| martzian a întrebat:

Credeți că ar trebui să mai răspundem întrebărilor puse în mod nesincer sau, ca să înțeleagă autohtonii, la mișto? Ca și creștini avem datoria să vestim Evanghelia nu să insistăm împotriva voinței celor din jur.
Vă rog cu toată seriozitatea să nu răspundeți dacă nu sunteți, într-o formă sau alta, credincios. Sunt foarte serios în a da "ignore" în masă pentru orice răspuns de prost gust sau pentru insulte.
„Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte şi să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi să se întoarcă să vă rupă." (Matei 7:6).
"Şi, dacă în vreun loc nu vă vor primi şi nu vă vor asculta, să plecaţi de acolo şi să scuturaţi îndată praful de sub picioarele voastre, ca mărturie pentru ei. Adevărat vă spun că, în ziua judecăţii, va fi mai uşor pentru pământul Sodomei şi Gomorei decât pentru cetatea aceea." (Marcu 6:11)

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca orice raspuns si orice cuvant pe care noi il scriem aici, intr-o zi le va fi de marturie. Nu se vor putea dezvinovati. Important este ca Evanghelia sa fie vestita.Filipeni 1:15,, Unii, este adevărat, propovăduiesc pe Hristos din pizmă şi din duh de ceartă; dar alţii, din bunăvoinţă.,,

| Filip23 a răspuns:

Cred ca daca ar vorbi doar intre ei, s-ar plictisi.

| Kramerwalt a răspuns:

Buna seara, imi place mult cum ati formulat si voi incerca sa va raspund. Aveti mare dreptate sunt putitni crestini cu adevarat dar chiar si asa ei incearca sa ii aduca si pe ceilalti la pe calea cea buna, le indura ironiile le suporta jignirile toate in numele Domnului.Dar poate ca aceasta lupta este in zadar.Si totusi cuvintele spuse de oameni ca doamna Ema vor "bantuii" mintea celor ce le ignorau sau le luau in bataie de joc in ziua cand Domnul va reveni.Va doresc mult bine, Domnul sa va protejeze!

| 4b a răspuns:

Lumea trebuie sa-L cunoasca...ca si crestin, iti faci partea ta iar de restul se va ocupa Cel de Sus; atunci cand il accepti in viata ta, roadele sa vad imediat; din pacate, multi vor aceea baie la Pucioasabig grin tanjesc dupa mocirla pacatului si nu vor sa profite de sejurul din cer ''.
Datoria omului este sa vesteasca evanghelia; o primesti, n-o primesti, te priveste, insa slava ca nu suntem raspunzatori de alegerile celor din jur.
Ce semeni, seceriwinking

| martzian explică:

Poate că este așa. Îi respect pe toți și îmi pasă de ei, dar nu am timp de pierdut cu miștourile și insultele lor. Nici nu vreau sa încurajez atitudinea asta de toată jena. E treaba lor cum aleg să își trăiască viața. Ajutor cu forța nu se poate. Dacă au dorința sinceră de a afla adevărul e bine. Dacă nu, pa și ne mai vedem când le mai vine cheful. Vor sta într-o bună zi înaintea Dumnezeului pe care îl înjură. Atunci nu vor putea spune că nu au știut.

Totuși, la momentul în care ajungem la manifestări de ură, discriminare sau încurajări către consumul de droguri, deja lucrurile au ajuns prea departe. Nu ține de creștinism sau de a avea sau nu o religie. Nu mă voi lega de data aceasta și de faptul că nepricepuți cu clase mai puține decât avea rata dintre Mărășești și Tecuci vagoane pe vremea bunicii, fac pe deștepții și te iau de sus cu "studii" din cărți și autori pe care nu i-au citit în viața lor, chiar și pe domeniul în care, cu sudoare, te-ai pregătit și ai profesat ani de zile... Ce să mai "dezbați" în punctul ăsta?

