| anonim_4396 a întrebat:

Creștinismul este o unealtă de îndepărtare a cunoștințelor spirituale/oculte din rândul populație, astfel încât această putere să poată fi ţinută exclusiv în mâinile câtorva „aleși," pentru manipularea şi subjugarea maselor.

Pentru ca cineva să înțeleagă biblia cu adevărat şi să vadă adevărul, trebuie să fie foarte bine educat în ocultism. Spiritul de turmă este foarte puternic. Când studiezi îndeajuns de mult şi dobândești o cunoștință avansată despre ocultism, adevărul este extrem de şocant. Întreaga biblie iudeo-creștină este o farsă de proporţii catastrofale, care, cu un obiectiv foarte clar, folosește înțelesuri subliminale şi canalizează energiile psihice ale credincioșilor.

Ori de câte ori creștinismul și cohortele sale au preluat controlul asupra unei țări sau regiuni, textele spirituale și înregistrările antice au fost îndepărtate şi/sau distruse, iar aceia care aveau cunoștințe spirituale au fost omorâți în masă de către Inchiziție. Aceasta a scos din circulație multe cunoștințe pe care cei de la putere le-au folosit și continuă să le folosească pentru a manipula populația ignorantă, abuzând de puterile spirituale/oculte. Biblia este una dintre cele mai puternice unelte subliminale, folosită de către câţiva „aleşi ai domnului" pentru a subjuga masele. Cei mai mulţi oameni nu sunt conștienți de toate acestea din cauza lipsei de educație ocultă, despre puterile minţii şi energia psihică.

Distrugerea înregistrărilor antice a permis scrierea unei „istorii" noi, inventate şi alternative, care a deconectat omenirea de la adevăratele sale origini. Controlarea istoriei este vitală deoarece, dacă cineva manipulează felul în care ne raportăm la ceea ce noi numim „trecut," aceasta ne influențează atât prezentul cat şi viitorul.

Întreaga biblie este o unealtă subliminală extrem de puternică, plină de numere, mesaje, alegorii şi materiale oculte furate și corupte din religiile antice. În plus, această carte a fost perfuzată cu energia şi puterea psihică de a insufla teamă, pentru a o face credibilă. Când ochii ne sunt deschişi şi când dobândim cunoștința necesară, vraja şi legăturile acestor programe nu vor mai fi eficiente. Tema de bază a întregii biblii iudeo-creştine este stabilirea istoriei fictive a evreilor în mintea populației. Lucrurile pe care mulţimile le cred, au puterea şi energia necesara pentru a se manifesta în realitate, deoarece gândurile sunt energii.

Exista raioane întregi în biblioteca de la Vatican care conţin sute şi mii de cărţi ezoterice antice din toată lumea, care au fost furate şi tezaurizate şi ţinute departe de circulația publică de-a lungul anilor. Biserica Catolică, care este rădăcina religiei creştine, este controlată de către o societate secretă care a abuzat de puterile oculte pentru a subjuga populația. Scopul final este înrobirea totală a omenirii, scop pentru care ei au lucrat dintotdeauna, necruțător și fără milă.

Toate aceste lucruri ne-au afectat în mod direct pe fiecare dintre noi. Omenirea a avut de suferit în mod inutil din cauza negării acestei cunoștințe. Oamenii s-au constrâns de-a lungul secolelor în plata pentru propriile lor damnări, pe melodia a miliarde şi miliarde de dolari, doar pentru a menţine această minciună prosperă şi puternică. Pentru ca această farsă vicioasă să supraviețuiască şi să prospere, e nevoie doar de UN SINGUR lucru: O LIPSĂ DE CUNOŞTINŢE!

Contrar lucrurilor cu care majoritatea oamenilor au fost îndoctrinați, iudaismul, creștinismul şi islamul sunt religii relativ noi. Omenirea este cu mii de ani mai bătrână. Aceste trei „religii" au lucrat necontenit pentru a ne ține deoparte de cunoștința spirituală/ocultă, folosindu-se de aceste puteri psihice pe care fiecare dintre noi le avem.

Aceste aşa numite „religii" sunt clădite pe crime, torturi şi minciuni. Singurul mod prin care orice minciună de o asemenea magnitudine poate supraviețui, este prin crearea mai multor şi mai multor minciuni şi prin eliminarea oamenilor care ştiu adevărul.

Creştinismul nu este nimic mai mult decât un program. Nu este nimic religios sau spiritual în el. Milioane de oameni suferă de depresie, neajutorare şi confuzie cu privire la viaţă. Sufletul are nevoie de lumină însă foarte puţini sunt cei care practică în mod activ meditaţia de împuternicire, care literalmente le salvează propriile lor suflete. Din cauza lipsei de cunoștință şi a ignoranţei ocultismului, omenirea ca întreg a fost plasată sub o vrajă puternică, folosită fiind puterea ocultă şi îndoctrinarea de tip „nu întreba", în ceea ce priveşte aceste trei aşa-numite „religii". Acest lucru a fost consolidat timp de secole bune, creştinii fiind înșelați să își pună pe tavă energiilor lor psihice şi sufleteşti, pentru a fi canalizate în perpetuarea acestei minciuni, în urma cărora, la sfârșit, vor beneficia doar câțiva aleşi (evreii).

