| RAY a întrebat:

Creatorul te-a creat iar datoria ta este sa-i fii sclav ca daca nu se supara pe tine,cand el are chef iti ia viata, indiferent de varsta, cat de bun esti, nu e creatorul asta un tiran psihopat?

sunt copii care au cancer de oase, copii orbi, cu tot felul de boli, din cauza unui mar mancat de adam si eva? sau cica din cauza parintilor sau pana in neamul al saptelea

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, este un creator inventat dupa gandirea inventatorilor adica bogatii smecheri, asupritorii care prin religie au vrut sa conduca lumea si omu sa nu mai conteste ce fac ei. De aia e tiran, ca tirani au fost cei ce l-au construit.

Insa ce ma mir eu, e ca lumea nu s-a prins dupa fapte ca e un tiran, chiar daca ar fi existat! Adica cum, zicem ca luptam contra dictaturii, ca nuuu vrem comunisti, dar nu vedem aceasta dictatura?! Adica daca nu fac ca el, imi da in cap, ce e asta? Asta este nazism pe fata. Deci din start cineva bun, nu face asa, deci nu stiu cum oamenii il vad bun, e mai nebun ca nebunii chiar.

Asta e poveste cu adam si altele, nici logica n-are, numa camatarii pedepsesc familia pentru datoriile unuia (ca oricum fac ei sa nu ti-o platesti), deci cei mai infecti oameni fac asta, nici macar legea penala nu face asa, deci daca exista acel dumnezeu, era de tagma birjarilor, apogelul jigodismului, rautatii, inumantatii, scursurii societatilor, si omu nu vede asta? Ori e prost ori beat ori drogat acel om, una din trei.

65 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum pui in evidenta ca omu are duh? Cum demonstrezi cu fapte verificabile de oricine? Daca nu se dovedeste, nu poti afirma ca sigur este asa, e f simplu. Poti zice ca e posibil sa fie, asta da, daca nu ca este sigur.

Alimentele tot chimic actioneaza. Se descompun in nutrienti si alimenteaza organismul numai si numai prin procese chimice, dar asta in schimb se demonstreaza! Deci e sigur.

Biblia a fost scrisa de cei bogati si stiutori de carte pentru a manipula pe fraieri, deci ce zice biblia e in mare parte umplutura, esenta ei este ca sa ne supunem la stapani, sa dam dari la dregatori adica oamenii regelui (la vremea aia din dari nu se facea nimic pentru om asa cum se face in occident acum din impozite), sa nu contestam ce zic ei, adica exact ce vroiau ei sa faca oamenii, sa nu contestam imparatul si cei din conducere care veneau. Am dat unde este scris asta in biblie.
Adica "dumnezeu" ala vrea sa fim asupriti de cei bogati, frumos.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Efectul adica omul e meritul cauzei samd spre minus infinit.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Merit nemerit, asta e adevarul. Adevarat ca aia cu sa nu furi, sa nu omori, etc, alea sunt bune, si e bine ca sunt scrise acolo, doar ca nu prea sunt respectate.

Si nu sunt respectate tot din cauza pentru care am zis in penultimul post, ca asa suntem programati, de fapt alea bune din biblie sunt scrise neconform cu natura umana.
In genele noastre sta rautatea, hotia, parsivenia, agresivitatea, ca astea ajutau odata la supravietuire, si de aia nu se respecta! Insa s-au scris alea in ideea ca omul crede intr-o divinitate si de frica respecta, insa multi s-au cam prins de lipsa acelei divinitati, s-au prins ca daca fac, nu patesc mare lucru, si deci o comit.
Desi e paradox, ca tocmai aia care au scris alea bune, ei le incalca, in primul rand ei. Dar na, saracu de la cine fura?! Si cui dadea in cap pe vremea aia? Fura de la bogati la o adica, asa ca, ca sa se protejeze aia de sus, au scris astea, nu de dragul ordinii.

