| anka89 a întrebat:

Cred ca am mai pus intrebarea,dar numai stiu ce raspusuri am primit.Din cate stim toti Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Eva si ei au avut doi baieti pa Cain si pe Abel,deci cum s-au inmultit mei departe? doar daca Adam si Eva au avut si ceva fete,dar si asa, eu am invata ca ii pacat asa intre neamuri.Voi ce ziceti? Sper sa ma trezesc cu versete din Biblie!

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adam si Eva au avut trei copiii Cain, Abel si Set. Dupa aceea vedem in Gen.5:4 ca dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice. Cu siguranta, Cain s-a casatorit cu una din surorile lui. Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta.

| Zenicide a răspuns:

Iti dai seama ca daca sarpele poate vorbi atunci si Cain sau Abel e capabil sa nasca thinking laughing

| Thunderstruck a răspuns:

"Din cate stim cu toti Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Eva"? Buna gluma, poate din ce cred unii oameni care n-au inteles T.Evolutiei.Raspunsul la intrebarea ta e ca Adam si Eva au mai facut copii, asta scrie in Biblie, culmea, aici nu este ceva ilogic.

| Thunderstruck a răspuns:

Si da, ai mai pus intrebarea. http://www.tpu.ro/......l-si-acum/ Si mai e postata de cateva sute de ori la categoria asta.

| RAY a răspuns:

Sasi explic, adam si eva face 2 baieti unul il ucide pe altu ala viu logic pleaca si isi gaseste femeie cum e posibil sa fi existat alti oamenii in afara de ei 3? ba mai mult se spune ca erau triburi, apoi mai tarziu adam si eva la facut pe seth =baiat si fete si baieti

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

N-ai citit decat atat? I-a mai citeste sa vezi ca au mai avut

| M25M a răspuns:

Scurt si la obiect: incest!

| HueyFreeman a răspuns:

Te-ai prins, incest! Ar trebui sa fim cu totii retardati daca povestioara asta ar fi intr-adevar adevarata.

| Zenit313 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ce te face sa crezi ca lumea este normala? rolling on the floor

| HueyFreeman a răspuns (pentru Zenit313):

Nu este, dar nici chiar retardati total nu suntem.

| Zenit313 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Depinde cat de mult ignori realitatea happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Geneza 5:3, 4 spune: Când Adam avea o sută treizeci de ani, i s-a născut un fiu, după chipul şi asemănarea sa, şi i-a pus numele Set. Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice.

Biblia îi prezintă separat pe Cain şi Abel din cauza la ceea ce sa întâmplat între ei. Dar asta nu înseamnă Adam şi Eva nu au mai avut copiii, inclusiv fete. Potrivit cronologiei biblice Abel avea în jur de 100 de ani când a fost omorât. Cu siguranţă că în acest răstimp primilor oameni l-i sau născut încă mulţi copii, astfel că soţia lui Cain putea fi una dintre surorile lui, sau chiar una dintre nepoatele lui.

Astăzi incestul este ceva greşit, dar în acele timpuri de început era inevitabil ca în primele generaţii să existe astfel de legături.

| Zenit313 a răspuns:

Exista niste explicatii ipocrite, tipic crestinesti!

Biblia trebuie citita cu sufletul, nu cu mintea!
Biblia doar unde sunt neintelegeri si lucruri negative, nu trebuie luata in considerare, este scrisa cu un alt inteles.

"Necunoscute sunt caile Domnului"
"Crede si nu cerceta"

| ghandi2013 a răspuns (pentru Zenit313):

"Crede si nu cerceta"
Este deviza ateilor ignoranti.

| tavadaresti a răspuns (pentru Zenit313):

"Crede si nu cerceta"
De catre cine este folosita aceasta afirmatie?

| 3xfemeie a răspuns (pentru ghandi2013):

"Crede si nu cerceta" este deviza multora, din pacate.
ps unii ar trebui sa cerceteze setarile de la mesaje big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Asta "Crede si nu cerceta" este o presupunerea de-a ateilor. Nu are nimic cu de a face cu Dumnezeu.

| Zenit313 a răspuns (pentru ghandi2013):

Ateii cerceteaza ca sa isi poata justifica cu argumente si dovezi.
Credinciosii au impresina ca au toate raspunsurile, dar nu au nici o dovada pentru acest lucru.

