| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Credeti ca cei care vor sa ajunga in Rai sunt egoisti?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Nu...sunt creduli!
Teoretic in Rai ajungi daca esti un suflet bun, fara egoisme si cu multe fapte bune!
...cine e frate asa in ziua de azi? max 10 % din populatie!
restul dintre noi suntem egoisti, rai.si ne ascundem sub diferite pretexte faptele care duc sa fim asa...

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,din contra ei incearca sa va convinga si pe voi sa veniti acolo!

| EmaS a răspuns:

Chelstone
De unde stii tu, ai avut vreo revelatie?

| chelstone a răspuns:

Crede-ma nu o sa ajunga un rai vreun crestin de pe TPU, au prea mult venin in inima. Prima conditie pentru a intra in rai este sa traiesti in realitate, adica sa ai o viata bazata pe fundamente reale nu abracadabrante.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

@LuLusHooOr eu ma refeream la cei ce vor sa ajunga, nu la cei care au ajuns deja.deci...

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică:

Oare de ce te-o inventat ma.ta pe tine? doar ca sa respiri aerul? bai piticot dispari! daca nu intelegi mars cu viteza luminii!

| evostyle7 a răspuns:

"Tre` sa treci prin iad ca sa ajungi sa intelegi paradisul." Vorbesc de raiul (bunastare, liniste) si iadul (mizerie si saracie) de pe Pamant, ci nu de plaiurile mitice cu aceleasi denumiri. Ideea e ca intr-un fel pretuiesti "raiul pamantesc" atunci cand pornesti din iad, adica din bottom line`ul societatii si in alt fel il pretuiesi daca te nasti direct acolo. Asa ca puneti`va baza mai degraba in raiul de pe Pamant decat in cel mitic. Dar cu scrupule si cu bun simt.

| BebeStrumf a răspuns:

Ajungem cu totii in pamant! Clar...indiferent ca esti egoist sau bun!

| Bujîe a răspuns:

Credeţi că există acel rai?

| Mircea1997 a răspuns:

Cei care vor sa ajunga in rai sunt egoisti! Dar cei care ajung nu sunt!

| Dani04 a răspuns:

Da,sunt egoisti clar. Tu cum esti de ti-a trecut prin minte intrebarea asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti spun ceva despre unul ajuns in iad; doamne,am gresit,iarta-ma.m-am schimbat.ajuta-ma te rog.uitandu-se in sus vede o ata de paianjen ce cobora spre el. disperat se agata de ea si incepe sa urce. dupa el si altii,fiind grei, ata se subtia.el de frca ca nu se va rupe, a inceput sa dea cu piciorul in ceilalti.atunci ata s-a rupt si Dumnezeu i-a spus; nu te-ai schimbat nici macar in ultima clipa.dar Doamne, se rupea ata, cum puteam sa-i las pe celalti sa se agate? esti egoist cum ai fost toata viata. daca Dumnezeu vrea ridica tot iadul pe ata de paianjen.dar rautatea ta tea dus unde ti-e locul si pe ceilalti la fel.era de preferat sa urce toti din iad pe ata, si urca si el ultimul.scapau toti.dar rautatea omului isi spune cuvantul si greutatea pacatului la fel.eeeeh.frumoasa poveste.dar daca e adivarata?

| LuLusHooOr a răspuns:

Cei ce ajung in rai au suflet pur, fara greseli, sau egoisme!

| Alexutzz15 a răspuns:

Nu sunt egoisti pentru ca este loc in rai pentru toti care asculta de Dumnezeu si fac Voia lui Dumnezeu.