| navarre a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu adevarat poate indemna la ucidere de copii si prunci? (indiferent de motiv, deoarece un prunc este un suflet inocent)
Aşa vorbeşte Domnul oştirilor:... 1 Samuel 15:3 Du-te acum, bate pe Amalec şi nimiceşte cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi, şi să omori bărbaţii şi femeile, COPII SI PRUNCII, cămilele şi măgarii, boii şi oile.
Credeti cu tarie ca aceasta este, dreptate divina"?
Aceasta intrebare este adresata celor indiferent de religie, conceptie, dogma!

16 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Mă amuză oamenii care pot să creadă cu Dumnezeu s-a schimbat dintr-un criminal cu sânge rece care omora copii și femei într-un zeu iubitor, așa dintr-o dată i-a venit lui să fie bun după ce a făcut genocid.

| MMihai a răspuns:

A mai fost întrebarea asta, sau una asemănătoare.
Tot ce aparține Vechiul Testament nu trebuie să te mire, că este o adunătură de prostii.

Răspuns utilizator avertizat
| sandra2012 a răspuns:

Bai frateeee ma enervati deja intrebarile astea din religie au inceput sa se repete obsesiv. Chiar nu mai aveti intrebari noi?

| Catalinnna a răspuns:

Probabil versetul care l-ai extras tu se dezlipseste dintr-un context, mai amplu.
Dumnezeu nu indeamna la nimic, El doar arata, e alegerea fiecaruia ce vrea sa faca, daca Il asculta sau nu

| akta a răspuns:

"un prunc este un suflet inocent"
Esti sigur?

| InSty a răspuns:

Buna eu sunt crestina si nu aceasta nu este clar dorinta lui Dumnezeu.Asa era inainte in vechiul testament cand dreptatea era mai presus de iubire, dar Iisus a schimbat acest concept.Acum el ne indeamna sa ne iertam dusmanii si sa intoarcem si celalalt obraz.

Răspuns utilizator avertizat
| InSty a răspuns (pentru navarre):

Daca nu stii atunci taci deoarece esti cazut deja intr-o extrema. Dumnezeu a ales sa ne mantuiasca prin fiul sau. Dumnezeu toate le randuieste, daca ai credinta te ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| InSty a răspuns (pentru navarre):

Nam de gand sa ma cert cu un protestant pe care il indruma ratiunea

Răspuns utilizator avertizat
| tamtamtam a răspuns (pentru InSty):

Si pe voi ce va indruma, prostia? Eu nu sunt protestant (daca-ti vine vreo idee )

| InSty a răspuns (pentru tamtamtam):

Cam in doi peri raspunsul tau pe crestini ii indruma credinta.App uh de cat timp nai mai fost in biserica?

| tamtamtam a răspuns (pentru InSty):

De mult timp
si nu e in doi peri
Critici un om ca foloseste ratiunea? Ti-as zice ceva da sigur e contra regulamentului
MI se pare incredibil sa critici un om pentru ca face ceva inteligent, incredibil
Cum supravietuiti frate?

Răspuns utilizator avertizat