Cu suicidul la fel, tu de unde crezi ca e interzis de religie? Pai tu daca aveai sclavi sau supusi, iti convenea sa zica "ete ia du-te tu stapane dracu`, eu ma duc dracu si gata, dar nu iti mai slujesc si sa am viata asta de mizerie pana mor", asa ca s-au asigurat ca nu faci asta, haha, de acolo vine. Asa ca iti ramaneau doar doua alternative, ori slujeai si mancai o felie de paine fie ca mancai bataie sau nu daca erai sclav, ori mureai de foame, si preferai prima. Dar vezi tu? Cati s-au prins?
Ziceai "indur, ma bate, ma tine inchis, muncesc, dar nu plec de pe lumea asta ca e pacaaat, ajung in iad, aoleu", si gata, avea smecheru` sclavi la infinit. Fara sclavi, ramaneau faliti rapid si isi pierdeau averile.
Deci toata biblia e cu substrat politic.

| anonimg a răspuns:

Noi nu putem sa facem tot ce dorim. Exista o lege de care om orice om nascut pe pamant trebuie sa asculte. Pentru ca daca nu exista o lege care sa imi zica "sa nu ucizi", crezi astazi m-ar fi oprit cineva sa nu fac raul acesta?
Deci omul trebuie educat de mic sa cunoasca ca aceasta lege este buna. Pentru ca daca nu este educat de mic sa nu ucida, cand va fi mare va face acest lucru.
Poate ca veti zice: "Dar pe mine parintii nu m-au educat sa nu ucid, ci m-au educat ca sa-i respect pe oameni!" Respectul este o educatie cu mult mai buna decat educatia de a nu ucide. Deci intr-un fel sau altul am fost educati sa nu ucidem. Pentru ca fara educatie, omul ar fi ajuns mai rau ca salbaticiunile, si ar fi avut o lege mai mai rea decat ce-a a junglei.
Fara educatie nu doar ca am fi mancat caini, pisici, serpi si sobolani; ci ne-am fi mancat intre noi la propriu. Ba chiar mai mult de atat.
Deci legea celor 10 porunci este o lege a educatiei.
Iar daca un copil se naste bolnav nu este din vina lui Dumnezeu, ci a parintilor lui. Noi suntem lipsiti de educatie atunci cand ne formam si prietenii si familii, si la fel si cand dam nastere la copii. Este o lege civila aparuta nu de multi ani in Romania, ca daca un om are o boala incurabila nu are dreptul sa-si intemeieze o familie, ca sa nu de-a nastere la copii bolnavi. Dar firea rea a oamenilor cauta portite. Dar un om bolnav este vinovat inaintea lui Dumnezeu daca da nastere la copii. Si toti oamenii trebuie sa cunoasca anatomia si fiziologia mai inainte de a sti sa scrie si sa citeasca, si sa le invete pe tot parcursul vietii. Oamenii trebuie sa stie care este motivul pentru care copii se nasc bolnavi sau contacteaza o boala dupa nastere sau chiar mai tarziu.
Pentru ca o boala are intotdeauna o cauza. Ea nu pica din cer si nu rasare din pamant. Si oamenii trebuie sa cunoasca fiziologia inca din pruncie, si sa stie ca un stil de viata nesanatos duce sigur la boala. Dar nestiinta este nepasare; si omul nu are scuza pentru nestiinta.
Noi toti suntem bolnavi, chiar daca ne-am nascut sanatosi la trup. Pentru ca mostenim defectele si slabiciunile parintilor nostri nepasatori. Noi luptam prea putin impotriva ingaduintelor nesanatoase care ne afecteaza trupul, mintea si inima. Am devenit slabi din punct de vedere moral. Ajunsi in situatia aceasta este si normal sa dam vin pe Dumnezeu pentru raul din jurul nostru. Dar multumiri fie aduse lui Dumnezeu ca El priveste cu mila spre noi, spre starea jalnica in care ne aflam toti oamenii, si ca nu ne judeca dupa gandirea noastra.
Noi toti trebuie deci sa avem o judecata mai inalta asupra lucrurilor, asupra vietii. Trebuie sa ajungem sa vedem lucrurile prin ochii lui Dumnezeu.
