| sabin89 a întrebat:

Considerați că formarea statului Israel în secolul trecut, deci strângerea evreilor din nou în țara lor, a fost o împlinire a profețiilor din Vechiul Testament?

15 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Poți să dai niște texte care sprijină ideea?

| RAY a răspuns:

Mesia trebuie sa aduna toti evrei in tara sfanta si sa aduca pacea in lume si cu toti sa credem in iahve nu prin credinta si prin fapte,adica sa il vedem pe iahve,sa vorbim cu el, mesia e un simplu profet, nu vrajiyor, nu invie, nu se naste dintr o fecioara, iar eu astept o evraica virgina ca tot il pomensc

| gabicoo a răspuns:

Parcă ți-am mai răspuns cu altă ocazie - a fost o rezolvare a "problemei evreiești" de după Holocaust. O chestie pragmatică - care a îmbrăcat o haină religioasă: Împlinirea profețiilor din vechiul testament. Supraviețuitorii lagărelor aveau nevoie de o nouă casă, iar acesta li s-a creat în Palestina prin încălcarea drepturilor populației arabe autohtone.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Când Ierusalimul și Templul au fost dărâmate în anul 70, nu profeția biblică le-a dărâmat, ci romanii. Ideea era însă că fusese profețit cu ceva timp în urmă că așa se va întâmpla. În sensul ăsta am pus și această întrebare. Nu că n-aș ști cum s-a format statul Israel, ci dacă profeții din vechime au prezis acest eveniment. Dacă într-adevăr l-au prezis, atunci nu mai putem spune că chestiunea "a îmbrăcat o haină religioasă", ci că chiar s-a împlinit profeția.

| KovacsB a răspuns:

Zeul lor nu s-a tinut de promisiune asa ca s-au descurcat cum a zis Isaia:Isaia 13:15-18~
15Toti ceice vor fi prinsi, vor fi strapunsi, si toti cei ce vor fi apucati, vor cadea ucisi de sabie.
16Copiii lor vor fi zdrobiti sub ochii lor, casele le vor fi jefuite, si nevestele lor vor fi necinstite.
17Iata, atît împotriva lor pe Mezi, cari nu se uita la argint, si nu poftesc aurul.
18Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, si vor fi fara mila pentru rodul pîntecelor: ochiul lor nu va cruta pe copii.

sau Ezechiel:
Ezechiel 9:5-7~
5Iar celorlalti le -a zis, în auzul meu:,, Treceti dupa el în cetate, si loviti; ochiul vostru sa fie fara mila, si sa nu va îndurati!
6Ucideti, si nimiciti pe batrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii si pe femei;

Mai bine Samuel 15-23
Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."

Fiii lui Daniel au omorat locuitorii unui oras intreg pe care apoi si l-au insusit.

| sabin89 explică (pentru KovacsB):

E o opinie. Aș vrea să văd și alte opinii. Mai aștept. Mulțumesc de răspuns.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Adevaratii evrei/israeliti adica adevaratul popor ales de azi sunt creștinii. Biserica este singurul Israel adevărat.

| RAY a răspuns (pentru EestiSodalane):

Iahve a facut un singur legamant cu un singur popor atat

| sabin89 explică (pentru RAY):

Poate răspunzi și la întrebare. A fost o împlinire a profețiilor adunarea lor în țara originară? Sau a fost o simplă coincidență? Că dacă a fost o împlinire, atunci ne putem gândi că acei profeți au avut o viziune pe termen lung. Ceea ce nu e un lucru de ici, de colo.

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Mai este si legamantul cel nou, sau legea cea noua pe care a facut-o Hristos.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Realistic vorbind a fost din cauza razboiului si a nazistilor,cu banii veniti din Germania ti au facut tara, biblic vorbind nu s-a implinit profetia pentru ca nu e implinita complet, mesia trebuie sa vina sa aduna toti evrei intr o singura tara sfanta, pai nu toti evrei recunosc israel, nu e pace in lume, nu toti l-am vazut pe iahve, toti trebuoe sa credem in el dar nu prin credinta

| RAY a răspuns (pentru EestiSodalane):

Iisus a fost un vrajitor care ti a meritat moartea fiind judecat dupa torra, daca va veni in fata ta cineva care va schimba legea si care face vrajitori sa fie omorat cu pietre, mesia e din samanta lui david pe cale paterna

| sabin89 explică (pentru RAY):

"nu e implinita complet, mesia trebuie sa vina..." - Să fie oare Netanyahu acel mesia? Că el ucide vrăjmași în stânga și-n dreapta mai abitir decât toți vitejii din vechime. Samson ucisese doar vreo 3000, pe când el deja are 32000 la activ. Dacă va invada și Rafahul, posibil să atingă milionul. Și când toți vrăjmașii vor fi stârpiți, se va instaura pacea aia minunată. happy

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Trebuie sa aduca pacea in lume nu razboaie

| Effy35 a răspuns:

Categoric, da. Nu există niciun dubiu în această privință, având în vedere că am studiat Biblia ani de zile și știu despre ce vorbesc.