Se impotriveste careva?
rolling on the floor

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cata framantare in creierul tau si nu a iesit nici de o mamaliga, cineva spunea ca nu a reusit sa citeasca mai mult de 5 randuri, il felicit pentru efortul disperat de a incerca sa inteleaga ceva din haosul care iti bantuie capul. Trebuie sa fi cel putin obosit pentru a nu afla ca numai datorita crestinismului nu suntem inca in epoca medievala ci in perioada postindustriala, daca nu aflat acest lucru sigur trebuie sa incerci scoala primara.

| Dandanache a răspuns:

Ce ti s-a nazarit si tie cu spiritul de turma? Spirit de turma e si cand copiezi parerile cuiva de pe internet si le dai intocmai mai departe. "Opinia" ta a mai aparut, exact cu aceleasi cuvinte, pe TPU. Pe toti ne struneste cineva sau ceva, nu prea avem ce face.

| ania a răspuns:

Da, sunt absolut împotirvă. Cred că au fost lideri religioși care s-au autodenumit creștini care au încercat să mențină un monopol asupra cunoștințelor spirituale pentru a controlla masele dar asta a fost împotriva mesajului pe care Iisus Hrisos a cerut să fie dat mai departe și cred că apostolii și biserica timpurie a făcut cu acuratețe acest lucru.
Eu sunt convinsă că Biblia reprezintă mesajul Creatorului pentru omenire, restul materialelor antice sunt intuiții mai mult sau mai puțin deformate asupra realităților spirituale.Nu cred că e cinstit să pui creștinismul și islamul în aceeași oală.În Coran se poruncește că fie omorâți necredincioșii iar în Noul Testament să-ți stergi praful de pe picioare și să pleci de acolo dacă cineva nu vrea să primească mesaul pe care îl aduci și dacă te lovește cineva să întorci și celălalt obraz.
Scopul final al unor lideri ce -și spun creștini e treaba lor care e dacă nu e în acord cu mesajul Întemeiatorului creștinismului, scopul final al creștinismului este de a acorda celor ce vor asta șansa de a face pace cu Creatorul lor și de a petrece eternitatea ce urmează după moartea fizică împreună cu EL. E adevărat că există crime făcute de Inchiziție de exemplu în numele creștinismului care sunt regretabile și nu pot invoca în apărarea lor nimic din mesajul Întemeiatorului creștinismului, dar numărul celor omorâți astfel e relativ mic comparativ cu cei omorâți de exemplu de comuniști, dușmanii creștinismului sau de cei cu alte convingeri religioase.
Mi se pare aiurea să prezinți creștinsimul ca fiind un așa de mare pericol când azi nimeni nu se plânge că i-ar fi viața în pericol pentru că n-ar vrea să adere la creștinism sau că spune ceva împotriva creștinismului (în timp ce mulți creștini sunt omorâți de ISIS de exemplu doar pentru că sunt creștini, musulmanii pun pancarte în Germania cu -copiii voștrii se vor închina lui Alah sau vor muri).Mă întreb cine promovează astfel de mesaje ce interes are ca să prezinte creștinismul ca un pericol ca și cum ar fi justificat la un moment dat să iei măsuri împotriva creștinilor.
Chestia asta cu clădirea de minciuni pentru ascunderea adevărului cică sună ca și cum cineva ar fi stat de vorbă cu energia, entitatea care a cauzat universul un fel de diviniatate anticreștină care i-a explicat exact care scrieri antice reprezintă adevărul și care sunt minciuile cu care cică încearcă creștinii să le acopere.

| milan9 a răspuns (pentru ania):

Un gen de "monopol asupra cunoștințelor spirituale" il are Biserica din Noul Testament tocmai PENTRU CA FIUL LUI DUMNEZEU i-a INCREDINTAT acest lucru. thinking
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALA, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
-"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns (pentru ania):

Dar faptul ca unii oameni (dintre miliardele de crestini ce au trait pana acum in Biserica) doar s-au autodenumit "creștini" (fara sa merite) asta s-a intamplat ca o lovitura IMPOTRIVA Bisericii, si NU "din partea" Bisericii!
Nu-ti este straina cred expresia de "infractor infiltrat sub acoperire". Asta se intampla in timp ce comunisul infiltreaza oameni in Biserica tocmai pentru a o destabiliza in directia dorita de ai, asa s-a intamplat si cu influenta politicului in perioada inchizitiei catolice...

Biserica, in INVATATURA EI, ramane neinflentata de oameni, dar risca sa ramane ranita de calomniile cauzate de faptele celor pe care asemeni unui spital, are datoria de a incerca sa-i vindece...

Pe de alta parte este nedrept. Daca un spital trateaza oameni de joasa speta, care merita acuzatii si judecata, spitalul nu-si afecteaza imaginea. De ce oare celalalt spital, Biserica, sufera indirect calonii pentru netrebnicii care nu-i respecta invataturile? sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iata la @Vela o alta lista de "injurii de mama" la adresa mea (generalizari, calomnii, acuze false). Ar avea pretentia sa i se ridice mingea la fileu protocolar si diplomat (pentru alte si alte serii de intoxicari), in timp ce el nu are NICI CEA MAI VAGA INTENTIE DE DISCUTIE CONSTRUCTIVA, DE ANALIZA, de identificare a vreunui eventual numitor comun. sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Unde-i lista cu injuraturile? Arata-mi cand te-am injurat :) daca n-ai dovezi, esti un mincinos fara scrupule, si stim amandoi cine e tatal mincinosilor. Liste de pedofili interminabile, arata-mi listele. Legat de site-ul ala, ti-am aratat deja cat de credul esti, si ca e o sursa mincinoasa, facand cercetari pana la sursa materialului. Poate vrei sa zici de preotii catolici ca sunt pedofili;) Apoi, care martor sustine ca e profet? Alta minciuna gogonata pe lista. Se strang destule, prietene. Hai sa cautam in continuare :D Apoi, cica stil prozelit. Arata-mi unde am indemnat eu oamenii sa devina membrii al cultului meu? Clar, alta minciuna. Legat de faptul ca Russell a fost adventist, el doar a colaborat cu un adventist, nefiind botezat in acel cult. Alta minciuna gogonata pe lista. Cauta pe wikipedia, sa vezi ce spune despre el;) Legat de modificarea invataturilor crestinismului, cate carti de genu ai citit? Cand citesti una non religioasa, strict istorie, atunci reluam discutia. Cat timp nu ai habar, nu are rost o astfel de discutie.

