| Maomau a întrebat:

Oare din ce cauza ni se spune sa urmam Calea lui Christos daca contemporanii sa-i il acuzau ca lucreaza cu puterile Diavolului Belzebub, si chiar el singur se lauda in Apocalipsa 22.16 ca este Lucifer, si ca detine numai cheile Iadului si ale Mortii nu si cele ale Raiului si ale vietii?(Apocalipsa 1.18)

Răspuns Câştigător
| ManStrong a răspuns:

Pentru ca Cristos este Satan capul bisericii.Biserica este Imperiul roman care se sprijina pe doua picioare Vezi Daniel.
Ori biserica decalara sus si tare ca Cristos este capul ei.
Cine confducea din umbra IMPERIU ROMAN IMPOTRIVA EVREILOR?

12 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Tu ce cale urmezi?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Salut!

Analizeaza inainte sa imi iei afirmatia de buna, poate gresesc.

Maomau, fi atent la ce iti scriu acum si tine minte.

"Lucifer"=aducator de lumina.

Numele a fost dat lui Iisus inainte de a se atribui celui rau.

Iisus detine aceste chei, si a spus-o pentru ca El poate sa deschida aceasta locuinta si sa elibereze toate sufletele celor aflati in acel loc.

Si, unde scrie ca Iisus nu detine si cheile Raiului?

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer

O zi buna iti doresc!

| Maomau explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Evident ca stiam ca Lucifer inseamna aducatorul de lumina si vine din latinul Lux Ferres!
Chiar si de inviere oamenii il sarbatoresc daruindu-si unul altuia Lumina la miezul noptii!
Dar problema apare acolo ca lumina adevarata o gasim in amiaza xilei si nu in mucul de lumanare care arde simbolic la miezul noptii!
Deci eu interpretez asa, si anume ca Isus aduce putina lumina in bezna intunericului de la miezul noptii si anume atat cat aduce credinta, dar adevarata lumina vine de la Stiinta si aceasta este lumina de la miezul zilei care nu ascunde nimic!

| Dandanache a răspuns:

Esti monoman, mai Soimos. Mai vino si cu altceva.

| Maomau explică (pentru Dandanache):

Cum ar fi sa le ceri crestinilor sa vina cu ceva nou... ca doar nu vrei sa cred ca in ultimii 2000 de ani Dumnezeu nu a mai spus sau facut nimic nou pentru ca doarme ca porcu-n cucuruz.
Nu ti se pare incorect sa judeci cu 2 unitati de masura, adica una pentru mine si alta pentru cei aberati de religie?

| relian a răspuns:

Aia este interbpretabila si oricine te poate intoarce.Isus sia zis Luceafarul de dimineata nu Lucifer, el facind referire la stralucire chestii de genul asta nu la ceva rau.Chestia ailanta na zis ca detine cheia iadului, nu cred ca este bine sa deformam ce scrie acolo. Spune de cheile mortii si locuintei mortilor.Nu gata locul ala este iadul.Pentru ca daca ne gindit cu totii sint morti si cei care ajung in rai si cei din iad.Ca urmare el nu detinea chei in sensul asta ci cheile succesului ceva de genul asta.Cum ziceau arhitectii cheia succesului era cine? Cheia de bolta nu era o cheie.Asa si el s-a referit la altceva. Apoi contemporanii lui cine erau si ce urmareau? Aia erau sefii unor biserici care vedeau in el o amenintare si normal cautau sa o elimine si puteau acuza orice si pe oricine lear fi stat in cale. Daca vrei sa arati ceva sau sa intrebi arata ceva ce nu are lumea cu ce te intoarce.Si sint destule chestii ce chiar credinciosii le ocolesc, tocmai pentru ca nu au o explicatie sau nu au o interpretare favorabila lor.Scuze ca am spus si eu parerea.

| relian a răspuns:

Si Miron Cozma era numit Luceafarul huilei si asta nu inseamna ca era Satana nu? Sau poate era? Glumesc.

| milan9 a răspuns:

Este de un MINIM bun simț să nu afirmi aberații cum că Fiul lui Dumnezeu ar conlucra cu răul. Nu poți face o astfel de mare confuzie între bine și rău! Încearcă să le separi mai întâi pe cele două! După aceea poți continua și cu întrebările răutăcioase, tendențioase de pe TPU...

| milan9 a răspuns:

Câteva citate despre Dumnezeu Fiul, pentru. a face corect diferența dintre BINE și RĂU:

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, din zilele veşniciei."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mantuitorul Hristos (Mesia),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, Parintele al veacului ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; împărăţia Lui este împărăţie veşnică şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Sau…

Ioan 1, 1: "La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
Ioan 1, 2: Acesta era întru început la Dumnezeu.
Ioan 1, 3 : Toate prin El (Hristos- Fiul lui Dumnezeu) s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. 4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Coloseni 1, 15. Acesta (Hristos- Fiul lui Dumnezeu) este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.
Coloseni 1, 16. Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate.

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile;
Evrei 1, 3. Care, fiind strălucirea slavei şi chipul fiinţei Lui şi Care ţine toate cu cuvântul puterii Sale, după ce a săvârşit, prin El însuşi, curăţirea păcatelor noastre, a şezut de-a dreapta slavei, întru cele prea înalte,

Ioan 1, 23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
,, Domnului" este traducerea pentru Iahve, Dumnezeu! Isaia Il identifica pe Mantuitorul Hristos, (Mesia) cu Dumnezeu.

Ioan 1, 34 Şi eu am văzut şi am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu.
Sfantul Ioan Evanghelistul spune despre Mantuitorul Hristos: Ioan1, 3,, Toate prin El s-au făcut şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut’’. El nu este o creatura ci Creatorul

Matei 28, 19. ,, Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh’’. Fiului si Duhului Sfant Ii se da aceeasi importanta ca si Tatalui.

Facere 1, 1 "La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-o formă de substantiv plural, Elohim (deși verbul rămâne la singular- Dumnezeu este unul singur).

Romani 1, 16: Căci nu mă ruşinez de Evanghelia lui Hristos, pentru că este putere a lui Dumnezeu spre mântuirea a tot celui care crede, iudeului întâi, şi elinului. Pentru că ceea ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu este cunoscut de către ei; fiindcă Dumnezeu le-a arătat lor.

Evrei 13, 20: "Iar Dumnezeul păcii, Cel ce, prin sângele unui testament veşnic, a sculat din morţi pe Păstorul cel mare al oilor, pe Domnul nostru Iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar ai inceput ma blegia tabacaru? ori nu ai citit ca Iisus a spus; o imparatie dezbinata impotriva ei insasi se surpa si va disparea.cum spuneti dara voi ca am drac? de ce ar lupta el impotriva lui satan si a slujitorilor lui daca el insusi ar fi cine spui? rau ai mai inteles chestia cu detinutul cheilor.de vreme ce el a deschis si inchis respectiva usa, e normal sa detina cheile.si puterea asupra celui inchis acolo si slugilor lui.ori tu nu esti stapan pe toate cheile casei tale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma blegia? de ce nu spui ca esti ateu, ca sa nu mai discuta? nici nu avem ce discuta? a fost atat de greu sa-mi dau seama.

| 7Dany a răspuns:

1. Invata limba romana si sa scrii corect.
2. Citeste Biblia. Isus le da si un raspuns celor ce povesteau magarii ca si tine despre El.
3. Isus nu se lauda ci se prezinta. Si spune ca e Luceafarul de dimineata. Daca in biblia ta scrie Lucifer in loc de Luceafarul de dimineata, ma gandesc oare cum scrie in loc de Soare?
4. Cine ti-o zis ca Raiul are chei sau ca viata are chei?