| Silyca a întrebat:

Dupa ce au aparut Adam si Eva care au avut doi baieti Cain si Abel cum v-ati inmultit mai departe, prin incesturi?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adam si Eva au avut trei copiii Cain, Abel si Set. Dupa aceea vedem in Gen.5:4 ca dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice. Cu siguranta, Cain s-a casatorit cu una din surorile lui. Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta.

| Silyca explică (pentru EmaS):

Adam a nascut era cumva femeie sau a dat nastere dar chiar si asa au trait mai departe inmultindu-se prin incest?

| tavadaresti a răspuns (pentru Silyca):

Vrei sa desenam, e un mod mai usor de a prinde firu?

| Silyca explică (pentru tavadaresti):

Daca tu vrei iti si desenez, dar lamureste-ma voi ortodocsi sunte-ti nascuti din incest sau sunte-ti o gluma altor religii?

| tavadaresti a răspuns (pentru Silyca):

Toata omenirea e ortodoxa=verificati cunostintele totodata mai studiaza fiindca nu aduci nici un folos.
Aici este vorba de omenire, poate te gandesti si la potop. Familia lui Noe
=>foarte simplu

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti a răspuns (pentru SexoasaTha):

Daca tu vrei iti si desenez, dar lamureste-ma voi ortodocsi sunte-ti nascuti din incest sau sunte-ti o gluma altor religii?
=>asta a zis el
eu am incercat s-ai amintesc de modul in care face referire"dar lamureste-ma voi ortodocsi sunte-ti nascuti "

| martzian a răspuns:

Trebuie sa stiti un lucru simplu. Poruncile lui Dumnezeu sunt nu doar pentru a ne limita, ci pentru binele nostru. Noi nu am fi aflat ca incestul este pacat daca Biblia nu ne-ar fi spus asta.

La inceput incestul nu a fost pacat. De ce? Pentru ca pacatul in sine, intrat in viata omului, nu apucase sa afecteze, la nivel genetic, organismul omenesc pana intr-acolo incat sa produca malformatii pe fond genetic la legaturile dintre rude apropiate. Motivul pentru care Dumnezeu a interzis incestul este acela ca, desi omul nici nu banuia, El avea cunostinta despre realitatile biologice ce afectau fiinta umana.

Stiinta s-a miscat mult mai greu in a afla motivele acestea...

Sper ca va ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.ne-am inmultit prin f...i, cum e normal.fiindca pe laga cei doi fii adam si eva a avut si alti fii si fiice.ce se vrea in biblie este ca prima moarte pe pamant a fost ceva ingrozitor, si anume varsarea sangelui de frate.

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti a răspuns:

Cuvantul Pacat=ce defineste pentru tine, raspunsu e ca si dat.

| Silyca explică (pentru tavadaresti):

Sa inteleg ca insasi comunitatea voastra ortodoxa e un pacat?

| gfghn a răspuns:

Sotiile lor au fost descendenti ai lui Adam si Eva.Cand Cain si-a luat sotie eva avea deja multe fii si fice care la randul lor sAU inmultit si au dat nastere altor copii.Sotia lui cain putea fi o Descendenta a lui Eva(nepoata) sau fica ei.Atunci era permis ca ei sa se casatoreasca si sa intretina relati intime intre ei. Porunca Creeatorului Lor a fost "inmultitiva si umpleti pamantul". Relatiile intime intre rude apropiate a fost interzis in anul 1513 cand Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru natiunea Israel.