Acum, hai sa vedem si alte lucruri necrestinesti pe care le-ai spus, pe langa minciuni, cea mai surprinzatoare si neasteptata fiind aceea ca te-as fi injurat de mama, si prin asta dai dovada de mai multa nesimtire. Din nou, ai vorbit urat si jignitor, poreclind un intreg cult cu titlul de „iehovisti", chiar o jignire la numele lui Dumnezeu, deci incalcand porunca a 4-a. Nu poti vorbi spune frumos numele cultului decat rareori? A doua chestie e exprimarea. Cica generalizare. Nu am nicaieri ca toti preotii is hoti, am zis de majoritate, asa ca e o diferenta. Acuzatii mincinoase se adauga pe lista vorbirilor tale needucate, apoi m-ai facut „incult" :)) ceea ce ma amuza. Apoi, nu batranii de congregatie au spus ca Russell nu a fost adventist, ci wikipedia si alte surse. Citeste si tu de acolo, te lumineaza pe gratis si astfel nu faci afirmatii gresite in viitor;) Apoi, arata-mi injuraturile mele, de care te-ai luat pana acum. Vreau sa le vad si eu. As fi avut ban sau ar fi fost cenzurate pe site daca as fi vorbit astfel.

Si asta ar face un crestin adevarat, nu? „atunci sa fii pregatit sa-ti sifonez pantalonii cu niste suturi…". Chiar si la figurat, asa m-ai trata? In „șuturi"? Nu te lua dupa preotul asta, ca nu e crestin adevarat.

https://www.youtube.com/watch?v=ERYSiQ1Agk0

Ia-te dupa Pavel. Coloseni 3:12 „Astfel, ca aleşi ai lui Dumnezeu, sfinţi şi iubiţi, îmbrăcaţi-vă cu tandră afecţiune şi cu compasiune, cu bunătate, cu umilinţă, cu blândeţe şi cu îndelungă răbdare."

| ania a răspuns (pentru milan9):

Total de acord.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

As comenta eu laughing

Pai nu cred ca depresia vine din cauza asta, sa fim seriosi. Adica in special din cauza asta. Biblia nu e o unealta pentru cine stie sa o citeasca. Adica mna... nu e ca ii tin apararea, dar eu unul vad in Ea doar invataturi si ce s-a intamplat demult. Dar asta nu ma influenteaza cu mai nimic. Pe mine cel putin...

| KodrutZ a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, tu vezi ce vezi, dar turmele sunt educate "in spiritul" si li se baga pe gat interpretarea bisericii, nu ii indeamna nimeni sa studieze biblia de capul lor si sa ajunga la concluzii. In special ca biblia trebuie studiata si cu istoria si alte carti "sfinte" in paralel.

| VelaJohnny a răspuns (pentru KodrutZ):

„ In special ca biblia trebuie studiata si cu istoria" - clar! De asemena, o carte „sfanta" care ar fi buna de pus in paralel cu Biblia e Coranul. Sustine monoteismul, nu trinitatea, la fel ca si iudaismul, iar o idee din acea carte era „necredincios e acela care sustine ca Mesia e Dumnezeu" (Mesia insemnand „Unsul lui Dumnezeu"). No, toate informatiile astea is asa, ca paranteza, daca si-ar da silinta oamenii sa ajunga la cunostinta exacta despre Biblie, clar, nu ar mai avea de unde sa scoata profit marea masa de religii crestine.

| milan9 a răspuns (pentru KodrutZ):

Evident ca secta "martorilor iehovisti" are mai multe legaturi cu Islamismul decat cu Crestinismul. De mult timp am observat si am dorit sa subliniez acest lucru. Iata doar cateva asemanari:
- acelasi fanatism violent, agresiv in prozelitism si in intoleranta fata de toti ceilalti ce sunt diferiti;
- delimitarea unanim recunoscuta fata de crestinism, in care isi au insa o parte din origine prin textele preluate din VEchiul Testament iudaic si Noul Testament crestin;
- Interpretarea preferentiala a testului sacru, caruia nu ii este recunoscuta COERENTA, LINIA, CONTINUITATEA NEINTRERUPTA aA legaturii lui Dumnzeu cu umanitatea promisa prin 2000 de ani de REVELATII DIVINE vechi si nou- testamentare...
- inca islamistii tot au avut bunul simt sa nu propuna in mod VULGAR si IRESPONSABIL o sincopa, o amnezie de 2000 de ani a lui Dumnezeu, in care Acesta a pierdut total contactul cu umanitatea, (Biserica intemeaita careia i-a promis ca va fi cu ea pana la "sfarsitul vremii").
Iehovistii iau deci in calcul in mod IRESPONSABIL o sincopa, o amnezie de 2000 de ani a lui Dumnezeu, in care Acesta a pierdut total contactul cu umanitatea pana sa vezi ce, s-a trezit intemeietorul sectei iehoviste, Chrles Rusell - Mare Maestru mason, care vezi Doamne a restabilit legatura cu Divinitatea, asa intr-o pauza pe care a luat-o intre infractiunea de sperjur in fata tribunalului Statelor Unite (de care a fost gasit vinovat) si infractiunea de inselare a membrilor pe care i-a pus sa construiasca o somptuoasa vila in care ar fi trebuit sa coboare nu stiu care profet (...)

| milan9 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si daca iti pot dovedi totusi ca Biblia este un text in foarte multe locuri mai incriptat decat o lucrare literara obisnuita... sad
Si asta tocmai pentru ca mai putini se asteapta, spre exemplu, sa intalneasca in patru versete peste 8 figuri de stil si patru planuri semantice: doua ale SEMNIFICANTULUI, doua ale SEMNIFICATULUI...