"raymusic", săracu e un biet înșelat, cu limitări evidente (ce țin de educație etc.) care nu conduce pe nimeni și care nu știe în ce să creadă. Ironiile lui nu pot decât să te umple de tristețe și de milă. Încă învață, la vârsta asta, să își organizeze propria viață, lucru deloc lesne.

| WhatheWow a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza putin partea cu amenintarea, in rest... atita tot!

| martzian explică (pentru WhatheWow):

Prietene, nu ma deranjeaza discutiile si dezbaterile serioase (m-ai vazut, cred, mereu implicat in ele) ci abordarile la misto. Poti sa o iei nu ca pe o amenintare ci ca pe o promisiune ferma, care nu ti se adreseaza in mod personal. Nu pot obliga pe nimeni sa isi paraseasca mediocritatea.

| WhatheWow a răspuns (pentru martzian):

Eu m-am referit la citatul din Marcu, cel cu Sodoma!

| martzian explică (pentru WhatheWow):

Am inteles. Unii o vad ca pe o amenintare altii nu. Conteaza prea putin parerea omului, nu vorbim de democratie in relatia cu Dumnezeu. Este o consecinta logica a unei alegeri constiente.

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

Si pe mine ma deranja si ma simteam amenintat... dar asta inainte de a?
?

| Seby90 a răspuns:

Paradoxal, contrar credintei tale ai un nume care denota existenta unor creaturi care au fost create in alt mod decat prin magia dumnezeului tau.

| martzian explică (pentru Seby90):

Are o poveste in spate si nu denota nimic... happy

| Seby90 a răspuns (pentru martzian):

Cam asa e biblia pentru mine.

| martzian explică (pentru Seby90):

Te cred. Mie mi-a deschis ochii si mi-a schimbat viata.

| Seby90 a răspuns (pentru martzian):

In ce sens?

| martzian explică (pentru Seby90):

Te asptept pe privat daca doresti sa discutam mai multe pe acest subiect.

| fllu07 a răspuns:

Tu personal predici in mod organizat, asemenea primilor apostoli, crestinilor din sec 1 si asemenea lui Isus?

| martzian explică (pentru fllu07):

Nu ai raspuns la intrebare. Daca nu ai un raspuns nu trebuie sa te fortezi. happy

| fllu07 a răspuns (pentru martzian):

Normal. nu predici, si prin urmare te scoti cum poti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.de aceia raspund doar intrebarilor care chiar au nevoie de un raspuns.

| GroparuVesel a răspuns:

In primul rand frate, asta nu e intrebare.In al doilea rand "sa vestim vestea" e pleonasm.In al treilea rand de ce sa nu insistam impotriva violentei? Ai chef sa se bata toti pe strada, sa fie razboi zilnic, sa ne batem din placere si chestii? In al patrulea rand nu ne pasa daca ne dai tu "ignore".In ultimul rand, nu poti face nimic impotriva a astfel de raspunsuri.Peace and love.

| martzian explică (pentru GroparuVesel):

"sa vestim vestea" e pleonasm." - Ai dreptate. Multumesc, am corectat.

| martzian explică (pentru GroparuVesel):

"In primul rand frate, asta nu e intrebare." Nu ma intereseaza. Daca nu esti credincios nu ti se adreseaza oricum.

"In al treilea rand de ce sa nu insistam impotriva violentei?" - Discriminarea la care faci referire este o nedreptate si nu reflecta in nici un fel principiile crestine. Problema este ca, desi lucrurile au fost explicate cat se poate de clar, ne facem a nu pricepe.

"In al patrulea rand nu ne pasa daca ne dai tu "ignore"." Mie imi pasa. Dar, totusi, o voi face la nevoie.

"In ultimul rand, nu poti face nimic impotriva a astfel de raspunsuri." - Normal ca pot. Le tratez asa cum se cuvine.

| GroparuVesel a răspuns (pentru martzian):

Vai.ce mai credincios avem printre noi...Modestia e suprema,abilitatea de a intelege e pe masura, insulta e scazuta de tot, ce se mai poate? Un crestin bun intervine cand altii folosesc violenta, nu ii lasa sa se bata, injure sau alte chestii de genu'.Tu habar nu ai...

| martzian explică (pentru GroparuVesel):

