| Moisie a întrebat:

Ce este pentru voi Biblia?
1) Este o unealtă subliminală extrem de puternică, cu texte furate de la alte religii, texte care au fost corupte si intregite cu energia de a insufla teamă, pentru a o face credibilă, pentru a manipula cu ea masele de credinciosi pentru a subjuga masele cu scopul final de a înrobi total a omenirea?
sau
2) Este un text inspirat de Dumnezeu, asta cu toate ca rabinii care recunosc ca au scris textele, au trebuit sa canonizeze ca sfinte aceste texte, lucru care nu ar fi fost necesar daca ar fi fost inspirat de Dumnezeu?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O glumă proastă care a reuşit să manipuleze miliarde de oameni.

| danyz a răspuns (pentru NOname):

Daca as putea, ti-as da like.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

Inteleg eu ca nu esti exact cel mai mare fan al religiei, dar totusi, chiar iti place sa dai satisfactie trolilor? I mean. "activistilor anti religie", cum se intituleaza Moisie?

| Moisie explică (pentru NOname):

Eh daca ar fi doar o gluma ar fi bine, dar sa distrugi viata a sute de milioane de oameni, numai gluma nu poate fi!

| Moisie explică (pentru danyz):

Daca nu poti sa-i dai funda macar dai o evaluare pozitiva!

| danyz a răspuns (pentru Moisie):

Din pacate sunt membru junior si nu pot.Crezi ca nu am incercat?

| zurick a răspuns:

Acest raspuns l-am mai dat la o intrebare:
Cartea Sfanta in care scrie ca in ziua a nu stiu care sfant oamenii trebuie sa se calce in picioare ca sa pupe acele moaste., fix in ziua aia ca alt fel este un pacatos.Bine omule, vrei sa te duci sa te inchini la acele moaste, nu te contrazice nimeni, dar spune-mi si mie de ce neaparat azi cand toti se ingramadesc, daca intr-adevar sunt facatoare de minuni atunci nu conteaza cand te duci, nu?
A stai da nu scrie asta, atunci de ce o facem?

| ErrorFound a răspuns:

Ajutor pentru politicieni, motiv pentru razboi si salvare pentru prosti.

| Kalla a răspuns:

Este Cuvantul lui Dumnezeu scris de oameni cu ajutorul Spiritului Sfant ca trecutul lumii sa nu fie uitat iar crestinii sa aiba raspunsuri la intrebarile lor.
La fel este si Torah si Coranul(inspirat din Biblie).

| Moisie explică (pentru Kalla):

Ce dovada ai ca acel cuvant a fost inspirat de Dumnezeu si nu de "dumnezeul" veacului acesta, adica de Diavol?
Faptele, adica zecile de milioane de crime justificate de Biblie ce crezi ca dovedesc?
Dovedesc cumva ca acele texte sunt inspirate de Dumnezeu?
La fel si pentru Torah si Coran?

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

Tu nu stii nimic despre Biblie! Satana se teme de Biblie si daca o scria el atunci de ce sunt atatea laude despre Dumnezeu Iisus si Maica Domnului? Tie iti lipsesc neuronii chiar nu stii nimic despre crestinism. Dumnezeul viacului acesta e satana pentru ca oamenii sunt pacatosi nu ca el a scris si Biblia.Impusca-te.

| Moisie explică (pentru Kalla):

Cum sa se teama Dracu de Bible daca el este nascut odata cu NT, (in VT nu exista Diavol decat in interpretarea mincinoasa crestina) si tocmai Diavolul este "dumnezeul" Noului Testament, sau cum iti inchipui ca NT ischimba LEGEA care este data de Dumnezeu lui Moise?
Evident ca Diavolul este Dumnezeul veacului acesta ca doar nu pe degeaba "dumnezeul" crestinilor se lauda ca detine Cheile Mortii si ale Iadului,... nu si ale vietii si Raiului!
De impuscat fac pariu ca te vei impusca tu inaintea de Judecata de Apoi si anume atunci cand realizezi ca bunul Dumnezeu este neiertator pentru un singur mare pacat, si anume pentru pacatul Neascultarii Legii date de El, si tu vei plati prostia asta ca te inchini Diavolului numindu-l Dumnezeu!

| Maxim96 a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu lasat oamenilor spre marturie!

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Daca e asa cum zici, atunci din ce cauza Biblia a fost canonizata ca sa fie sfanta de catre rabinii care au scris-o?
Oare cuvantul lui Dumnezeu nu era atat de sfant si trebuia sfintit de niste popi prin canonizare?

| Ben00 a răspuns:

Postarile tale sunt unelte subliminale furate de la dorugar, care si el le-a furat de la soimos. Poi daca nu poti avea propriile tale idei, se merita sa citim?