Dificultatea INTELEGERII BIBLIEI este data nu numai de zecile de procedee artistice (numai cu litera "a" sunt cel putin 12 figuri de stil- toate puternic exemplificate in textul biblic: AFEREZA, APOCOPA, APOSIOPEZA ANADIPLOZA, ASONANTA, ALITERATIA, ANTITEZA, ANTANACLAZA, ASINDETUL, ANAFORA, ETC...) ci si de perspectiva punctelor de vedere CARE NU APARTIN INTOTDEAUNA LUI DUMNEZEU- ci si omului (care se poate insela) aflat IN DIALOG cu Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru KodrutZ):

straight face Ce vede Milan gresit la a compara Biblia cu Coranul, si de a compara Biblia cu istoria? N-am zis nimic de islamism, dar ca de obicei. Apoi, nu e logic conform crestinismului, ca Unsul lui Dumnezeu sa nu fie Dumnezeu? Nu e de acord ca ii demasc doctrina trinitatii, pentru asta face el atata zarva, si iar a inceput cu magariile lui. Cica „fanatism violent" - martorii lui Iehova au fost in inchisori, si chiar au murit cu miile in Germania pe timpul nazismului pentru ca au refuzat sa mearga in armata, sa puna mana pe arme si sa ucida alti oameni. Daca ma iau de preotii lui care sfintesc armele pentru ucis, se supara ca i se potriveste mai mult ortodoxiei acel „fanatism violent". In fine...Milan, ce sa ceri de la el decat calomnii si acuzatii nefondate.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In Biblie, MESIA - FIUL LUI DUMNEZEU este prezentat cu totul diferit fata de modul fals si denaturat in care incearca sa-L prezinte iehovistii.

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Milan, n-am pofta sa incep iar sa iti dau versete unde scrie ca Isus i s-a rugat lui Dumnezeu, a spus ca a fost trimis de Dumnezeu pe pamant, este mai mic decat Dumnezeu, nu egal cum spune trinitatea, are inceput, in timp ce despre Dumnezeu scrie ca este dintotdeauna si asa mai departe. Legat de „Eu si Tatal suntem una" a spus-o in contextul asta „. Tată sfânt, veghează asupra lor datorită numelui tău pe care mi l-ai dat, pentru ca ei să fie una, aşa cum şi noi suntem una." (Ioan 17:11). Crestinii sa fie una cum Isus cu Tatal sau sunt una. Nu e o dovada ca Isus cu Dumnezeu sunt aceeasi peroana, intrucat crestinii nu pot fi o singura persoana. Greu de facut legatura? Apoi, vezi ca is eronate unele versete ale tale. In Mica 5:1 nu scrie ce ai scris tu ca scrie. in vesetul 2 scrie asta. Vezi daca dai copy paste fara sa citesti ce scrie. M-ai convins ce faci tu de fapt, cauti pe internet si lipesti aici, fara sa cunosti intr-adevar cum stau lucrurile. Trist...nu ma pun sa verific toate versetele tale. Evrei 1:2 de exemplu, Dumnezeu a grait prin Isus. Dumnezeu a grait prin el insusi? Sau Isus si Dumnezeu sunt doua persoane distinse, si Dumnezeu s-a folosit de Isus pentru a le spune oamenilor mesajul sau, astfel ca Isus a fost numit CUVANTUL LUI Dumnezeu. In fine, nu ma intind la explicatii, am facut-o de prea multe ori si a fost in zadar.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

„Martorii iehovisti", necrestini fiind, neaga invatatura biblica referitoare la trinitate.
Revelaţia divina biblica prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Ipostasurilor într-o UNITATE desăvârşită a Aceleiaşi FIRI sau NATURI divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Dumnezeu Tatăl este diferit de Dumnezeu Fiul- doua ipostasuri diferite! Firea sau Natura divina este numitorul comun insa.
Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Prin Intruparea Sa, Mantuitorul Hristos a luat doar temporar, de bunavoie, ca pe o scena, ROLUL "naturii umane" cu slabiciunile sale- pentru a dovedi ca aceasta se poate ridica, se poate reabilita in raport cu Dumnezeu (diferenta fiind data de "actorul", de "interpretul" care a purtat pe umerii Sai temporar "firea umana").

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl.
Este asumată o aparentă "inferioritate" (care ţinea doar de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ!)

Dumnezeu Fiul are o lucrare diferită de a Tatălui, dar este de aceeasi Natura sau Fire divină cu a Tatălui.
El nu este nicidecum "supus" prin vreo inferioritate, ci prin IUBIRE- asa cum in familie exista supunere din iubire (nu stiu daca iehovistii au auzit de ea).

În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "ROLUL" asumării întregii umanităţi sad asupra Lui în raport cu Tatăl:

- Filipeni 2, 6 - "Care, DUMNEZEU FIIND ÎN CHIP thinking (Mantuitorul), n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
- Filipeni 2, 6 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND thinking, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
- Filipeni 2, 6 - "S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce."

