| Rapunzell a întrebat:

"Nu dati cele sfinte cainilor, nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi." (Matei 7:6)

Oare la ce S-a referit Mantuitorul?

7 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Uite aici scris foarte frumos de parintele Nicolae Steinhardt
http://nicolaesteinhardt.wordpress.com/2010/06/26/demonism-si-secularitate/
"„Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se să vă sfâşie pe voi". Atâta doar că mai toţi oamenii o citează trunchiat: nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor. Dar Hristos nu a grăit numai atât ci a completat: ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi.

Aşa, întocmai, fac şi ne-oamenii. Căci lumea se împarte în oameni şi ne-oameni. Aceştia din urmă răsplătesc binele ce li s-a făcut atacându-şi şi sfidându-şi binefăcătorii. Ni se cere de aceea multă atenţie.

Bune şi frumoase sunt bunătatea şi mărinimia, dar nu faţă de oricine. Nu-i drept şi cuminte să ne lăsăm înşelaţi, batjocoriţi şi exploataţi de ne-oameni. Bunătatea "şi mărinimia nu se confundă cu orbirea, prostia şi naivitatea. Naivitatea, zicea Leon Daudet, e bună şi frumoasă la prunci, la copii, la tineret. Oamenilor maturi şi bătrânilor le sade bine să fie inteligenţi, înţelepţi, prudenţi, călăuziţi de ceea ce vechile noastre texte bisericeşti numesc atât de pertinent: trezvie.

Niciodată bunătatea şi mărinimia nu trebuie sa se prefacă în acea jalnică şi absurdă slăbiciune care să îngăduie ne-oamenilor să calce în picioare cele sfinte şi mărgăritarele."

| Rapunzell explică:

Exact MossaNo13! La tine si la cei ca tine se refera citatul biblic. Voi sunteti cainii si porcii care degeaba primiti cuvantul lui Dumnezeu (margaritarele) caci nu il intelegeti (pentru ca nu vreti) si intoarceti vorbele si le suciti cum vreti voi. Tu primesti funda!

| Maidanezul a răspuns:

Nu este cinstit ca cel mai ratat raspuns sa primeasca funda ca incurajezi prostia.Rau faci

| Rapunzell explică (pentru Maidanezul):

Nu e ratat! De data asta, chiar are dreptate. Hristos se refera la faptul ca nu are rost sa iti bati capul si s incerci sa convingi un necredincios, pentru ca acesta, in nebunia sa, nu numai ca va irosi vorbele tale dar le va intoarce impotriva ta. Necredinciosii sunt cainii si porci care nu merita margaritarele, adica Cuvantul lui Dumnezeu.

| Maidanezul a răspuns (pentru Rapunzell):

Nu este asa asta inca mai are ceva bun in el dar are un dracusor cuibarit prin minte si nu ii da pace nu este irecuperabil, Doar preludiul la Sf Molifta din sat de la bunicul (cind vin cu astia mici si indraciti) mai precis ca sa ii usureze munca parintelui taranii ii fezandeaza cu 7-8 bice pe spate Cei mici se cumintesc imediat ce vad ce patimesc cei de la fezandat.Cei care au incasat 3 bice incep sa zica tiris grabis din Tatal Nostru, dar nu vor sa faca Semnul Sf Cruci ca se atirna dracii de mina lor si nu o pot ridica la frunte.Mai capata 2 bice si se inchina si zic si Crezul. Apoi fezandati ii ia parintele cu cartea sfinta si duhul blindetii.Procesul e lung si anevoios. Numai gura de ei si sandramaua aia de evolutie care rid si curcile de ei cind se duc la circ parca sunt niste primitivi.Te rog sa nu ii iei in brate sunt copii rai si necredinciosi.

| Raducu1 a răspuns:

Crede in Mantuitor si numai in El, nu in altcineva, ca sa nu se intoarca acel altcineva impotriva ta.

| cinvasile777 a răspuns:

Dacă ști o taină ține-o pentru tine, doar dacă te întreabă spune-o dacă nu te întreabă nu o spune, dacă o vei spune te vor călca în picioare și Adevărul îl vor lua ca minciună.