Cred ca trebuie sa te gandesti mai bine cine foloseste aceasta devizahappy

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

De catre credinciosi, pentru ca ei detin toate raspunsurile si nu mai este nevoie de cercetare si evolutie.
Din fericire au existat Atei, pentru ca fara ei, traiam inca in pesteri avand impresia ca stim totul.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateii cerceteaza inainte sa deschida gura.
Credinciosii au impresina ca ei au toate raspunsurile nu mai este nevoie de studiu!
Avem noroc ca exista Atei,pentru ca fara ei,acum traiam in pesteri si eram canibali dar aveam impresina ca le stim pe toate!
Acum ai un calculator,electricitate,internet,softuri,casa,centrala,spitale,mijloace de transport, scoli, imbracaminte sofisticata, telefon, televizor...etc.
Religia nu a realizat nicioadata nimic, de multe ori a blocat evolutia stiintifica.
Daca esti bolnav tu mergi la spital si cu ajutorul tehnologiei create de Atei te insanatosesti!
Daca esti credincios..mergi la biserica cand suferi un accident, iti rupi in picior, boala.etc. si o sa vezi diferenta happy

Daca ai bun simt si creier....retrageti cuvintele sad

| ghandi2013 a răspuns (pentru Zenit313):

Vise coane, vise.

| Zenit313 a răspuns (pentru ghandi2013):

Argumenteaza te rog! happy

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Mergi pe premisa ca toti savantii si oamenii de stiinta au fost nereligiosi. Sau, atei, cum le spui tu.
Daca ar fi cum spui, ca religia n-a realizat niciodata nimic, de ce manuscrisele si scrierile descoperite dupa multi ani de la realizarea lor au caracter religios? De ce scrierile vechi sunt cautate prin librariile manastirilor? Cum s-a raspandit folosirea tiparului in Tarile Romane? Stii ce erau bolnitele?

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

Primele scrieri sunt religioase pentru ca asa isi puteau explica realitatea oamenii in trecut.
Oamenii in trecut, personificau fenomene naturale si obiecte si animale.
Cu timpul, credintele s-au schimbat si diversificat happy
Stau la cateva sute de metrii de prima scoala romaneasca, EU iti pun intrebari despre acest subiect, nu tu.

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

De ce nu erau filosofice? Ca doar si filosofia e veche. Si daca stai langa scoala aceea, de ce nu recunosti meritele Bisericii in acest domeniu? E putin lucru?

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

Primele religii au avut reprezentari filozofice.
Da,Biserica, in trecut, avut un rol important in educatia populatiei, nu am cum sa critic si sa neg si ii port respect pentru acest lucru.
Primii invatatori au fost preotii.
Acum, religia si Biserica ca institutie nu mai au loc in societatea moderna happy

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Pentru unii, nu aveau loc nici atunci in societate, cand preotii erau invatatori.
Societatea modernizata crede ca e buricul Pamantului, axis mundi. Pana incepe sa dea de necazuri. Iar atunci isi aminteste de Dumnezeu, pe care a incercat sa-L marginalizeze si sa-L lase, prafuit, undeva in anonimat. Dar se vede treaba ca societatea si-a gresit planurile.

