| Georgeinblack a întrebat:

Daca in ziua de azi ar venii cineva care ar zice ca este IIsus fiul lui dumnezeu si ca daca nu va inchinati lui si nu veti renuntati la toate placerile pamantesti vezi murii int-un an l-ati crede?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphawolf, majoritatea oamenilor simt nevoia existentei unui Dumnezeu care sa-i ocroteasca. Un simt special parca le spune ca Dumnezeu exista, ca omul nu a aparut pe Terra, dotat cu spirit, numai pentru a alerga intre nastere si moarte, ca un simplu purtator de materie superior organizata, fara scop.
Georgeinblack, in Sfanta Scriptura cateva semne ca aparitia de falsi Mesia (Matei 24, 5 - 11), ni le prevesteste.
Sa ne ferim de invatatura falsa si de lumea malefica a acestora, pentru a nu ne rataci, departandu-ne de Dumnezeu. happy

25 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Si cum o sa-mi demonstreze? Face niste exorcizari, sau poate ucide o turma de porci? Sau poate o sa-mi spuna ca, daca nu urasc pe tatal meu si pe mama mea, pe nevasta si pe copii, pe frati si pe surori si pe propria persoana, nu sunt demn de el!? Cata logica! Cata smerenie! Cata iubire! Lasa-ma cu "dumnezeul" vostru!

| Alphawolf a răspuns:

@Victoria, eu inteleg nevoia omului de a crede intr-un Dumnezeu care sa-i ocroteasca, dar aceasta nevoie are tendinta de a conduce conform convingerilor lor, iar asta nu e ok. La golurile cunoasterii ne raspundem cu Dumnezeu? Inseamna ca mie imi lipseste "Un simt special"... Interesant.
@ania, Iisus auzea voci? Trebuie sa-l scoti dintre oameni daca vrei sa-l ridici la rang de Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns:

@Victoria, tu ai glume in program? Ce anume sa inteleg, ca trebuie sa-mi pun intrebari fara sens si fara raspuns, ca trebuie sa dau un sens vietii conform dorintelor? De ce trebuie sa existe un scop? Omul nu poate accepta ca moartea e sfarsitul, iar din dorinta de a fi ceva dupa moarte a inventat tot felul de teorii... Poti sa-i dai un sens sau un scop Dumnezeului etern?

| Alphawolf a răspuns:

@Victoria, ce bine le stii tu, de parca ai facut scoala printre "sfinti". Nu poti si nici nu vrei sa fii sceptica la povestea biblica, nu poti accepta ca povestea biblica este conceputa in asa fel incat sa-i satisfaca omului unele dorinte si sa-i raspunda omului la unele intrebari. Te amagesti prea tare, realismul iti este controlat si diminuat de aceasta poveste. Nu excud o forta supranaturala, insa exclud ca acea forta supranaturala sa aiba vreo legatura cu biblia. Si eu am fost copil si eu am fost crescut de parinti credinciosi...si mie mi-a placut povestile(am crezut povestea biblica), dar au aparut intrebarile, iar eu nu am putut sa le dau raspunsuri doar de dragul de a aia unul, conform dorintelor mele.

| Razvan a răspuns:

L-as confunda cu Terminatorul, probabilthinking
Imi mai da si un break de un an de zile, deci e omenos tipulthinking Simpatic, l-as face de un prietensmug

| danut a răspuns:

"Apocalipsa 1, 7. Iatã cã El vine pe nori. Si orice ochi Îl va vedea, si cei ce L-au strãpuns. Si toate semintiile pãmântului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.
Matei24, 24. Cãci se vor scula Hristosi mincinosi si prooroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pânã acolo încât sã însele, dacã va fi cu putintã, chiar si pe cei alesi. 26. Deci, dacã vã vor zice: "Iatã-L în pustie", sã nu vã duceti acolo! "Iatã-L în odãite ascunse", sã nu credeti. 27. Cãci, cum iese fulgerul de la rãsãrit si se vede pânã la apus, asa va fi si venirea Fiului omului."
Nu avem cum sa credem pe cineva care nu va fi reusit sa fie vazut de toata omenirea in acelasi timp. Aceasta este prima conditie in a credea pe cineva ca este Isus Hristos.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Dar de ce folosesti Conditionalul Optativ?

Ceea ce spui tu se intampla de fiecare data cand cineva prizeaza 2g de Cocaina...

| thealchemist a răspuns:

Poza aia e cu Hitman? poate ma insel, e minuscula, dar cu siguranta intrebarea suna de parca ar fi pusa de 47.
deci nu, nu cred ca Isus s-ar exprima in felul asta.

| ania a răspuns:

Daca mi-ar spune asa ceva, as sti sigur ca nu e Iisus, Fiul lui Dumnezeu. Creatorul capacitatii noatre de e a experimenta placere ne-a facut asa ca sa ne bucuram de ea. E drept ca pune limite, dar eu cred ca sint in avantajul nostru.Lui ii plac acele placeri ale noastre care nu ii ranesc pe altii ( de exemplu nu cred ca este placere fizica mai mare decat sa te daruiesti unei persoane iubite care sa iti fie dedicata numai tie pentru toata viata.)
Legat de partea cu inchinarea, eu observ ca oamenii sunt inchinatori prin natura lor.Vad de ce acte din exterior incalificabile sunt in stare unii din idolatrie fata de diversi oameni ( ex sunucideri in masa), actori, cantareti, lideri politici sau persoana iubita. Daca ma uit la mine, cu cata inconsecventa, lene egiosm si alte hibe ii ranesc pe cei din jurul meu imi piere orice chef de a ma vedea reper chiar pentru ce e bine si rau pentru propria mea viata. Asa ca Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, creatorul placerii ai toata inchinarea mea! Abia astept sa Te intalnesc!