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Cine zice ca sunt necrestini? Un om care face parte dintr-o religie care aproba razboaiele si le sustine cu binecuvantari, de o religie care a preferat inchisoarea si persecutiile pentru ca nu a dorit sa omoare oameni, chiar daca era razboi. O religie care nu respecta porunca lui Isus de a-ti iubi aproapele e crestina si religia care o respecta e necrestina. Logica ta e bazata pe favoritism, nu pe dreptate. Exprimarea ta precum „Martorii iehovisti" e o insulta, iar Pavel a spus ca nu e bine sa insulti oameni in calitate de crestini. Discipolii adevarati ai lui Isus, continuatorii sai, adevaratii crestini se vor recunoaste dupa iubirea pe care le-o poarta semenilor, nu a dat alte detalii.

Ioan 13:34, 35 "Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi"

Arata ca iubesti pe toti oamenii, fara sa ai prejudecati religioase, rasiale, materiale etc si atunci voi fi convins ca esti crestin. Discutia asta despre trinitate putea decurge frumos, fara sa ma ataci pe la spate cu comentarii, fara insulte, prietenesc. Am discutat cu Panda frumos, cu alte persoane de alte religii, asta ca dovada ca nu am prejudecati si ca nu ii suport doar pentru ca nu is de acord cu mine. Am aratat punctul de vedere si l-am sustinut cu ce am putut mai bine, cu versete, insa nu am zis vreo insulta, sau sa le comentez aspru raspunsul pe la spate. Ai ceva cu mine, nu te mai furisa ca un sarpe, incercand sa nu fii observat de mine, ci spune-mi in fata. Accepta ca NU toata lumea e de acord cu tine, cu doctrinele ortodoxiei, ca sunt zeci de religii (presupun) care nu au trinitatea printre invataturi, ca exista mai multe pareri, si conformeaza-te realitatii. Numai de mine, ca martor te iei si ma vorbesti pe ascuns. Asta spune ceva despre tine, si daca ai avea bun simt ai fi incetat cu asta, ti-ai fi cerut scuze si nu ai mai continuat sa te comporti nepoliticos, dand dovada de nesimtire. Ai mers recent la biserica? Parca preotul spune din cand in cand, "cei ce au urechi de auzit sa auda". Nu e prima data cand iti spun sa incetezi cu calomniile si vorbele pe la spate. Nu iei aminte, ci te incapatanezi. Clar, ai ceva cu mine, ura. Daca ma simpatizai, nu vorbeai astfel, daca erai indiferent, clar nu ai fi reactionat asa, deci te afli in extrema cealalta, la sentimente negative. Inainte sa imi mai scotii ochi ca nu sunt crestin, intreaba-te "Eu dau dovada de crestin, de il acuz pe el?".

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asta ca dovada ca nu am prejudecati si contrar ca nu ii suport doar pentru ca nu is de acord cu mine.*

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"daca ma simpatizai..." Crede-ma, nu pot simpatiza o persoana care prolifereaza amenintari la adresa mea, care nu-mi citeste mesajele spunandu-mi, (incerc sa parafrazez) "doar nu-s fraier sa ma obosesc sa citesc ceea ce mi-ai scris tu..." thinking
Si te mai intrebi de ce te evit? thinking

Ce rost are sa port un dialog cu tine cand tu nu faci decat EXPUNERE de doctrine, fara a analiza aproape niciodata raspunsul pecare il primesti, argumentand sau contraargumentand punctual.

Tu nu stii decat sa expui calomnii, sa-ti expui doctrina pe idei stereotipe, evitand aproape total "interpretarea" argumentelor care te contrazic...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Oke, nu porti dialog cu mine, dar atunci inceteaza sa ma mai vorbesti negativ pe la spate. Legat de comentariile pe care nu voiam sa le citesc, se cunoaste imediat cand is doar copy/paste de pe internet, plus ca te repeti destul de des, asa ca o simpla privire de ansamblu la raspunsul tau si m-am lamurit despre ce e vorba, astfel ca nu are rost sa il citesc amanuntit. Apoi, ia-te de toata lumea okay? Nu vei gasi o clona a ta care sa fie de acord cu tine, asa ca comenteaza-i pe toti pe la spate pentru alte convingeri, daca esti la mintea asta. Cica pe mine ma contrazic argumentele, mi-ai spus numai prostii despre Eclesiastul 9:5, 6 si 10, care arata altceva despre iad si moarte, contrar a ceea ce sustii. Niciunuia nu ne place sa dezbatem doctrine, cred ca esti de acord cu mine. Daca e asa, atunci nu te mai lua de mine, ca sa nu inceapa din nou vreo discutie. Stai in banca ta si nu te lua de mine pe ascuns, si va fi pace intre noi mereu. Nu poti sa ma accepti pentru ca vad lucrurile diferit? Atunci am dreptate legat de tine, si nu dai dovada de un bun crestin prin atitudinea ta. Cand o sa ma iau si eu de toti ortodoxii la un loc si sa ii poreclesc sau sa zic altceva de ei, atunci merit sa fiu tratat la fel, dar pentru ca-mi vad de treaba mea si ma exprim liber, libertate pe care nu ai dreptul sa o ingradesti si nici sa ma judeci pe baza ei intrucat nu am abuzat de ea, pentru asta trebuie sa vorbesti in modul asta? Nici scuze ceva nu vad din partea ta, nu ca as astepta. Un ultim dialog sper sa fie cu tine, si la incheiere vreau sa spun asta: Te rog, termina cu afirmatiile negative, cu vorbitul pe la spate si cu nesimtirea! Nu sunt singurul care nu e de acord cu tine, asa ca nu mai fa favoritisme, legandu-te doar de mine. Asta e tot ce iti cer. Nu mai provoca certuri degeaba si nu ma mai ațâța in discutie. Si ca sfat: Vezi-ti de treaba ta si fi sincer cu tine. Papa a dat dovada de umilinta, o cerinta biblica, cand a recunoscut greselile facute de catolicism de-a lungul timpului. E un crestin mai exemplar decat tine. Nu mai incerca sa ascunzi adevaruri, injosindu-i pe cei ce le expun.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tocmai tu, "martorul calomniei", ai de reprosat lucruri thinking
Tocmai tu care NICIODATA nu ai cautat NUMITORUL COMUN cu cineva diferit de tine, ci doar motive de calomniat, de acuzat, de generalizat. Sa stii ca te-ai nascut cu mult tupeu, amice...
Cand ai sa renunti la acuzatii, la calomnii, la AMENINTARI, si ai sa fii preocupat si de vreun NUMITOR COMUN, atunci sa-mi dai de stire. Dar cred ca trebuie sa te mai nasti o data pentru asta...