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

Societatea moderna nu este perfecta.Nimic din ceea ce este creat de om nu este perfect.
Dealungul istoriei au existat peroade mai bune sau rele,este normal sa fie asa.
Daca avem necazuri, trebuie sa le rezolvam singuri, pentru ca numai NOI suntem responsabili pentru ceea ce se intampla happy

"Doua maini care muncesc, sunt mai folositoare ca o mie de maini impreunate pentru rugaciune"
"Am incetat sa ma uit sub pat dupa monstrii, atunci cand am realizat ca sunt in interiorul meu"

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Ai vazut MonstersInc? Aia nu erau numai sub pat... big grin
Daca avem necazuri, sigur ca trebuie sa incercam sa le rezolvam - dar crestinul nu-si pune toata nadejdea in el (ca nu suntem decat "un bot de huma insufletita"), ci el isi face datoria si lucreaza atat cat poate. Restul - rezolvarea definitiva - vine de la Dumnezeu, Caruia i se roaga crestinul pentru ajutor in tot ceea ce intreprinde. Si apoi multumeste pentru tot ce a primit (inclusiv pentru alea care la prima vedere par lucruri negative) - "veselitu-ne-am pentru anii in care am vazut rele". Ca relele care ni se intampla nu ne lasa sa uitam cine suntem si ce putem fara Dumnezeu.
Niciodata nu va putea societatea sa-L dea deoparte pe Dumnezeu, oricat de mult ar incerca; fiindca depinde intru totul de El. El asigura "infrastructura" lumii. Si e pacat ca omul nu intelege un lucru fundamental: e mai util sa inveti din experientele altora fiindca propria experienta este cel mai bun invatator dar si cel mai costisitor. Dar nu poti intelege niciodata integral lumea interioara. Si omul are nevoie de ceva puternic pentru a se convinge. Si daca omul e sincer in cautari, Dumnezeu ii da acel ceva puternic spre a-i arata cum stau lucrurile in realitate.

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

Nu stim siguri daca exista. Dumnezeu.
Daca exista, este peste intelegera noastra umana si este mult prea arogant din partea noastra ca sa il descriem.
Dumnezeu nu apare in istorie, stiinta nu pomeneste absolut nimic despre el, religiile nu sunt de incredere, atunci cum si de ce crezi in Dumnezeu laughing?
Trebuie sa ai incredere in TINE! Nu in prietenii imaginari sad

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Pai, daca L-ai vedea, ai mai putea spune ca ai credinta in El? Ai vazut care este sensul termenului "credinta"? Credinta nu este egala cu observarea.
Daca intrebi inainte de meci: Ce crezi, bate Anderlecht?, iar partenerul de discutie ar sti deja raspunsul, cum crezi ca ar raspunde? "Cred ca bate" sau "Stiu ca bate"?
Nu e numai un prieten imaginar; mie mi s-au intamplat destule minuni mari in viata pana acum. Da, El este dincolo de intelegerea noastra, dar nu incognoscibil la modul absolut. Parintii Bisericii ne invata ca nu stim nimic despre Fiinta divina, dar Il putem cunoaste pe Dumnezeu dupa lucrarile Sale (nedespartite de Fiinta, dar nici identice cu aceasta). Si mie mi se pare logic; fiindca nici despre fiinta umana nu poti spune mare lucru. Daca zici despre cineva ca-i bun, te referi la cele care se vad in exterior, adica la lucrarile lui. Mi-e greu sa cred ca stie cineva cu exactitate ce e omul in fiinta lui - desi s-au incercat de-a lungul timpului destule definitii.
Iar stiinta - de fapt, unii autori ai ei - vorbeste despre Dumnezeu; nu cred ca toti oamenii de stiinta sunt atei. Exemple sunt destule, poti gasi destule, ai internet la indemana.

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

"Daca vorbesti cu Dumnezeu esti credincios; daca Dumnezeu iti vorbeste,suferi de psihoza"
Credinta este credinta, oricat ti-as demonstra ca nu ai dreptate prin argumente si dovezi.tu o sa CREZI sa ai dreptate.
Credinta nu are nevoie de dovezi, argumente, logica, cercetare..etc.
In credinta pur si simplu crezi, indiferent de poveste.

