| Nilsson a întrebat:

Credeti ca daca Iisus s-ar fi aratat dupa inviere celor care l-au condamnat la moarte acestia ar fi murit la propriu de spaima?

In 1803 fizicianul Giovanni Aldini a efectuat un experiment pe corpul unui criminal executat pe nume George Forster pentru a demonstra efectele stimularii electrice asupra musculaturii.
In urma aplicarii stimulilor electrici, corpul decetatului a inceput sa intre in contractii iar unul din ochi chiar s-ar fi deschis.
Scena a fost atat de socanta incat unul din reprezentantii oficiali a murit in acea noapte.

http://hssb.ca/the-reanimation-of-forsters-corpse-world- premiere/

Cunoscand aceste lucruri, ar mai vrea ateii sa li se arate Dumnezeu tinand cont ca ei lucreaza impotriva Lui si cauta in fiecare zi sa ratacesca alte suflete?

Cand ei cer ca Dumnezeu sa li se arate de fapt isi cer propria moarte?
Exod 33:20 Domnul a zis: "Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Credeti ca daca Iisus s-ar fi aratat dupa inviere celor care l-au condamnat la moarte acestia ar fi murit la propriu de spaima?"
Nu, poate doar pentru anumiti oameni in situatii exceptionale.

"Cunoscand aceste lucruri, ar mai vrea ateii sa li se arate Dumnezeu tinand cont ca ei lucreaza impotriva Lui si cauta in fiecare zi sa ratacesca alte suflete?"

Da, evident. Atat timp cat acel Dumnezeu e neretardat si in a lui omnipotenta se poate arata intr-o forma COCNRETA dar care sa nu puna viata persoanei in primejdie.
Cred ca majoritatea ateilor presupun ca daca Dumnezeu exista atunci el nu e retardat mintal.

Vad ca in opinia ta Dumnezeu poate fi si retardat mintal, ca in desenele alea animate cu duhul lampii care interpreteaza in mod stupid dorintele oamenilor.

| danut a răspuns:

Nu, Isus Hristos nu s-a aratat celor care L-au condamnat, pentru ei exista un "episod" special la revenirea Domnului pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat