba?
Stii tu asta, sau numai crezi asta? Ai vazut tu vreun singur om inviat din morti?
Nu de alta dar eu am vazut sute de cimitire cu crestini care au ramas morti si nu a inviat nimeni niciodata in ultimii 2000 de ani, nici macar Christos nu a inviat, asta desi in fiecare an niste bezmetici se aduna la miezul noptii si canta ca prostii ca Isus a inviat din morti, asta desi nu l-a vazut nimeni viu!

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Este libertatea mea, sa cred ce vreau.
Insa eu ti-am oferit raspunsul la ceea ce ai intrebat.
Biblia asa afirma, acuma daca tu nu crezi sau altul crede, este alt subiect.

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

Asa este, esti liber din partea mea sa crezi si in Tom Degetelu, problema este ca trebuie sa fi tare naiv la varsta ta incat sa mai crezi in povesti, fie ele si biblice!
2 Cine afirma?
Biblia?
Pai ca valoare are o scriptura FURATA de la o alta religie, deci una care este bazata pe FURT si MINCIUNA, zic minciuna pentru ca textul original al scripturii este interpretat altfel decat in religia in care a aparut.
Pai tu ai impresia ca daca ati FURAT scriptura religiei mozaice, l-ati furat si pe Dumnzeul din ceruri al acelei Religii?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Bai amule, eu ti-am raspuns la intrebarea initiala.
Daca tu nu crezi in Dumnezeu, crede in ce vrei, nu ma intereseaza.
Eu cred in Dumnezeu, si nu trebuie sa iti demonstrez tie asta.

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

Ti-am mai spus si o repet, din partea mea poti sa crezi si in Tom Degetelu si chiar si in capacul de la WC, ca nu ma intereseaza ce crezi tu, eu doar ti.am aratat faptul ca aceleasi versete din Biblie se pot vedea din pozitii diferite si ca se pot pune intrebari din punctul de vedere al fiecarei pozitii, si ca eu nu am repetat aceeasi intrebare asa cum m-ai acuzat tu

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Baitas, nu poti sa compari pe Dumnezeu, cu Tom Degetelu.
Aici tu imprastii conceptii personale, care nu au nici o valoare.

In subiectul acesta ai 3 optiuni:
1 Crezi ca te-a creat Dumnezeu.
2 Crezi in teoria evolutiei.
3 Crezi in logica ta, adica aia ca te-a facut mama.

Din acestea 3 tu ai aleso pe a 3, deci logic esti, pierdut in spatiu.

Gata eu m-am lamurit de tine, discutia cu tine, nu stiu cum o mai pot contiunua, ca imi cauzeza o stare de molesire.

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

Tu ai mai fost la doctor`?
Pai cum sa-mi contesti tu mie faptul ca am fost nascut de mama mea?
Nu crezi ca esti cam prea mare sa mai crezi ca te-a adus barza?
Pai cu acest model de "inteligenta" ne-ai convins tu pe toti ca esti cu capul in nori, adica pierdut in spatiu!

Mah....mai e careva pe aici care sa conteste ca a fost nascut de mama sa?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai nu tu esti cel care afirma, ca creatorii nostri sunt parintii?
Uite aicibig grinorugar a răspuns (pentru Seba2013):
Si eu ti-am spus ca Iphonul este facut de OM ...adica OMUL e Dumnezeu, lucru confirmat chiar si in Geneza Biblica!
Nu noi oamenii nu am aparut la intamplare ci ne-am nascut cu totii din iubirea parintilor nostri care sunt Creatorii nostri adica Dumnezeii nostri!
Oare tu nu realizezi ca fara parintii tai, dar pe baza Dumnezeului din ceruri, tu erai astazi un Maugli?
Pai cine ti-a dat viata ingrijire crestere si educatie? Maimutoiul King Kong cu puteri supranaturale din ceruri sau parintii tai care te-au creat?

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

Si tu ce crezi ca faci?
Ma contrazici dandu-mi dreptate?
Pai parintii mei sunt oameni, adica pentru mine Dumnezei si in calkitate de parinti si bDumnezei ei sunt creatori, si astfel tu ai Iphone si toate alea, sau le ai pentru ca te-ai rugat lui Dunezeu in biserica sí Dumnezeu ti le-a trimis cu naveta cosmica drept recunostinta ca-l lingusesti si-i sugi ciorapii?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Copilase, mai creste, ca deocamdata esti pe langa subiect.
Tu nu intelegi semnificatia subiectului, si incepi sa vorbesti anapoda.
Despre aiurelile tale, de copil natarau, nu vreau sa vorbesc, pentru ca nu au nici o tinta.
Macar de erai un copil care iti placea ratiunea, logica, stiinta, mai ziceam si eu, dar tu este inca pierdut.

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

Si te pomenesti la cat de inteligent te crezi ca ratiunea, logica si stiinta le gasesti chiar in credinta a proasta?
Nu cumva tu esti acela pierdut

| Seba2013 a răspuns:

Daca esti paranormal, nu am ce sa iti fac.
Nu se leaga nimic din ceea ce vorbesc cu tine,
Doar faci pe smecheru, numai smecheriile alea le pot itelege.
Nu ai nimic, folositor in vocabularul tau.
Eu iti spun asa.
PAAAAAAAAAAA.

| Seba2013 a răspuns:

Dumnezeu nu controleaza gandurile, sunt liber daca vreau sau nu sa ascult.
Daca le-ar controla, am fi roboti.

Cand inveti la scoala cat fac 2+2 te invata ca fac 4, daca ai gandi difeit, ai lua nota slaba.
Vezi ca si pe tine te controleaza, dar asta numai daca vrei, daca nu, esti liber sa ramai repetent.

Dumnezeu nu trebuie sa spioneze, el vede tot, asa ca oamenii care supravegheaza o zona.

Puetera judiciara excita peste tot, mai ales in tarile avansate, asa ca vorbesti aiurea.

In viata asta nu exista numai STI, exista si CREDE.
Exista efecte care nu se inteleg, dar se cred pentru ca functioneaza.
Intelegi, noi ca sa credem in Dumnezeu, am citit inainte despre el, in biblie, am cautat in istorie, despre existenta lui Dumnezeu, am porbat doctrina, si am dedus, ca este adevarata si practica in viata de zi cu zi.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Acolo una am scris excita, am gresit, este exista.

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

Pai daca Dumnezeu vede tot ce faci si ce gandesti, inseamna ca te spioneaza, de ce te deranjeaza atunci cand statul face acelasi lucru, motiv pentru care a inventat religia si autodenunul numit spovada.
2 Evident ca exista A CREDE, dar a CREDE inseamna a NU STII, tinand cont de faptul ca marea majoritate a speciei umane este proas...pata, adica are mintea odihnita, evident ca credinta, adica nestiinta, este foarte raspandita.
Deci vrei sa cred ca tu l-ai gasit pe Dumnezeu citind Biblia?
Pai asta echivaleaza cu faptul ca daca ai citi povestea Greuceanu, ai crede in Greuceanu? Ti se pare inteligent acest lucru?
Nu ti s-ar parea mult mai inteligent sa-l descoperi pe Dumnezeu prin stiinte, adica prin cunoastere rationala?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai Dumnezeu vede tot, pentru ca poate, nu inteleg care ii problema.
Ai vrea sa nu vada, sau ce?
Nu ma deranjeaza statul, care nu vede, iti fac o paralela ca sa vezi ca, chiar daca nu esti religios, si pentru tine exista legi.

2 Da l-am cunoscut pe Dumnezeu.
Daca citesti biblia o sa il cunosti si tu, nu trebuie sa il vezi, ca sa il cunosti.
Eu cred ca este rational sa cunosti o persoana prin intermediul unei carti.

Exista carti de povesti, dar exista si carti cu lucruri reale.
Daca citesti o carte de istorie, vei crede, chiar daca nu ai vazut.

| Dorugar explică (pentru Seba2013):

1 Problema este ca vede si cand eu ma sterg cu hartie igienica dar si cand fac ceva cu partenera, si asta ma deranjeaza cumplit. Da as vrea sa vada nu cum eu fac sex, ci sa vada cum creatia Lui se duce Dracului pentru ca EL nu-si face treaba.
2 De unde stii ca cel pe care l-ai cunoscut tu era Dumnezeu, si nu "dumnezeul" veacului acesta, adica Diavolul.
3 Pai tocmai ca am studiat-o si nu mai are rost sa o citesc pentru ca am inteles clar mesajul ei diabolic, dar si faptul ca Dumnezeul veacului acesta, adica al Noului Testament, "dumnezeul" cu copii nu este Dumnezeul lui Moise ci Potrivnicul care i-a aruncat Legea la Gunoi si a inlocuit-o cu o Lege Noua, lege a Satanei

| aabaaab3278 a răspuns:

Cred ca e a 5-a intrebare de-a ta cu exact acelasi subiect. Din cate am inteles, esti ateu, ce vrei sa arati prin intrebarea asta?

| godless1859 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Vrea sa arate ca Isus=Satana

| aabaaab3278 a răspuns (pentru godless1859):

Am inteles asta, dar la orice post numai asta scrie laughing

| godless1859 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Stiu,tipul a facut o obsesie big grin

| Dorugar explică (pentru aabaaab3278):

Stii cum se spune, cine crede acela nu STIE!
Daca ai stii nu ar mai fi nevoie sa crezi!
2 Vreau sa arat un adevar biblic, si anume acela ca crestinii il au ca Dumnezeu pe Lucifer, care se recunoaste ca este stapanul mortii si al iadului dar nu si al vietii si al Raiului in acele versete pomenite in enuntul intrebarii

| Dorugar explică (pentru godless1859):

Asa este, cine nu se lasa prostit de un stat cleptocratic care vrea oameni prosti, sau prostiti prin religie ca sa poata fura in pace si liniste, este un considerat nebun, de catre toti prostii sau prostitii, desi nu e mare diferenta intre cele doua categorii

| Dorugar explică (pentru godless1859):

Da intr-adevar am o obsesie, si anume aceea ca tara mea plina de credinciosi, adica nestiutori, este ultima si cea mai retrograda din UE si poporul ei este considerat´ca fiind cel mai prost si cel mai retrograd, si lucrul acesta ma doare, si uite, incerc sa va trezesc din somnul ratiunii, care stii bine, ca naste monstrii!

| Dorugar explică (pentru godless1859):

Nu eu vreau ci o arata nu numai biblia ci si realitatea istorica, in care vedem ca biserica lui Christos este cea mai criminala institutie din istoria umanitatii, iar Biblia in Ioan 8:44 ne arata ca pe Diavol il poti usor recunoaste prin faptul ca este ucigator de oameni si tatal minciunii, si ce sa vezi, afirmatiile din Ioan se potrivesc ca o manusa cu faptele bisericii

| aabaaab3278 a răspuns:

1. Nu sunt fata
2.la intrebarea asta:http://www.tpu.ro/......-salveaza/
citez:" Isus Christos salveaza numai prin MOARTE
Asta poti vedea si in realitate, dar poti citi si in Biblie de ex. in Apocalipsa 1:17+18 unde vedem ca Christos este seful cheilor mortii, si nu ale vietii, si seful cheilor Iadului, adica Christos e ala care vine cu coasa si te ia in Iad daca ti-ai vandut lui sufletul"
3. intrebarea asta de tine e scrisa: http://www.tpu.ro/......biblia-si/
4. la intrebare asta: http://www.tpu.ro/......ri-divine/
citez: " La cine te referi?
Isus din Nazareth nu a fost niciodata un Christos(adica un UNS in functia de Rege) si nici nu a avut insusiri divine, si daca ar fi sa ne luam dupa ce scrie Biblia si ce au afirmat contemporanii sai despre el, rezulta ca puterile nu erau divine ci diabolice, fapt confirmat si de evanghelistii Luca si Marcu care recunosc ca au primit de la Isus putere si stapinire peste Diavoli"
Nu e o postare, sunt mai multe, si tot bati moneda Iisus si cheile iadului.

| Dorugar explică (pentru aabaaab3278):

Se pare ca nu vezi decat simplist, adica in alb si negru, si observ ca nu sesizezi nuante. Este adevarat ca am folosit poate aceleasi versete din Biblie, dar nu pentru una si aceeasi intrebare, asa ca ar fi bine sa sesizezi si nuante, pentru ca capacitatea de a distinge nuante, mai ales in exprimari, are legatura cu dezvoltarea intelectului, si zau ca nu as vrea sa-mi fac o parere rea despre tine