Pe langa acuzatiile si GENERALIZARILE incorecte pe care le faci tu (si pentru care ai merita pe buna dreptate sa fii facut "albie de porci") eu nu-ti aduc reprosuri decat in proportie de 10% in raport cu ceea ce desfasori tu...

NU te vorbesc negativ pe tine personal! Expresia "Secta lui @Vela" nu-l "vorbeste pe la spate" pe Vela, ci secta pe care tinde atat de mult sa o plrolifereze impotriva Fiului lui Dumnezeu care Si-a intemeiat Biserica.

Cand tu ataci Biserica lui Hristos, pentru mine tot pe la spate o faci, pentru ca nu-mi faci mie nici o instiintare in privinta injuriilor tale, SAU, se intampla sa vad tarziu acele calomnii ale tale. Zi multumesc ca tratez la subiect sau tangential cu argumente teoriile, si nu-ti adresez tie, calomniatorului, vreo suta de epitete. Atunci ar fi fost insulta. In acest caz insa este doar expunere de argumente din partea mea. Daca ARGUMENTELE te deranjeaza nu e problema mea. cu expresia "secta" trebuie sa te obisnuiesti, ti-ai asumat asta de cand ai intrat acolo.
Daca nu ar avea nici o tangenta cu crestinismul, mai spun, ar fi fost religie, dar pentru ca proveniti din adventisti, sunteti secta.

Cand proliferezi ironii, injurii, calomnii, la adresa Bisericii lui Hristos, asteapta-te deci ca sa-ti raspund cu adevaruri incomode legate de secta de care apartii si teoriile ei bizare...

NU CONFUNDA LUCRURILE! Nu am nimic personal, nimic de impartit cu tine... thinking Cand expun erorile organizatiei tale este cu totul altceva. Si asta vine dupa ce mai intai tu ai calcat in picioare ca un patruped (scuza-mi prima insulta la adresa ta happy ) adevaruri fundamentale ale Bisericii.

Cand tu ai insultat Biserica lui Hristos tocmai sa stii ca ai iesit din sfera oricarei diplomatii, asa ca nu-mi cere mie sa te respect de o suta de ori mai mult decat meriti. Chiar, nu ai dori sa fac si un protocol cand public eu ceva pe TPU?

Nu este nimic pe ascuns! Tu expui EREZII CRUNTE, eu ma straduiesc sa le arat ridicolul in care se afla acestea. Din momentul in care ai expus minciuna sau calomni, sau acuzatia (ca doar din astea vad la tine), acea ideea este independenta de tine. Eu pot sa o contrazic fara sa am personal cu tine. Si tinand cont ca tie iti place doar sa afisezi dar fara sa explici sau sa contrazici cu argumente, te intreb, ce rol ar avea discutia contradictorie fara a fi centrata pe argumente? Inteleg ca iti place persuasiunea bazata nu pe argumente ci pe manipulare si calomnii.

TOCMAI PENTRU CA NU IMI PLAC calomniile evit pe cat posibil dialogul cu tine (care ma ameninti de fiecare data cand ai ocazia) pentru ca tu nu diseci lucrurile pentru a cauta argumente si explicatii, ci faci doar PRELEGERE PROZELITISTA.
Iar cu un PROZELITIST, prin definitie, orice discutie cauta orice altceva, DAR NU UN NUMITOR COMUN! sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Cica numitor comun laughing tu vorbesti, Milane. Apoi, fiecare are convingerea lui. Daca nu esti suficient de convingator, nu mi-o schimb si gata. Mare lucru sa intelegi si sa accepti opinii diferite. Apoi, ce e o minciuna faptul ca majoritatea preotilor se lacomesc la bani? Mai stii reportajul facut de Antena3 cu titlul „Dom' Dom' sa-naltam"? Arata clar ceea ce se desfasoara sub ochii patriarhului Daniel. Ce lucru grav e sa spun treaba asta. Apoi, nu sunt singurul care stie situatia. Legat de alte subiecte de genu, se vede cat de informat esti si cat de mult iubesti sa citesti. Multe carti de istorie si multe surse spun de modificarile ce au avut loc in crestinism de-a lungul timpului. Multe spun de implicarea politica in clerul religios. Pe wikipedia nu scrie tot, insa is suficiente carti care spun asta. Cum ziceam, nu vrei sa accepti adevarul, si cand e dat pe fata te pui sa ataci.
Daca nu-ti place sa discuti cu mine, atunci nu discuta de mine. Un cult ca sa fie secta trebuie sa provina dintr-o religie, trebuie sa se fi desprins din alt cult. Martorii lui Iehova nu sunt o secta a ortodoxiei sau a altei religii, sunt un cult fara nici o legatura cu alte religii din punct de vedere al originii. A fost o colaborare intre Russell si un adventist, insa alianta s-a rupt iar peste ani de zile de la incetarea colaborarii a luat fiinta cultul. Clara treaba acum? Nu ma face sa iti reamintesc. Ceea ce am cerut eu e clar, insa faci ca nu intelegi sau te incapatanezi sa asculti, nu mai vorbi pe ascuns de mine. Expune-ti si tu punctul de vedere frumos, ca tot omul, pentru ca ai dreptul la libera exprimare, si atat fara a mai comenta de mine pe la spate cand o faci doar pentru ca am alt punct de vedere. Cat despre calomnii, stii ce inseamna asta? Vad ca folosesti termenul si nu-l intelegi. Sa calomniezi pe cineva inseamna sa il vorbesti de rau si fals pe la spate. Cine a facut-o pana acum? Si ce e cu insulta „martorul calomniei"? Greu e sa incetezi cu insultele si sa vorbesti frumos, civilizat, respectuos la adresa mea. Cand te-am poreclit eu pe tine? Nu e prima data cand dovedesti ca esti nesimtit. N-are nici o legatura numitorul comun in discutii. Parerile oamenilor pot fi foarte diferite, asa ca nu are nici un rost sa astepti asta. Cauti acum doar scuze ca sa te scoti. Doar inceteaza cu remarcile negative si cu vorbitul pe la spate. Sustine-ti parerea in continuare, fara a te mai lua de a mea. Nu stii sa respecti punctele de vedere diferite?

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Alta petarda: "modificari ce au avut loc in crestinism de-a lungul timpului"? IN BISERICA NICIODATA. Teoriile exprimate de neoprotestanti sau iehovisti in diferite materiale prozelitiste nu vor fi NICIODATA SURSE pentru crestinism. Ar fi surprinsi iehovistii sa veda ca acele carti ale teologilor si episcopilor din primele 3 secole crestine se suprapun de fapt peste crestinismul de dupa Constantin cel Mare - lucru care certifica faptul ca un imparat ce s-a botezat pe patul de moarte NU A INFLUENTAT CU NIMIC invataturile Bisericii (asa cum afirma in mod tendentios unele grupari). Pentru acele invataturi, pentru protejarea lor, Biserica a platit cu sangele a sute de mii de martiri INAINTE DE imparatul CONSTANTIN cel MARE (ce a dat doar libertate de manfestare). Teoriile exprimate de neoprotestanti sau iehovisti in diferite materiale prozelitiste nu vor fi NICIODATA SURSE pentru crestinism.

"majoritatea preotilor se lacomesc la bani"? Ai facut o statistica pentru toti cei 14000 din tara? Poate eu spun despre toti ca sunt niste sfintisori. Ce relevanta au spusele mele daca nu vin cu detalii si statistici. Dar iehovismul ADORA mocirla generalizarii in timp ce listele lor de pedofili sunt interminabile…

"Arata clar"? Asta face un reportaj ce prezinta punctual doar cateva cazuri adunate "cu migala" dintr-o perioada de 25 ani de postacii platiti bine cu miza denigrarii altora? Ooo… Dar iehovismul ADORA mocirla generalizarii in timp ce listele lor de mincinosi cu pretentia de "profeti" sunt interminabile…

"Daca nu-ti place sa discuti cu mine, atunci nu discuta de mine".- De accord. Nu discut despre tine ci despre lucrurile care mi se par gresite in ceea ce tu scrii fara simt de raspundere pe un site public. Fac referire la punctul tau de vedere (pentru a se intelege ni context ce problema abordez). Te evit pentru ca in stilul tau PROZELITIST nu se poate dezbate si lamuri nimic.

"Un cult ca sa fie secta trebuie sa se fi desprins din alt cult." Pai si ce a facut Charles Rusell, incultule? Nu s-a desprins din alt cult? Din adventisti? Pune mana si cerceteaza. Nu pleca urechea la ce-ti spun "batranii" din organizatie. Rusell a fost adventist.

"Si ce e cu insulta „martorul calomniei" – DA. Aceasta este o acuza. Tocmai pentru mi-a ajuns la cate generalizari, acuzatii, false, calomnii ai adus la adresa crestinilor aci pe TPU. Pana aici ti-a fost…

"Sustine-ti parerea in continuare, fara a te mai lua de a mea." Atunci cand "parerea ta" este o injurie murdara, ma tem ca ceilalti trebuie sa intervina pentru a repune obraznicia acuzatorului la locul pe care il merita. Ai vrea sa nu fii tras la raspundere, banditule… happy

"Nu stii sa respecti punctele de vedere diferite?" Intelegi gresit, amice… Daca ar fi un alt punct de vedere referitor la "Big Bang" mai ziceam, nu aveam nimic cu el. Fiecare cu punctul lui de vedere. Dar in momentul in care te delectezi injurandu-ma de mama, atunci sa fii pregatit sa-ti sifonez pantalonii cu niste suturi…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Martorul" Vela cere dovezi cu profetiile mincinoase...
Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918.

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!) pe cei trei, dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" el singur!

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă!

Knorr a "refăcut calculele" si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică şi aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a ţine aprins zelul şi entuziasmul adeptilor.

Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18, 21-22).

