| Steregoi a întrebat:

Cititi va rog primul si al doilea capitol din cartea biblica Iov. Când Iov era încercat de Satan prin nenorociri nu știa ca e încercat de Satan si in timp ce era incercat de Satan prin nenorociri Dumnezeu nu i s-a arătat si nu a vorbit cu Iov si nici Satan nu i s-a arătat si nu a vorbit cu Iov. Iov nu știa pe cine sa facă răspunzător pentru acele nenorociri. Iov 1:20-22:"Atunci Iov s-a sculat şi-a sfâşiat veşmântul, s-a ras pe cap şi, căzând la pământ, s-a închinat, si a rostit: "Gol am ieşit din pântecele mamei mele şi gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!" Şi întru toate acestea, Iov nu a păcătuit şi nu a rostit nici un cuvânt de hulă împotriva lui Dumnezeu." Toata lumea de azi se afla in situatia lui Iov. Satan cauzează oamenilor si animalelor suferințe: boli care curma viata oamenilor si copiilor chiar din pântecele mamelor lor, boli la animale si pasari, prieteni falsi, prieteni si sotii uneori influentate de Satan sa spuna cuvinte rele sau apasatoare, gânduri rele, unele accidente rutiere, unele accidente la locul de munca si acasa si in vacante, crime, uragane, tunami, trăsnete, tornade, cutremure, inundatii, incendii si alte dezastre aparent naturale si instiga pe răufăcători sa comită acte de terorism sa tâlhărească sa omoare sa se războiască si sa ucidă oameni si copii, si ațâța lumea la război si violenta crâncena.

Ce puteți spune?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

E buna observatia.
Iov nu stia despre contextul bataliei dintre bine si rau in care a fost lovit de acele nenorociri si cu toate astea nu a hulit.
Astazi, multi stiu dar tot o fac, chiar si cand o duc bine.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pot spune ca-i cam merge planul.

| Theodorovichi a răspuns:

Ca esti indoctrinat si ca nu prea iti merge mintea.