| Moisie a întrebat:

Vi se pare ca poate fi vorba despre SPIRITUALITATE la o religie care isi propune ca scop final inrobirea totala a omenirii?
1) O religie care sa aiba nevoie de oameni creduli si lipsiti de cunostinte, din cauza ca fara cunostinte nu poti analiza rational lucrurile si astfel nu ai capacitatea de a face diferenta intre minciuna si adevar?
2) O religie care sa fie bazata pe o carte prin care sa-si transmita mesajele subliminale puternice care transmit frica si astfel au scopul de a manipula si subjuga masele?
3) Sa fie nascuta din minciuna si impusa prin crime si torturi bestiale prin care au fost eliminati oamenii care stiau adevarul despre nasterea si scopul acestei religii?
Aratati care sunt partile care dovedesc SPIRITUALITATEA unei religii ca cea descrisa mai sus?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Acele crime si acele torturi inumane au fost nascute de catre cei care credeau ca
in afara de ei nimeni nu poate vreodata sa aiba dreptate pe acest pamant.(bineinteles afirmatia este total gresita)O religie este compusa dintr-un popor, unu sau mai multi creatori si biserica care si atunci si acum crede ca nu mai dansa are dreptate.Inca nu stiu cum ar trebui judecata o religie dupa oameni sau dupa acei creatori...Nu pot sa demonstrez ceva ce s-a pierdut...

| Moisie explică (pentru zurick):

Cam haotic raspunsul, desi cuprinde in el franturi de adevaruri!
Creator este denumit de obicei un zeu si nu sarlatanii care inventeaza/copiaza/compileaza niste texte religioase furate de la altii, iar religia crestina NU a pornit de la vreun zeu ci exact de la niste sarlatani.
La tine nu avea ce sa se piarda pentru ca nu ai avut ce sa pierzi, adica nu ai primit cunostintele necesare sa apreciezi corect religia, si asta nu este vina ta ci a sistemului mincinos de invatamant care are interesul sa te prosteasca, asta desi vad ca tu pari o fata descuiata la minte si deschisa catre informatii!