| Kornuletz540 a întrebat:

Craciunul si Anul Nou au oarecum origini pagane?

15 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Revelionul (Anul Nou), nu are de fapt semnificatie mistica.
Craciunul da, e o traditie preluata de crestinism de la altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

"Sol Invictus, pe de altă parte, era un zeu soare sirian, al cărui cult a fost promovat pentru prima dată la Roma sub împăratul Elagabalus, dar fără succes. Aproximativ cincizeci de ani mai târziu, la 25 decembrie 274 d.Hr., împăratul roman Aurelian a reușit să stabilească cultul lui Sol Invictus ca religie oficială, alături de cultele tradiționale romane."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus

"Some fifty years later, on 25 December AD 274, the Roman emperor Aurelian did succeed to establish the cult of Sol Invictus as an official religion, alongside the traditional Roman cults."
https://en.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus

| Theo94 a răspuns:

Referitor la popoarele germanice:
"Yule sau Yuletide („timpul de Yule" sau „sezonul de Yule") este un festival găsit din punct de vedere istoric la popoarele germanice. Savanții făcut conexiuni cu sărbătorile originale ale lui Yule la Vânătoarea sălbatică, zeul Odin și sărbătoarea păgână anglo-saxonă Mōdraniht."

"Mai târziu, îndepărtându-se de rădăcinile sale păgâne, Yule a suferit o reformulare creștinizată, [1] rezultând în termenul Crăciun. Unele obiceiuri și tradiții actuale de CRACIUN, cum ar fi bușteanul de Yule, capra Yule, mistrețul, cântarea Yule, și altele pot avea legături cu tradițiile păgâne de Yule mai vechi. "

https://ro.wikipedia.org/wiki/Yule

"Terms with an etymological equivalent to Yule are used in the Nordic countries for Christmas with its religious rites, but also for the holidays of this season. Yule is also used to a lesser extent in English-speaking countries to refer to Christmas."

https://en.wikipedia.org/wiki/Yule

| popescuhertz a răspuns:

Craciunul și Anul Nou au avut originile lor în diferite tradiții păgâne, dar au fost adoptate și s-au adaptat în culturi creștine în timp. Craciunul este sărbătorit la 25 decembrie în amintirea nașterii lui Isus Hristos, dar această dată a fost aleasă pentru a coincide cu sărbătoarea romană a Nașterii Solis Invicti (Nasterea Soarelui Invict), care era o sărbătoare păgână în cinstea zeului solar, Sol Invictus. Anul Nou, de asemenea, a avut originile sale în diferite sărbători păgâne, cum ar fi sărbătoarea romană a lui Saturn, care era o sărbătoare în cinstea zeului agriculturii și a belșugului. Deci, într-o anumită măsură, Crăciunul și Anul Nou au originile lor în tradiții păgâne, dar au fost adaptate și integrate în culturile creștine în timp.

| AndreiNrcs a răspuns:

La Români, 80% nu au, dar la străini desigur că au. România este formată după creștinism așa este tipul românesc, vezi și ateul care nu are treabă nu nicio confesiune, dar el zice Doamne ajută, face și el paști și crăciun, îl doare și sufletul, când îi este frică face cruce zice și Doamne ajută. Deci, da, la Români nu se găsesc origini păgâne 80%

| Wr3nch a răspuns (pentru AndreiNrcs):

De parcă românii nu au fost cuceriti de romani, și nu a fost sincretism religios. Lasă basmele din Biblie și citește niște cărți de istorie.

| Holiday a răspuns (pentru AndreiNrcs):

"...vezi și ateul care nu are treabă nu nicio confesiune, dar el zice Doamne ajută, face și el paști și crăciun, îl doare și sufletul, când îi este frică face cruce zice și Doamne ajută..."

Ala nu e ateu, e doar un crestin imbecil care din diverse motive vrea sa para ateu.

| AndreiNrcs a răspuns (pentru Wr3nch):

Vreau să știi că mi se rupe, de ce faci, de ce zici, de ce vrei, mă înțelegi? Sau măcar încerci să înțelegi.
Că mi se rupe, de ce spui, ce faci, în orice fel, spune dacă nu înțelegi să ți-o spun altfel.

» Asta ți-am zis-o, idem timpurilor noastre, nu mă plictisii, nu trebuia să te bagi în seamă cu mine. Nu-mi juca mie la ureche cu istoria, ca nici eu cu Biblia nu-ti cand la ureche, m-am spalat deja cu ia pe cap, nu incerca sa ma, mai speli si tu, ca deja fac intindere. Sa ma astepti in 2021 atunci poate imi v-a pasa sa-ti judec ceea ce spui si parerea. „ Omul este cea mai periculoasa specie de animale " - Viceversa.

| Kornuletz540 explică (pentru Wr3nch):

De fapt, dacii au fost cuceriți de romani, apoi au urmat populațiile migratoare( tătarii, mongolii, slavii, etc.) și abia în cele din urmă au apărut românii.

| Wr3nch a răspuns (pentru AndreiNrcs):

Macar sterge poza de profil, ca asemenea raspunsuri ii tarasc amintirea prin noroi.

| AndreiNrcs a răspuns (pentru Wr3nch):

Da, da! Poza asta am pus-o să atrag părerile celor care nu au ce face, și nu înțeleg că sunt sictiriți la cât de letali sunt suferind funcționează perfect! Dumneavoastră m-ați ajutat foarte mult în testare că merge, eh! Acum nu ne mai ascundem devenim reali, nu ne mai facem pe la spate, am prins peștele care n-are ce face în cârlig, adică Românul, vorba lui iulian_s.k.s „ Românul dă și el cu gura, să nu zică că-i prost" Adică DA! Îmi pare nespus de rău, că am târât mintea la adevărul că dacă Românul vrea să se bage in mizerie, el singur începe s-o facă cu gura.