| Mayhem666 a întrebat:

Credeti ca avansarea stiintifica si tehnologica e importanta, sau credeti ca religia si credinta e mai importanta?
De ce una sau de ce cealalta?
Argumentati, dar cu opinii proprii, nu cu citate din biblie.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia pana acum a adus
-razboaie
-conflicte intre popoare si generatii
-lipsa de informare
-lipsa de educatie
-misoginism
-homofobie
-xenofobie
-parvenire

stiinta a adus
-cresterea sperantei de viata
-medicamente
-modalitati de transport
-confort personal
-educatie
-deslusirea functionarii universului
-mobilitate
-imbogatirea culturii
-intelegrea elementlor care ne inconjoara
-protectie
-aparare

Deci de ce ar fi religia mai importanta?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Credinta e mult mai importanta decat avansarea stiintifica si tehnologoca.Degeaba ai ultimul racnet la toate produsele stiintei si tehnologiei daca sufletul tau e pustiu si viata nu are sens.Multi bogati se sinucid pentru ca bunastarea materiala nu aduce satisfactia ultima.Cine nu face pace cu Creatorul lui rateaza scopul si implinirea pentru care a fost creat, jucariile materiale oricat de sofisticate nu stampara foamea spieitului, daca nu ne lasam infiati de Creator ramanem orfani spiritual toata viata.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Cine a spus ceva de bogatie? Eu am vorbit strict de avansarea stiintifica vs. religie, nu de altceva. Stai pe subiect te rog, ca daca nu, te poftesc sa pleci.

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Am facut referire la bogati tocmai pentru ca ei au parte cel mai mult de roadele avansarii stiintifice si tehnologice.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Dar eu prin avansari stiintifice ma refeream la descoperiri revolutionare, descoperiri legate de chimie, fizica, biologie, astronomie, anatomie, matematica, informatica, robotica, medicina si altele, iar prin avans tehnologic ma refeream la AI (artificial intelligence) si tot felul de tehnologii moderne care ne ajuta sa facem si mai multe descoperiri si sa avansam si mai mult pe domeniile astronomiei si a altor subiecte, nu ca facem diverse produse care pot fi achizitionate de cei care au bani, pentru ca asta nu e avansare tehnologica, asta e marketing. Tu nu mi-ai inteles in totalitate intrebarea.
Tu nu ai avut un raspuns concret, si indirect ai spus ca e ok sa fi ignorant si cu credinta, decat curios si cu cunoastere.
Eu intreb de tehnologie si stiinta, tu raspunzi de bunastarea materiala si de marketing. Asta nu e ceea ce am cerut eu. Daca pentru tine stiinta si tehnologia inseamna marketing, atunci e grav rau de tot.
Si ca sa mai iti spun ceva, daca tu crezi ca stiinta si tehnologia nu sunt atat de importante pe cat religia este, de ce folosesti internetul? De ce folosesti un laptop/calculator/telefon? De ce ai masina? De ce folosesti un aragaz? De ce folosesti o masina de spalat? De ce folosesti o masina de calcat? De ce folosesti un frigider? De ce folosesti un cuptor cu microunde? De ce folosesti un televizor? De ce folosesti electicitate? De ce folosesti gaz? De ce ai o cabina de dus/cada? De ce esti inconjurata de atata tehnologie si o folosesti in viata de zi cu zi (poate chiar fara sa realizezi), daca nu e asa importanta pentru tine? Toate astea au fost descoperiri stiintifice si le-am creat cu ajutorul tehnologiei, nu cu ajutorul credintei.
Daca ele tot nu sunt atat de importante, de ce le folosesti si de ce esti dependenta de ele? Fara ele viata ar fi mult mai grea, si asta clar nu poti sa o negi.
Religia nu iti ofera absolut nici o satisfactie. In afara de frica de o zeitate care te pedepseste si in afara de speranta falsa ca ajungi intr-un loc frumos daca esti bun, altceva nu iti ofera.
Stiinta si tehnologia ne ajuta sa avansam ca si specie, iar religia si credinta ne impiedica sa facem asta.
Chiar daca in intrebarea initiala am cerut opinii proprii, iti respect opinia, dar asta nu inseamna ca opinia pe care ai oferit-o e si corecta, mai ales pentru ca doar ti-am cerut opinia, nu ti-am cerut sa aduci si informatii irelevante si incorecte pe langa asta, asa ca am fost nevoit sa aduc un contraargument si sa iti dovedest ca ceea ce ai spus (in afara de opinia personala), e total gresit.
Daca pentru tine stiinta ar fi neimportanta, iar credinta ar fi importanta, ai trai intr-o pestera si ai alerga prin padure ca sa vanezi, nu ai trai intr-o casa si te-ai duce la supermarket pentru provizii, care tot cu ajutorul stiintei si tehnologiei au fost create/obtinute.
Chiar si la servici, in orice/aproape orice domeniu ai lucra, esti inconjurata de tehnologie si aparate care te ajuta sa iti faci treaba mai usor. Asta e un lucru pe care nu il poti nega.
Dar daca tot spui ca tehnologia nu e deloc importanta, macar fi sigura ca ceea ce spui are si sens sau e adevarat macar, si nu o da pe langa subiect si nu incerca sa faci ca stiinta sa para marketing, pentru ca nu e asa. Marketing-ul e una, stiinta e cu totul altceva.

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu nu am spus deloc ca e ok sa fii ignorant.Nu cred deloc ca stiinta e neimportanta sau ca tehnologia e neimportanta.Eu sunt recunoscatoare pentru ele.Nu sunt de acord firestr ca credinta ne impiedica sa avansam ca si specie.Eu sunt re unoscatore Creatorului ca ne- a creat in asemanarea Lui cu inteligenta necesara pentru a produce stiinta care ne face viata mai usoara, mai confortabila.Foarte multi din intemeietorii ramurulor stiintei au fost crestini practicanti care au studiat universul ca fiind creatia lui Dumnezeu.Eu sunt de acord cu ce spuea Newton ca stiinta gandeste gandurile lui Dumnezeu dupa El.Multe din realizarile stiintei incclusiv robotica au pornit de la imitarea structurilor si mecanismelor din organismele vii.Omul e o fiinta creatoare in asemanare cu cauza existentei lui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, nu cred ca sunt doua subiecte ce se bat cap in cap in aceste zile, nu? Nu mai traim in timpul in care tehnologia era considerata o "magie" adevarata.

Deci ambele pot sa convietuiasca in pace probabil, fiecare vazandu-si de... treburile ei.

Bine, tehnologia o sa evolueze mai mult, pentru ca... din nou, nu sunt chiar doua subiecte ce pot sa fie bagate in aceeasi oala in aceste zile.

| Mosotti a răspuns:

Avansarea stiintifica si tehnologica e f importanta pentru ca ne face viata mai usoara si mai placuta, ne vindeca de anumite boli si asa mai departe, faptele arata asta.

Religia si credinta sunt cam inutile, nu te ajuta decat sa te minti si atat, iar fapte nu exista, nu te ajuta cu absolut nimic practic.
Ii ajuta doar pe aia care nu realizeaza ca se mint si cred in ceva ce nu exista, insa dovada ca e aiurea, apare ca in fapte nimic nu se intampla.

Deci am argumentat in ambele cazuri.

| Wr3nch a răspuns:

A doua a fost, este si va fi o piedica pentru prima.