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

laughing a cata oara sa iti explic treaba asta. Nu a fost vorba de nici o profetire. Doar au calculat pe baza Bibliei cand urmau sa aiba loc acele evenimente. Nu a fost vorba de nici un sfarsit al lumii. Totul pe baza Bibliei, calcule. Apoi, pe atunci nici nu era cultul Martorii lui Iehova. Da, au fost si niste erori la calcule, insa nu a fost vorba de nici o profetire. Biblia a dat detalii despre evenimentele urmatoare, iar ei erau curiosi cand vor avea lor, urmand indicatiile din cartile Daniel, Ezechiel, Apocalipsa ai alte detalii minore din alte carti biblice. Pica si asta de pe lista. Nu poti invinovati cultul pentru erorile care au fost cand nici nu era fondat. Din nou, foloseste-te si de wikipedia cand vrei sa ma ataciwinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Si vezi ca nu tot e adevarat din ce afirmi tu. Probabil iar ai dat copy/paste, fara sa judeci si sa te documentezi de la sursa. Legat de anul 1914, nu stii procedura si versetele care duc la anul acela, dar stii sa spui ca e gresit. Alta dovada de falsitate si minciuna.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Si acum nu face pe uitucul, cand te-am injurat de mama? Arata-mi si mie, vreau sa stiu si eu, chiar is curios. Asta in cazul in care nu e iar o minciuna smug thinking te pricepi sa ataci si sa te prefaci ca nu stii nimic dupa. Iti mai arat un verset cu indemnurile lui Pavel sau ale lui Isus? Recunoaste ca ai mintit legat de subiectul asta, si nu ma acuza de ceea ce nu am facut.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

M-am exprimat doar metaforic. happy Scuze daca s-a inteels altceva... Doream sa spun doar ca fiecare generalizare a faptelor sau acuzatie nedreapta referitoare la invataturile de credinta este receptata de mine ca fiind un lucru intentionat, ostentativ si profund jignitor...
Nu se intampla intotdeauna, dar ma refer la situatiile in care se intampla...
Iar acele situatii au generat o reactie mai acida si din partea mea (cu referiri la "secta" spre exemplu).
Feedback-ul meu e generat de reactiile tale necalibrate thinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Si al meu la fel. Eu vreau pace. Nu te judec si nu ma iau de punctul tau de vedere, si astept ca si tu sa nu ma judeci si sa nu te mai iei de punctul meu de vedere. Sunt multi useri care au comentat impotriva invataturilor ortodoxe, insa m-a deranjat ca doar pe mine m-ai vazut dintre toti. Nu-i deloc placut sa fi tratat astfel, oaia neagra, doar pentru ca ai o alta religie. Vreau sa ma respecti, lasand la o parte invataturile contrare. E mult mai important sa aratam iubire fata de oameni decat invatatura religioasa. Doar nu ma mai judeca si nu te mai lua de mine pentru ca-mi exprim liber punctul de vedere. De dragul pacii promit ca ma voi gandi la tine cand voi raspunde la vreo intrebare, astfel incat sa nu te jignesc. Stii bine ca astept acelasi lucru din partea ta. Ce rost au certurile? Nu face mai mult bunastarea? Nu ma mai trata cu partinire, doar pentru ca vreau sa devin un martor dedicat. Ori te iei de toti care is impotriva invataturilor ortodoxe, ori nu te lua de nimeni. Deci? Incetam cu toate discutiile astea tampite si facem pace? Ne respectam unul-altuia punctul de vedere, fara sa ne atacam si sa ne judecam pentru diferentele dintre ele? Eu vreau pace. Scuze pentru ofensarile aduse de pana acum, cu stiinta si fara stiinta.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pe mine poti sa ma injuri, stai linistit. happy Dar nu mi se pare corect sa ma faci "nesimtit" doar pentru ca indraznesc sa aduc argumente. In fata acuzelor nedrepte fata de Biserica Fiului lui Dumnezeu voi ramane intotdeauna "dator" insa...
Pe de alta parte, sa stii, nu esti singura persoana cu care am intrat sau intru in controverse. Aici pe TPU este inevitabil acest lucru la tot pasul.
Diferenta dintre useri este aceea ca uneori aroganta ii determina pe o mica parte dintre ei sa nu mai tina cont de exagerari, de generalizari thinking, si de faptul ca se iau extrem de usor de crestinism (ma refer la invatatura crestina, nu la iresponsabilii care au calcat-o in picioare).

Si cum tu nu poti publica aici pe TPU fara sa te iei de crestinism, exista doar doua variante:
- sa intelegi ca eu sunt in legitima aparare atunci cand aduc argumente, argumentand faptul ca acuzatiile sunt neintemeiate. Este tocmai varianta in care intelegi faptul nu am nimic personal cu tine...;
- sau, sa continui aducand jigniri, considerand ca ar fi ceva personal de impartit. Asta nu ar corespunde adevarului insa...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Clar, is dezamagit complet de tine. Nu ai inteles nimic din ce ti-am scris pana acum. Is curios daca vei continua sa faci comentarii pe ascuns sau pe fata cu jigniri, gen "iehovistul VelaJohnny" sau alte vorbe aiurea. Cica ma iau de crestinism straight face ...in fine, n-are rost sa ma apuc sa dezbat subiecte, cu tine mereu o dau in certuri. Treaba ta, actiunile tale momentan ii afecteaza si pe cei din jur, dar in viitor vor fi strict doar a ta.

| T0T a răspuns:

Da. Aș scrie și eu o poveste care să nege tot ce ai zis dar nu am chef.

| JetBlueJet a răspuns (pentru T0T):

Poti sa scrii.
Chiar te rog.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii m-a linistit ca, un caine moare de drum lung si un prost de grija altuia.

| 6684464 a răspuns:

CREȘTINISM=Totalitatea formelor de credință în persoana și scrierile care conțin cuvintele și învățăturile lui Isus Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| LedZep a răspuns:

Da, daca esti manipulat inseamna ca esti "prost". Deschide-te si vei deveni manipulator. Religiile in general se bazeaza pe un cod etic, pozitiv. Daca exagerezi si spui ca religia, oricare ar fi ea, e facuta intentionat pentru a face rau, esti incult. Imi pare rau daca jignesc lumea, dar consider ca asta este realitatea. Trebuie sa fii realist, nu extremist.