| DragosDrDra a întrebat:

Credeți in sfarșitul lumii? Dacă da cum il vedeți voi? Ce urmări credeți că o să aibă? ce schimbare va aduce lumii?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sfarsitul lumii nu va fi cum spune crestinismul, si de aceea ar fi fost mai potrivit sa pui intrebarea la alta categorie.
Sfarsitul speciei umane poate sa vina in mai multe feluri. O varianta ar fi sa ne autodistrugem in urma unui conflict global. De asemenea, am putea fi exterminati de o schimbare brusca a climei. Aceasta ar putea fi cauzata de noi, sau ar putea avea cauze naturale. Asteroizii sau cometele sunt un alt pericol pentru noi. Si Soarele s-ar putea sa ne creeze unele probleme, pana cand se va apropia de sfarsitul existentei lui si va deveni o giganta rosie care va inghiti Pamantul.

11 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Sfarsitul lumii va fi cand soarele va distruge pamantul

| CinevaNou a răspuns (pentru Narcis2007):

Esti cam optimist, cred ca ne loveste un asteroid pana atunci.

| milan9 a răspuns:

Cu toate acestea, nimeni în afară de Dumnezeu nu ar putea ști cu exactitate când va veni "sfarsitul".

Au încercat unele secte, din aroganță umană și autosuficiență nemăsurată, să se hazardeze cu un calcul al timpului "sfârșitului". Nu au reușit decât să se umple de rusine, dar in schimb să atragă intre timp prozeliți la o sectă, să-și arate măsura falsității interpretărilor lor...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Unii depun eforturi pentru a rămâne vigilenţi după îndemnul lui Isus.
Alţii fac altceva http://antiortodox.wordpress.com/foto/
Creştini adevăraţi, nu? =))

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ipocrizia crancena este defectul celor care scot din context lucruri pentru ale interpreta in mod tendentios. Daca sunt acolo prezentate cateva exemple negative, acelea ar putea fi printre singurele, mai ales atunci cand este vorba de un grup de 23000 de persone.
2-3 masini (si alea fiind de protocol pentru unitati administrative pe care le poti numara pe degete…) mai scumpe nu devin 30.000 oricat s-ar stradui o persoana rau-intentionata - persoana care la ajunge sa cotizeaza cu multe milioane pentru masinile mai marilor sectei.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

NESINCERITATEA este "calitatea" celor care fac abstractie de Vechiul Testament, acolo unde din două în două rânduri Dumnezeu le aminteşte evreilor să-şi apere cu orice preţ ţara si credinţa…

S-a schimbat Dumnezeu la 180 de grade negand valabilitatea justificarilor din Vechiul Testament? Crezi că îşi permite Divinitatea să se contrazică atât de violent nemaifiind de accord acum că patria trebuie apărată (tot la fel cum iţi aperi soţia de vreun violator sau casa si familia de un intrus în miezul nopţii).

Deşi creştinii şi-au apărat întotdeauna patria cu preţul vieţii, tot la fel EI au fost cei permanent persecutaţi, torturaţi şi ucişi în arene romane, în biserica lor de invadatori necrestini, in temniţe de catre necredinciosi, etc…

Când a fost vorba doar despre ei atunci creştinii Bisericii s-au putut sacrifice uşor (în numele credintei si valorilor lor) dar atunci cand integritatea celorlalti a fost pusă în pericol (a familiei, a tarii) atunci au luptat pentru dreptate (aşa cum CERE şi DUMNEZEU).

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

rolling on the floor
Hai că-i bună. laughing Continue să-ţi "iubeşti" fraţii cu arma în mână
Biblia arată că satan conduce sistemul actual şi tu îndemni la susţinerea lui, BRAVO! rolling on the floor

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, e asa cum scrie in apocalipsa, va fi un cer nou si un pamant nou

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi acest articol (şi următoarele două dacă doreşti): http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2012081

O zi bună!

| Ben00 a răspuns:

Cred ca nu este bine sa ne gandim la asta prea mult, cat este pace si putem privi cerul senin.
Sper insa ca ceea ce se intampla in Siria sau Ucraina sa nu se intample in China.

| VreauRaspuns2222 a răspuns:

UIte aici : http://www.youtube.com/watch?v=TDR-C7DtW6s. Asa ca nu mai baga in seama toate prostiile pe care le zic ateii ca nu au sens. Dumnezeu exista si El e vesnic.Tu alegi ori viata vesnica impreuna cu Domnul Dumnezeu ori focul vesnic. Gandeste-te la asta si citeste mai bine Biblia.