Credinta stimuleaza emisfera cerebrala dreapta.
Prin practicarea credintei, apare Efectul Placeboo.
Toate trairile, viziunile..sunt doar niste stari mentale, adica totul un fals.
Degeaba iti scriu 100 de pagini cu argumente si dovezi incontestabile...ca tu o sa continui sa crezi in ceea ce crezi.
Chiar daca nu iti schimbi parerea, tu ceri dovezi sa vezi daca am dreptate.
Nu inteleg, ceri dovezi si argumente, dar cand le ofer pur si simplu le ignori pentru ca ai credinta straight face

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Ba tocmai: si credinta are nevoie de dovezi, argumente, logica, cercetare. Numai ca pe langa asta, credinciosul mai are ceva in plus - isi asculta si inima. Are si inima, pe langa minte.
Si nu ti-am cerut argumente: am mai spus-o si in alte dati - nu noi convingem pe cineva, ci numai Dumnezeu convinge. Cu toate astea, nu cred sa ai dovezi "incontestabile". Daca le avea cineva, probabil ca religiile n-ar mai fi avut decat 10-15.000 de adepti in toata lumea. In legatura cu asta, colegul "doctorandus" spunea ceva foarte interesant intr-un post - cum ca stiintific nu poti demonstra nici existenta, dar nici inexistenta lui Dumnezeu.
Si ti-am precizat ca nu toti oamenii de stiinta sunt atei tocmai pentru a-ti da o marturie din mijlocul argumentarii tale cu dovezile incontestabile. Citeste Paul Davies cu "Mind of God", de exemplu.

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

Daca credinta are nevoie de devezi,argumente,logica si cercetare, atunci de ce contrazice stiinta? laughing

Ne putem aculta inima doar cu stetoscopul!
Creierul este locul de unde pleaca credinta, emisfera dreapta mai exact, dar oricum nu o sa CREZI asta laughing

Un om de stiinta care nu este Ateu, nu este om de stiinta.
Ca sa fii om de stiinta trebuie sa lucrezi si sa te bazezi pe dovezile stiintifice care contrazic total Biblia laughing
Sunt oameni de stiinta care sunt sceptici in legatura cu Dumnezeu dar nu CRED ca exista, este o mare diferenta.
In fine..nici acest argument nu o sa il iei in considerare, poentru ca tu CREZI ca nu este adevrat laughing

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Eu n-as zice chiar ca religia contrazice stiinta; doar ca in unele chestiuni vad problema in mod diferit. Sa zicem, clonarea. Stiinta zice : "Sa facem clone, sa mergem mai departe pe calea asta", fara a sti la ce se poate astepta pe viitor (consecinte - nu chiar ca in "I'm a legend", dar cine dintre oameni poate sti?); in acelasi timp, religia zice : "Sa nu ne punem in locul necuvenit si sa ne dam aere de Creator". Oricum omul creaza numai stereotipii, pe cand la Dumnezeu toate sunt unicate (vezi amprente, ADN etc).
Mie nu imi plac lucrurile pe care nu le inteleg. Dar trebuie sa pricepi ca in cazul credintei este cu totul altceva; ratiunea singura nu poate da de scopul ultim al vietii. Eu am nevoie de dovezi si de argumente - acum sper sa pot face rost de opera completa a Parintilor Bisericii, sa vad cum au pus problema oamenii sfinti ai Ortodoxiei. Crezi ca am intrat aici doar pentru a face lobby Ortodoxiei? Adevarul nu are nevoie de aparatori.
Eu cred ca religia si stiinta vor avea - daca stiinta va fi facuta cu seriozitate si cu sinceritate - un punct de convergenta. Fiindca mie imi spune ceva ca Dumnezeu nu ar putea desfiinta prin stiinta ce a lasat in credinta. Atata ca - deocamdata - stiinta lucreaza numai cu niste parti din puzzle-ul final.
Stii la ce m-am referit cand am vorbit de inima. Stii, de exemplu, ca emotiile puternice pot provoca boli ale inimii? Poate asculti inima cu stetoscopul, dar numai daca are ceva filtru de particule pentru emotii si pentru sentimente. Sau, daca prin EKG, RMN si stetoscop (sau alte tehnologii mai avansate) poti consulta inima si poti afla ce emotii au dus la cresterea HTA-ului primar sau la accelerarea pulsului. Sau la extrasistole, s.a.m.d.
Oamenii de stiinta - unii - ajung la niste concluzii dupa o viata de cercetari; asta nu exclude ca ei sa fi fost atei pana atunci. Nu poti sa-mi spui o chestie de genul celei rusesti: ca au fost trimisi astronauti in spatiu (si asta e o chestie pseudo-stiintifica, foarte contestata) si fiindca nu L-au vazut pe Dumnezeu, El nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au "casatorit" intre ei. Genele lor le permitea sa se inmultesca si sa nu apar complicatii ca si astazi. Nu era pacat atunci.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Pana cand Dumnezeu nu i-a dat lui Moise tablele cu cele 10 porunci, relatiliile sexuale intre rudenii nu erau pacat.Cum crezi ca s-ar fi inmnultit lumea altfel? Dupa ce au aparut cele 10 porunci, apoi se interzice relatiile sexuale intre rudenii plus celelalte pacate ale desfranarii care se gasesc in porunca " Sa nu fi desfranat".Pe bune ateii astia care in viata lor nu au deschis biblia nici nu stiu pe ce planeta se afla.

