| usuk a întrebat:

Si Isus a zis:
"Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi." Matei-7/6

Indiferent ca ar fi un pasaj cu intelesuri multiple/parabolic menit sa ne induca intr-o stare de incetosare intelectuala, sau doar o simpla pilda, intrebarea mea este:
De ce mantuitorul alege sa creeze aceasta idee "necrestineasca" as indrazni sa spun, de discriminare intre oamenii ce-l urmau/urmeaza? Cum se face ca insusi el, ii alege in prealabil pe cei care sa-l urmeze?

La o simpla analiza a acestui pasaj putem deduce ca acesta se refera la o anumita "selectie" in randul oamenilor; argument, ce nu poate fi contraatacat de nimic altceva.

Cum va putea oare cineva sa se "mantuiasca", daca dumnezeu insusi, ii alege pe cei ce vor fi "mantuiti"?

>viziunea mea asupra textului ca sa nu se produca neclaritati<
"nu dati cele sfinte cainilor"-nu ii invatati(invataturile mele) pe oamenii simpli
...pareri?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din contra, oamenii simpli au inteles adevarurile lui Isus. Putini bogati au fost dispusi sa il urmeza.

| AirănMeidăn a răspuns:

Concluzie: Dumnezeul vostru nu e chiar atat de inocent, bun si nu e cum il vad mai toti crestintii din ziua de azi.

| Exilee a răspuns:

NU. NU la asta se refera. Cainii si porcii se aseamana cu persoanele care neavand suficienta comuniune cu Dumnezeu, la cele dintai ispite ale societatii uita Cuvantul Sau, ba chiar ii ironizeaza pe cei credinciosi.

De-aceea nu este bine sa dam la oameni batjocoritori, sa emita niste hule deoarece si noi ne vom face oarecum vinovati deoarece le intensificam greselile asa ca sa avem grija SI MAI MULT chiar si in acest mediu virtual ar trebui sa stim cum sa discutam cu persoane care ar fi in stare de acest lucru ( nu acuz pe nimeni), iar daca vrem sa facem acest lucru, ASTA NUMAI INTR-UN MOMENT OPORTUN deoarece DEPIDNE DE Dumnezeu daca vorbele ajung sau nu in inima. Totusi, tot ceea ce putem face este sa ne rugam deoarece OMUL CAT TIMP ESTE IN VIATA POATE SA AJUNGA de la o stare deflorabila la una harica chiar.

Stii ce s-a intamplat cu talharul si cu Iuda? Talharul de pe Cruce, pocaindu-se de faptele Sale a fost PRIMUL care a intrat in Rai, iar Iuda o situatie deloc placuta.

De-asemenea sa avem grija sa nu devenim intr-o situatie mai jalnica decat cea a "porcilor" prin faptul ca desi suntem "eleganti", dar nu avem o buna pregatire duhovncieasca, putem chiar sa ne pierdem mintea si sa aplicam invataturile Crestinismuylui ortodox intr-un mod fariseic si riscam sa ne punem atat intr-o situatie stanjenitoare in fata lui Dumnezeu, cat si in cea a cainilor! Trebuie sa fim intelepti aici!

Daca dorim totusi sa raspndim invataturile, trebuie SA CREDEM SI NOI CEEA CE SPUNEM, sa nu vorbim aiurea, adica sa folosesti fraze/termeni pe care el nu le intelege. Degeaba poti sa-i vorbesti daca nu ai dragoste si SINCERITATE CARE se poate spulbera deoarece vointa interioara este scazuta si ti-o spun acest lucru din propria-mi experienta.

| Aida55 a răspuns (pentru Exilee):

Intr-adevar, aceasta este o varianta acceptabila pe care o sustin.winking In modul acesta se interpreteaza versetul!winking

| iurii75 a răspuns:

Adevărurile din Cuvântul lui Dumnezeu sunt sfinte. Ele sunt ca nişte perle simbolice. Dar, dacă unii, asemenea unor câini sau unor porci, nu arată nici o apreciere faţă de aceste adevăruri preţioase, discipolii lui Isus trebuie să-i lase în pace şi să caute persoane mai receptive.

| usuk explică (pentru iurii75):

Mai concis spus, trebuie sa-i lase prada iadului si sa mearga sa-i salveze pe alti de la durere. Interesant e la pasajul asta indemnul absolut; nu relateaza ca macar sa "incerce" sa-i mantuiasca pe cei "simpli", ci, extrem de ascutit, "nu ii invatati" adica deloc.
acest lucru reprezinta o preselectie, lucru ce 'cam' contravine dogmei crestine de "iubitul aproapelui" care, dupa cate stiu,(aproapele) reprezinta toti oamenii, nu doar cei "receptivi"
presupun ca asta e cauza pentru care non-credinciosii sunt brutalizati verbal (si nu numai) oriunde te duci>acestia nu sunt "receptivi"

| iurii75 a răspuns (pentru usuk):

Ba nu contravine deloc, şi nici prejudecare nu este. Deoarece vezi că persoana nu are apreciere şi respect doar atunci când încerci s-o ajuţi. Şi dacă încerci s-o ajuţi şi ea respinge cu ură - o laşi în pace. Cel puţin pentru un timp deoarece unele evenimente pot schimba atitudinea persoanei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a referit la oamenii simpli cand a zis de porci si de caini.
S-a referit la alta categorie de oameni, la cei care isi bat joc.

| Aida55 a răspuns:

Sa inteleg ca tu consideri oamenii simpli niste caini? :/ Interesant...

| ADN30 a răspuns:

Adevărurile din Cuvântul lui Dumnezeu sunt sfinte. Ele sunt ca nişte perle simbolice. Dar, dacă unii, asemenea unor câini sau unor porci, nu arată nici o apreciere faţă de aceste adevăruri preţioase, discipolii lui Isus trebuie să-i lase în pace şi să caute persoane mai receptive.
Nu Isus sau apostolii alegeau cine sa auda mesajul adevarului ci chiar oamenii. De aceea nu isi pierdeau timpul sa explice adevaruri atat de valoroase celor care nu doreau sa le asculte sau isi bateau joc.

| AnDrEeADeeA09DEea a răspuns:

Isus a vrut sa spuna ca persoanele rau intentionate nu pot avea nici un drept sa cunoasca anumite lucruri(``întorcându-se, să vă sfâşie pe voi``). Asta nu inseamna ca trebuie sa mintim ci sa fim prudenti. Nici chiar el nu a dezvaluit intodeauna intregul adevar atunci cand prin dezvaluirea tuturor lucrurilor si-ar fi asumat un risc inutil. In aceasta privinta poti citi la MATEI 21:23-27.

| cinvasile777 a răspuns:

Dacă ști o taină ține-o pentru tine, doar dacă te întreabă spune-o dacă nu te întreabă nu o spune, dacă o vei spune te vor călca în picioare și Adevărul îl vor lua ca minciună. Domnul Hristos nu a forțat pe nimeni ca să-l urmeze.