| anonim_4396 a întrebat:

Cred in Dumnezeu si ma rog la el, de cativa ani ii cer un lucru prin rugaciuni si nu s-a indeplinit, iar dorinta mea e atat de simpla dar totul iese pe dos... oare de ce?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Poate nu crezi in Dumnezeul corect.

Incearca cu Budismul, Hinduism, Rastafarienism, etc. orce iti trezeste curiozitatea si convingerea cu putere va trezi si acel Dumnezeu din tine, si fara sa-ti dai seama te vei ajuta singur, iti trebuie doar convingere.

| Alikke a răspuns:

Nu lasa totul pe mana lui Dumnezeu.
Daca toti oamenii ar face asta ar devenii niste lenesi ignoranti.
Tu fa ceea ce crezi ca trebuie sa faci pentru a-ti indeplinii dorinta... dar nu-l ruga pe D-zeu sa iti bage in traista ca nu o sa fie asa.
Pentru a face ceva in viata trebuie in primul rand sa actionezi.
Crezi ca cei din partide cred in D-zeu?
Si unde au ajuns?
Nu pentru. ca cred in D-zeu ci pentru. ca au facut ceva sa ajunga unde sunt.
D-zeu iti salveaza sufletul, iti da minte, iti da lumina, te salveaza de la haos.
Pentru ca sa iti rezolvi probleme si dorintele trebuie sa actionezi, nu sa stai cu mainile una langa alta. Asta o faci pentru salvarea sufletului nu pentru lucruri materiale si/sau umane.
Dar poti sa il rogi pe Dumnezeu sa iti dea minte sa rezolvi acea dorinta/problema.

| JnY a răspuns:

Pentru ca tu vorbesti cu El doar cand ai nevoie de ceva, de astfel exact cum facem toti!

| MrsEinstein a răspuns:

Te superi, dacă te întreb care e dorinţa?!

| RAY a răspuns:

Degeaba te rogi daca nu ai ambitia sa o rezolvi inteligent cea ce vrei

| Mădă0611 a răspuns:

Ca nu exista laughing
Eu zic ca mintea e cea care face si desface, nu-i poti cere minuni, dar macar nu te amagesti asa cum faci cu credinta in zei. Crezand ca o sa te ajute, nu te mai preocupa gandul respectiv si nici nu te ajuta, nici nu te ajuti.

| Miauti a răspuns:

Pai poate nu crezi suficient in el. Spune mi ce lucru doresti si iti indeplinesc eu dorinta. happy

| unbaiatanonim a răspuns:

Lui Dumnezeu ii pare rau ca ne-a creat de aceea nu ne indeplineste nici una din dorinte.

Şi Domnul a zis:,, Am să şterg de pe faţa pămîntului pe omul pe care l-am făcut, dela om pînă la vite, pînă la tîrîtoare, şi pînă la păsările cerului; căci Îmi pare rău că i-am făcut.`` (Geneza 6:7)

| roxanad a răspuns:

Citeste1 Ioan 5: 14 si ai sa intelegi.

| roxanad a răspuns:

Deci depinde foarte mult ce anume ii ceri. Daca ii ceri un lucru bun, te asculta si probabil ca iti va raspunde, insa atunci cand crede el ca este momentul...

| TedR22 a răspuns:

Gandeste-te putin la ceea ce faci. Te rogi la un perete 1 ora pe zi si nu se intampla nimic. Nu ti se pare putin ciudat? Nu iti este clar deja ca nu exista dumnezeu si ca ai putea sa faci ceva mai constructiv cu timpul tau (cum ar fi sa te uiti la discovery science sa mai inveti cate ceva despre cum a fost creat universul) decat sa te rogi de omul invizibil din cer sa te ajute?

| NugHond a răspuns:

Pai daca dorinta ta nu e imposibila pana mori s-ar putea sa se indeplineasca si poti sa-i acorzi laurii lui God. Si eu m-am rugat 5 ani de zile sa cad pe strada si uite ca God in al 5-lea an mi-a indeplinit dornita, trebuie sa ai rabdare si poate inainte sa mori ti se indeplineste dorinta.

| Nicol99 a răspuns:

Pntru ca tu ii ceri lui dorinte numai cand ai nevoie TU TREBUIE SA FI CREDINCIOASA sa crezi in el...sa te duci si tu din cand in cand la Biserica...El nu poate indeplini dorinte daca nici tu nu ii indeplinesti Lui.