| Kramerwalt a întrebat:

Oricat de buni am fi, ori cat de apropiati de Dumnezeu se pare ca adversitatile nu ne ocolesc. Oare durerea si lacrimile varsate au si ele rolul lor?
P.S. Utilizatorii ce dau raspunsuri ce nu au legatura cu intrebarea primesc Ignor asa ca nu va obositi sa scrieti.
Matei 7:"Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi."

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

"Eu personal cand am trecut prin incercarea de foc, ma rugam tot timpul in cugetul meu la Dumnezeu, si in ciuda adversitatilor prin care treceam, pacea Lui domnea peste inima mea. El imi dadea putere sa pot inainta prin credinta si recunosc ca daca nu era de partea mea, m-as fi prabusit sub povara grea. Slavit sa fie Domnul, caci El ne poarta intotdeauna in carul Lui de biruinta. Credinta se uita la Dumnezeu, iar sentimentele la ceea ce se intampla in jurul nostru. Credinta isi pune increderea in caracterul lui Dumnezeu si in promisiunile Lui. Trebuie sa stim ca orice lucru lucreaza impreuna spre binele celor ce-l iubesc pe Dumnezeu. El ingaduie evenimentele si imprejurarile in viata noastra ca sa ne invete, sa ne modeleze, sa ne transforme asemenea Fiului Sau. Deci haideti sa fim credinciosi, nu necredinciosi!"

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice persoana are parte de probleme si aia care sunt rai si aia care sunt buni dar raul ne facem si cu mana noastra

| Dorugar a răspuns:

Crestinii nu pot fi apropiati de Dumnezeu din moment ce nu asculta de Legea lui pe motiv ca este Veche, dar au foarte multa legatura cu Lucifer=Satana care le-a dat o Lege Noua!
Lacrimile si Durerea sant chiar consecintele pamantesti ale tradarii lui Dumnezeu de catre crestini care incalca Legamantul pe care Abraham l-a incheiat cu Dumnezeu, si anume acela de a-i urma Legile!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Mulţi au părerea că Dumnezeu special vrea să trecem prin încercări pentru a ne rafina ş.a.m.d. În realitate, Biblia spune clar că Dumnezeu ne-a creat fiind motivat de iubire. Crezi că e logic să considerăm că un Creator iubitor ne-ar fi creat pentru o viaţă plină de necaz? Eu nu cred. Problema a apărut când oamenii au ales un mod de viaţă independent de Dumnezeu. Dar, chiar dacă Dumnezeu nu a dorit să trecem prin încercări, întrucât am ajuns în această situaţie, putem totuşi să tragem foloase din ele. Iată ce se spune în 1 Petru 1:7, 8: In ea voi va bucurati mult, macar ca acum, daca trebuie, sunteti intristati pentru putina vreme, prin felurite incercari, pentru ca incercarea credintei voastre, cu mult mai scumpa decat aurul care piere, si care totusi este incercat prin foc, sa aiba ca urmare lauda, slava si cinstea, la aratarea lui Isus Hristos. Privite dintr-o perspectivă corectă, încercările ne pot fi de folos întrucât pot scoate la iveală anumite trăsături nevative de personalitate despre care probabil nu am fost conştienţi.
O zi bună mai departe.