Daca noi nu facem acum o schimbare spre bine, atunci cum putem sa ne asteptam ca generatia de dupa noi sa faca asa ceva? Nu va face nici ea. Ba inca va trai mai rau decat noi. Vor exista si mai multe boli, si mai multa suferinta; moralitatea va scadea si mai mult. Si asta pentru ca noi astazi nu depunem eforturi ca sa avem un stil de viata sanatos. Lipsa de vointa dar si de moralitate vor fi mostenite de generatiile urmatoare. Acesta este blestemul de care este scris in Biblie in ce priveste generatiile urmatoare.
Cat despre Adam si Eva, daca am fi fost oricare dintre noi in locul lor, am fi facut la fel. De unde stiu asta? Pentru ca toti am trait in neascultare de Dumnezeu. Cum de Isus a putut sa traiasca in ascultare de Dumnezeu, si restul lumii nu a putut? Ca si El a fost supus la aceleasi slabiciuni ca si noi; a fost ispitit ca si noi. Dar ca sa ne linistim constiinta spunem ca aceste lucruri sunt basme si ca este imposibil ca sa traim asa frumos pe pamant. Pai normal ca ne este imposibil, pentru ca nu a avut cine sa ne educe. Pentru ca El a ales sa Se intrupeze intr-o familie de oameni morali, in stare sa-L educe dupa voia lui Dumnezeu. Erau saraci, dar erau morali. Credeti ca ar fi ales sa Se nasca in mijlocul familiei vreunuia dintre noi? Nici vorba. Ce educatie I-am fi dat? Copilul Isus nu ar alege sa Se nasca intr-o familie care este straina de stilul de viata sanatos, atat fizic cat si moral si spiritual. Pentrus ca in stilul de viata sanatos este inclusa si increderea in Dumnezeu; speranta si nadejdea in El nu doar pentru viata aceasta, ci cu cat mai mult pentru cea vesnica, chiar in mijlocul celor mai mari necazuri si incercari. Deci stilul de viata sanatos nu se refera doar la trup si minte; ci si la suflet, la credinta, la cunoasterea personala a lui Dumnezeu. Dar daca nu a avut cine sa ne educe in cunoasterea de Dumnezeu, este si normal ca sa ne miram de aceste lucruri si sa le credem basme, tot la fel cum credem ca viata lui Isus din pruncie si pana la maturitate este un basm inventat de cine stie ce minti care au avut scopuri marsave sau nu.
Parintii ai caror copii s-au nascut bolnavi vor fi trasi la raspundere pentru nestiinta, si cu cat mai mult pentru nepasare. Deci este mai bine sa dam nastere la copii decat dupa ce am studiat fiziologia si credem ca suntem sanatosi, si ca nu vom transmite vreo boala copilului nostru.
Cunoasteti toti viata mizera din Africa; este asa din cauza lipsei de educatie. Suntem doar cu un pas inaintea lor, dar nu mai mult. Si nu este suficient. Asadar educata pe care ne-o ofera Dumnezeu -si de care nu ascultam- este mai buna decat orice, chiar daca acum nu intelegem. Totusi, noi cunoastem acum cum se "transmite" blestemul" biblic asupra generatiilor, deoarece stiinta s-a dezvoltat; dar noi ne facem ca nu stim. Lectia pe care trebuie sa o invatm din aceste lucruri este ca trebuie sa ascultam de Dumnezeu, chiar daca Dumnezeu nu ne ofera raspunsuri.
Repet: daca un copil se naste bolnav este din vina parintilor. Daca cineva nu poate sa inteleaga acest lucru, atunci are nevoie de o mai mare educatie. Daca un parinte nu are un stil de viata sanatos si totusi nu este bolnav, copilul are toate sansele sa se nasca cu boala pe care parintele ar fi putut sa o aiba.

| Donsavas a răspuns:

Creatorul este Universul iar acesta nu ne dictează viata, doar functioneaza dupa niste legi pe care le înveți la fizică.