| ania a răspuns:

"Iisus era un simplu om"
Iisus a spus : Eu sunt calea, adevarul si viata: Inainte de Avraam( care traise cu multe sute de ani inainte de el) Eu sunt, Eu si Tatal suntem una, Tatal nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o Fiului, vorbesc dupa cum m-a invatat Tatal meu-Ioan 8:28( deci putem deduce ca auzea voci). N-am auzit ca vreun muritor sa aiba vreodata pretentii atat de mari despre persoana lui( Budha sau Mahomed n-au pretins niciodata asa ceva).
Cum sa fie un simplu om?
Ori era cine a pretins ca este, sau era nebun de-a binele.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Mai repede as crede o maimuta daca ar veni si mi-ar spune ca e King Kong.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Nu, nu l-as crede, deoarece numai Dumnezeu stie cand imi va fi timpul sa ma ia la El happy
Gbu :]

| noreligion a răspuns:

As suna la numarul 9, cu siguranta a scapat vreunul de acolo. iisus(cel divin)nu exista, el a fost om ca toti oamenii, nu mai credeti in povesti nemuritoare.

| greenmile00 a răspuns:

Pai, in primul si in primul rand nu cred ca ar veni sa spuna ceva de genu, adica e chiar prea banal. Ceea ce spui tu acolo e o aberatie de nota 0... serios, pentru ca oricum ar fi, niciodata nu o sa existe amenintare intr-o optiune oferita. Nu din partea unei forte divine. Gandeste si tu logic putin, ceea ce spui tu acolo e act terorist laughing)

| Helvete a răspuns:

L-as crede. L-as crede nebun sau highlaughing. Normal ca nu l-as crede, ce aberatie mai e si asta? Inseamna ca omu' e ori high, ori nebun ori fanatic religios, atat de fanatic incat a ajuns sa aiba halucinatiistraight face. Nu.

| bogdan1004 a răspuns:

Nu as crede de ce? adica bada vorba lui fredeylin na sa nu fiu chiar aberant

| saymoon a răspuns:

Depinde cum o dovedeste ca e El.Sa faca ce a facut fiul Lui Dumnezeu si apoi il cred altfel nu.

| Diana3509 a răspuns:

M-as inchina lui! Dupa 100 de focuri, 1000 de linii si multe partide cu cel mai tare tip din oras. happy Orice pentru placere. Ca doar dupa un an n-o sa mai am interdictii, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vine asa cum spune biblia inseamna ca nu e el.nu trebuie sa-mi ceara inchinarea, fiindca ar fi pentru el un gest de inaltare si nu de smerenie. ori Iisus este smerit, fiindca asa a rusinat mandria multora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphawolf, stiinta multa si avansata, il apropie pe om, pe drumul stiintific al cunoasterii universului si a Creatorului sau. In rest, nu stiu ce-ti lipseste tie, imi pare rau, nici nu vreau, asa ceva... mai departe nu ai putut sa citesti sau sa intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphawolf, chiar si unui credincios care nu prea este devotat, Dumnezeu ii confera raspuns la intrebarile ultime. Dumnezeu are grija, in general, de umanitate, astfel incat istoria are un sens. Pierderea credintei in Dumnezeu sau absenta acesteia din primul plan al preocuparilor pot alimenta ideea ca viata este lipsita de sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphawolf, cred ca, esti constient, de faptul ca, ne impartasim doar ideile, opiniile si, nu e necesar sa ne ofensam.
Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, nu s-a pierdut in teorii, ci a expus principii concrete, de o profunzime atat de mare incat am putea sa le consideram drept legi naturale stabilite de Dumnezeu, care-s valabile pentru viata noastra. Aceste legi se gasesc in biblie. Ca atare, biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Prin cuvinte, noi stramutam voia lui Dumnezeu.
Biblia are, de asemenea, un cuvant de atentionare pentru cei nehotarati: ''... Dar s-o ceara cu credinta, fara sa se indoiasca; pentru ca cine se indoieste seamana cu valul marii, tulburat si aruncat de vant incoace si incolo. Un astfel de om sa nu se astepte sa primeasca ceva de la Domnul, caci este un om nehotarat si nestatornic in toate caile sale.''
Credinta noastra trebuie sa fie ancorata in Domnul - doar asa ne-a spus Iisus: ''Aveti credinta in Dumnezeu!'' - si nu in capacitatea noastra, nu in taria noastra incapatanata.
''Increde-te in Domnul din toata inima ta, si nu te sprijini pe intelepciunea ta.''

| larya234 a răspuns:

Oarecum dar de ce intrebi? ai auzit ceva? oricum dragutzica intrebare -fundita plz am nevoie

| anOnimăăă_4225 a răspuns:

Nu, normal ca nu l`as crede. Iisus nu cere nimanui sa I se inchine, si mai ales nu nu te trimite pe pamana sa te ameninta ca iti ia viata laughing.