| soimos a întrebat:

In intelepciunea lui traditionala si milenara, poporul roman spune cand moare un strain ca " La luat Dracu"!
Ce parere aveti, aceasta zicala are legatura cu Biblia sau NU?

Ptr ca in Biblie in Apocalipsa 1.18 chiar Christos recunoaste ca detine Cheile Mortii (si nu ale vietii) si ca este detinatorul cheilor Iadului, nu si ale Raiului!
Oare pilda de intelepciune populara se refera la acest verset biblic?

3 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Poate.

| morningstar a răspuns:

Asa spui tu despre cei care mor probabil, ca nicio traditie nu sustine asta. Chiar e haios, cum poti sa scoti una ca asta? Eu n-am auzit niciodata spunandu-se despre o persoana decedata ca 'l-a luat dracul' laughing))))
In 1 Imparati 8.39 este scris: "...ASCULTA-L DIN CERURI, DIN LOCUL LOCUINTEI TALE, şi iartă-l; lucrează şi răsplăteşte fiecăruia după căile lui, Tu care cunoşti inima fiecăruia, căci numai Tu cunoşti inima tuturor copiilor oamenilor". Si daca te uiti in tot capitolul 8 din aceasta carte, vei vedea ca se repeta ceea ce eu am scris cu majuscule. Deci nu numai ca detine si cheile Raiului, dar aceasta este locuinta Lui!
Versetul citat de tine spune : "Eu tin cheile mortii si ale locuintei mortilor". Dar spune cumva : "Eu tin cheile mortii ( ale locuintei mortilor ), dar nu si cheile vietii "? Nu. Deci nu poti sa excluzi asta.

| morningstar a răspuns:

Daca spun: "Am cheile de la casa la mine", asta inseamna ca le am numai si numai pe cele de la casa? Nu. Pot avea si cheile de la masina, de exemplu. Nu se exclude posibilitatea asta. Daca spun : "Am numai cheile de la casa la mine', atunci e ok, stiu sigur ca nu mai detin nicio alta cheie; dar versetul citat de tine nu exclude ca Isus sa detina si cheile Raiului. Cu un pic de logica nu ai mai pune intrebari atat de banale.