| carmelita_3694 a întrebat:

Cand credeti ca va veni sfarsitul lumii? va veni iisus pe pamant a doua oara sa judece vii si mortii? ca asa spune in crezul ortodox?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

In Sf.Scriptura scrie ca nimeni dar nimeni nu stie cand va veni sfarsitul ci doar Dumnezeu, doar Tatal.Citeste despre Apocalipsa lui Ioan(din Biblie). Asa se spune ca va fi sfarsitul.Eu cred cu tarie in Dumnezeu si cred ca sfarsitul va fi asa cum zice El dar nimeni n u stie cand.Trebuie sa ne pregatim mereu mereu cu spovedanie, impartasanie, rugaciune, credinta, milostenie.
Pentru mai multe informatii religioase despre sfarsitul lumii intra aici:

http://www.gotquestions.org/Romana/Intrebari-Sfarsitul-Lumii.html

Numai bine.

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

De unde sa vina Isus? Ce sa judece si de ce? Nu mai credesti bai in baliverne. Bai @Alan Tigegerid pai daca stam mereu in mataniile de care spui vreo treaba cand mai facem fratioare? Dupa tine si la WC trebuie sa fac matanii?

| Vizitiul a răspuns:

Daca ai avea ceva cunostinte din biblie (carte dupa care eu nu ma ghidez), ai afla ca Iisus nu va mai cobori pe Pamant la venirea Apocalipsei. Cand cred ca va veni sfarsitul? Aminteste-ti ca sunt om ca si tine, fara vreo putere supranaturala. De unde p.la mea sa stiu eu cand va veni Apocalipsa? M-am saturat de intrebari de genul acesta. Voi chiar nu aveti de lucru...

| Dmonik a răspuns:

Din cate am citit pe tup, vine in 2012, dar nu stiu daca vine si isus tot atunci. Pe mine oricum nu ma mai gaseste, pentru ca sap la buncar... vrei si tu cu mine?

| Dmonik a răspuns:

@Cretaker, facem pariu ca te iau?hee hee

| DorelSudoru a răspuns:

Lol cred ca daca vine isus pun astia armatele pe el si il baga la parnaie pana nu invie pe candva sa demonstreze ca e isuslaughing si daca vine oare trece pe la mine pe acasa sa ma judece? sau ne cheama pe toti la tribunal?

| costi a răspuns:

Am si eu o curiozitate: unde apare in Noul Testament ca exista Rai si Iad? eu am citit Noul Testament si nu am gasit nicaieri. asta tot in legatura cu judecata asta

| Gospell a răspuns:

Citeste Capitolul Apocalipsa din Biblie. Vei vedea mai multe detalii.

| Floreenofficial a răspuns:

1.mai incolo.peste cateva mii de ani.nu cred ca vine acu. e prea devreme.
2. da va veni! asa spune, asa se va intampla nici nu te indoi!

| Alex_7297 a răspuns:

@yulikk ce limbaj gen "cocalares" ai...
@carmelita, nu cred că va veni prea curând, şi în nici un caz nu cred că va veni Iisus pe pământ...

| RS4 a răspuns:

Vine, vine, acum coase o parasuta!

| Cretaker a răspuns:

Dac-ar sta Iisus sa judece toti vii si mortii cum spune crezul ortodox...ar dura ceva timp.

I mean srs, vine Iisus...pac,arde Pamantul, mortii ii aud vocea si se trezesc la randu' lor.
De fapt, versiunea scurta este: da, cred intr-un fel in sfarsitul lumii.

prepare for 'stupid'

| Ballet a răspuns:

Nu stiu, si nu-mi pasa :] Traieste'ti viata, gandeste'te la asta cand va fi cazul, nu te gandi fara rost :]

| AlexT94 a răspuns:

Da, vine cu dricu laughing

| Gabriella10 a răspuns:

Eu stiu?
Probabil va veni.
Cand? nimeni nu'ti poate da raspunsul
Doar Dumnezeu stie.
Deci.cred. odata si odata va veni si apocalipsa[asa cred eu]insa nu stiu cand.

| Gabi_6377 a răspuns:

Argumente stiintifice ca vine sfarsitul lumii in 2012 sunt destule. E posibil, dar in mod sigur Iisus va fi prezent sa judece vii si mortii. E doar o chestiune de timp daca va fi sau nu sfarsitul lumii.

| carmelita_3694 explică:

Iisus cristos va veni si va pune capat istoriei acestiu pamant plin de pacat, asa spune biblia.deja se pregatesc evenimentele prevestitoare spuse in apocalipsa

| sergiuflore a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni Isus, dar...va veni.

| anonimul a răspuns:

Eu cred ca sfarsitul lumii va veni atunci cand Dumnezeu nu va mai avea de ce traim, adica atunci cand toti o sa fim intruchiparea diavolului, si mai cred ca vom muri ca dinozauri...adica datorita unui meteorit, dar nu ne vom ridica pana la ceruri pana la 40 de zile dupa meteorit asa ca atunci va veni Dumnezeu sa ne judece...si mai cred ca viata nu se va sfarsi niciodata, dupa ce noi nu vom mai fi, dumnezeu va crea alt fiinta inteligenta si tot asa deoarece el iubeste pe toata lumea asa de tare incat vrea sa imparta cu noi tot ce a creat in lumea asta

| yuLikk a răspuns:

OoF.
bAAA. m-am saturat de astia care se tot mataie:vai vine sfarsitul lumii! vai vine sfaristu! rolling eyes

du-te fa si te omoara ca sa nu te mai plangi atata ca vine sfarsitul
va veni odata si odata
dar bucura-te de viata fataaaa!

| Na7uraL a răspuns:

Sfarsitul lumii va veni in 2012 cum spune Parlamenul si OTV-ul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitul lumii nu va veni prea curand...happy desi imi place sa ma gandesc la o schimbare radicala a lumii, in nici un caz The End. Te sfatuiesc sa-ti traiesti viata, sa nu te mai gandesti la Sfarsit si sa ai incredere in Dumnezeu ca stie El mai bine ce face happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie scrie: "Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."
Cine dintre oameni spune ca stie cand este sfarsitul e un batut in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Cretaker tu crezi ca se face judecata ca la judecatorie cand stai sa te judece 3-4 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar Dumnezeu Tatal stie numai el stie cand va veni sfarsitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai Dumnezeu Tatal stie cand il va trimite pe fiul sau Isus Hristos in lumea noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA va veni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitul lumi va veni incurand chiar si noaptea nu stie de cat tatal nici ingeri nu stie

| Pheno a răspuns:

Cand am sa mor eu de foame, si am sa mananc toate animalele de pe pamant. din acel moment devin vegetarian si mananc toata lumea verde de pe pamant. astfel oamenii vor muri de foame, iar eu ma voi putea infrupta din carnea lor. si asa se termina lumea