"Un crestin bun intervine cand altii folosesc violenta, nu ii lasa sa se bata, injure sau alte chestii de genu'." De unde stii cum arata un crestin bun? Si de unde stii daca intervin sau nu pentru a fi evitata violenta? Sa intervin cand injuri? Crezi ca te ajuta cu ceva? Scuteste-ma te rog...

| fllu07 a răspuns (pentru GroparuVesel):

laughing asta o fost dura.

| martzian explică (pentru fllu07):

Ce "o fost dura" in comentariul bietului om?

| martzian explică (pentru fllu07):

PS: tu ai urmarit la ce raspundea el, sau te-ai pus prosteste sa critici toate postarile celor care nu sunt de acord cu aberatiile martorilor?

| fllu07 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Caracterizarea ce ti-o facut-o si care ti se potriveste ca o manusa pe mana,

| fllu07 a răspuns (pentru martzian):

Nu m-am pus sa critic. ciar am citit. serios. eu respect pe toti, fiecare are dreptul la un punct de vedere, chiar daca este diferit de al meu. si chiar il respect. vezi ca aberatii sunt ale tale, nu ale melelaughing
de ex faptul ca Isus este Dumnezeu intrupat.

| martzian explică (pentru fllu07):

Problema nu este ca critici, ci ca "ciar" nu spui nimic atunci cand incerci sa o faci. laughing

"de ex faptul ca Isus este Dumnezeu intrupat." - Asta este pretentia Lui, nu a mea. Eu doar il cred pe cuvant.

| i86e2 a răspuns:

Domnu' pisălog, am și eu o întrebare. Dacă în loc de martzian citesc marțipan, ce înseamnă, mai am scăpare? happy

| martzian explică (pentru i86e2):

"Vă rog cu toată seriozitatea să nu răspundeți dacă nu sunteți, într-o formă sau alta, credincios. Sunt foarte serios în a da "ignore" în masă pentru orice răspuns de prost gust sau pentru insulte." - Cam asta spuneam mai sus. Dumnezeu te iubeste prietene, aminteste-ti asta cand iti va fi mai greu.

O seara buna.

| vitbsk a răspuns:

" nu să insistăm împotriva voinței celor din jur."
Aici ai zis bine, cred că odată îndeplinită profeţia cu răspândirea Evangheliei în toate colţurile lumii, rolul creştinului nu mai e să bată din poartă în poartă sau să agaseze pe alţii, ci să dovedească prin exemplu de viaţă evlavioasă principiile
creştine.
Eventual să ajute cu indicaţii pe cel care pune întrebarea în căutare sinceră de răspunsuri.
Cred că al doilea citat se referea la Apostolii pe care Hristos i-a trimis într-o misiune de recunoaştere înainte să-i înveţe să se înarmeze cu sabia duhovniciei, nu la urmaşii lui Hristos din vremurile noastre.
În principiu tu ca om îţi alegi întrebările la care vrei să răspunzi.
Prin faptul că intrii în contradicţii cu unii care cunosc adevărul, dar, în chip rău voitor şi în mod repetat, pun întrebări tâmpite şi distorsonează sensuri Scripturistice, pentru a stârni valuri şi pentru a abate de la credinţă minţi slabe nu faci, decât să le dai apă la moară.
Ai vorbit odată, nu vrea să înţeleagă, cuvântul drept rămâne acolo şi are valoare de adevăr pentru cei care îl citesc cu cugetul curat.
Pentru confortul tău mental, cred că e bine să filtrezi întrebările la care să răspunzi.
Iar, după pietrele pe care le aruncă alţii în lac să nici nu te apleci că e pierdere de timp.

| martzian explică (pentru vitbsk):

Stiu contextul celui de-al doilea verset. Versetul 12 ne spune nu ca erau in recunoastere ci ca "propovaduiau pocainta". L-am folosit ca exemplu al faptului ca Isus nu le cere ucenicilor sa traga de om împotriva dorinței lui. Alegerea ne apartine fiecaruia dintre noi.

| Kaleo a răspuns:

Nu. Intrebarile si comentariile de acest gen cer raspunsuri pe masura. Dar am sentimentul apasator ca de unde nu e...