| ManStrong a răspuns:

Numai din ce nu stim Adam a avut doi fii. Daca mai citeai citeva versete ai fi vazut ca Adam a avut fii si fice, si nu putine.
Si ce nu ai inteles si nu inteleg multi e ca intelesul de am capatat om inseamna am capatat un baiat si o fetita adica o pereche.Asa era la inceput.Ai vazut un cuib de rindunica vreodata?
Totdeuna rindunica are 4 pui si totdeuna are 2 perechi.Stii cum se intimpala asta?

| tasmania a răspuns:

Doamna/domnisoara, aveti/ai Scriptura acasa? Daca da, de ce puneti/pui aceeasi intrebare de mai multe ori? Se specifica foarte clar acolo, fara umbra de indoiala: i s-au nascut lui Adam fii si fiice.

| ooolifeoolol a răspuns:

S-ar parea ca s-au inmultit intre ei.u scrie si in testament ca Iisus a spus catre Moise sau mai stiu cine:ia-o pe aceasta femeie sa-ti fie sotie bla bla bla(era vorba de sora sa). Insa incestul este condamnat in biblie, deci, ma rog...

| gfghn a răspuns:

Adam si Eva au avut fii si fice pe parcursul a mai multor ani. In acel timp nu era pacat sa se casatoreasca si sa intretina relati sexuale intre ei si erau mai aproape de perfectiune corpurile lor erau sanatoase si riscul de a avea probleme genetice era aproape imposibil. Probabil cain si'a luat de sotie pe una dintre verisoarele lui sau chiar sora. Aceasta a fost singura posibilitate de a se imulti lumea de la primi nostri parinti Adam si Eva sa'u format toate rasele pamantului si toti locuitori de pe el deci este logic ca daca Dumnezeu a creat doi oameni acestia trebuiau sa fie roditori si sa se inmulteasca mai departe prin 'incest' care atunci era permis.

| CiprianFreeLife a răspuns:

Adam si eva au avut mai multi copii despre care nu s-a specificat in biblie, de sex feminin, de s-au inmultit intre ei chiar daca asta inseamna incest dar acest lucru nu era un pacat "pe vremea aceea deoarece legile si poruncile domnului nu erau inca dezvaluite. ( Funda ). Acesta este raspunsul oficial.

| EmmaLoLy a răspuns:

In Biblie spune dor de Cain si Abel.dar Adam si Eva au avut mai multi copii...happy