| navarre a întrebat:

Credeti cu tarie ca Dumnezeu adevarat a putut indemna la ucidere de prunci? Indiferent de motiv, acei prunci erau inocenti, pur si simplu nu aveau nici o vina ca existau!

1 Samuel 15 :2 Aşa vorbeşte Domnul oştirilor...

3 Du-te acum, bate pe Amalec şi nimiceşte cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi, şi să omori bărbaţii şi femeile, COPII SI PRUNCII, cămilele şi măgarii, boii şi oile."

Acesta este,, dreptate divina"? Cugetati!
De ce popii, pastorii si toti din aceasta sleahta, nu explica aceste crime ilogice, atribuite Divinitatii?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/samuel-1/15/
1 Samuel 15
1. Samuel a zis lui Saul: "Pe mine m-a trimis Domnul sa te ung imparat peste poporul Lui, peste Israel: asculta, dar, ce zice Domnul.
2. Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Mi-aduc aminte de ceea ce a facut Amalec lui Israel, cand i-a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3. Du-te acum, bate pe Amalec si nimiceste cu desavarsire tot ce-i al lui; sa nu-i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."
4. Saul a adunat poporul si l-a numarat la Telaim: erau doua sute de mii de oameni pedestri si zece mii de oameni din Iuda.
5. Saul a mers pana la cetatea lui Amalec si a pus niste oameni la panda in vale.
6. Si a zis chenitilor: "Duceti-va, plecati si iesiti din mijlocul lui Amalec, ca sa nu va prapadesc impreuna cu el; caci voi v-ati purtat cu bunavointa fata de copiii lui Israel, cand s-au suit din Egipt." Si chenitii au plecat din mijlocul lui Amalec.
7. Saul a batut pe Amalec, de la Havila pana la Sur, care este in fata Egiptului.
8. A prins viu pe Agag, imparatul lui Amalec, si a nimicit cu desavarsire tot poporul, trecandu-l prin ascutisul sabiei.
9. Dar Saul si poporul au crutat pe Agag si oile cele mai bune, boii cei mai buni, vitele grase, mieii grasi si tot ce era mai bun; n-a vrut sa le nimiceasca cu desavarsire, si au nimicit numai tot ce era prost si nebagat in seama.
10. Domnul a vorbit lui Samuel si i-a zis:
etc

Nu știu dacă cunoști jucăria numită Hopa Mitică.
Vechiul Testament este o parte din religia Evreilor, și este ca plumbul în Creștinism, fără Vechiul Testament Creștinismul, era cam subțire, și "îl bătea vântul", și s-au gândit că le trebuie acest Vechi Testament, dar este ca plumbul, că scufundă creștinismul în incredibil și neverosimil.

| MMihai a răspuns:

răspuns pentru :@sandra2012 @

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/2/

16. Atunci Irod, cand a vazut ca fusese inselat de magi, s-a maniat foarte tare si a trimis sa omoare pe toti pruncii de parte barbateasca, de la doi ani in jos, care erau in Betleem si in toate imprejurimile lui, potrivit cu vremea pe care o aflase intocmai de la magi.
17. Atunci s-a implinit ce fusese vestit prin prorocul Ieremia, care zice:
18. "Un tipat s-a auzit in Rama, plangere si bocet mult: Rahela isi jelea copiii si nu voia sa fie mangaiata, pentru ca nu mai erau."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Betleem

Oare există vreun document "corect", care să confirme uciderea pruncilor din Zona Betleemului în timpul domniei lui Irod, că de minciuni scrise în Biblie sunt sătul?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Irod_cel_Mare
Regele Irod cel Mare (n. 74 î.Hr., Idumeea - d. 4 î.Hr) cunoscut și ca Irod I a fost regele Iudeei (37-4 î.Hr.) și subordonat Romei. Irod este cunoscut pentru colosalele sale proiecte din Ierusalim și din alte părți ale lumii antice, incluzând reconstrucția celui de-al Doilea Templu al Ierusalimului, cunoscut și ca Templul lui Irod. Detalii ale biografiei sale pot fi observate prin lucrările din secolul I î.Hr. ale istoricului romano-iudeu Josephus.
În Biblie este menționat că ar fi ordonat uciderea tuturor pruncilor sub 2 ani la Betleem, descrisă în capitolul 2 din Evanghelia după Matei, eveniment miologic despre care istoricii sunt de acord că nu s-a petrecut în mod real.[1]
- Irod cel Mare este acel rege amintit în „Evanghelia lui Matei" ca Irod care ar fi ordonat uciderea tuturor pruncilor sub 2 ani la Bethleem (fapt nedovedit istoric); imediat după urcarea sa pe tron, cunoscând profețiile, Irod cel Mare ar fi ordonat distrugerea registrelor cu date genealogice ale urmașilor prezumtivi ai regelui David.

| sandra2012 a răspuns:

Regele Irod a dat ordin sa fie omorati toti nou-nascutii cu speranta ca printre ei va fi si Mantuitorul Iisus. Lui ii era frica ca acest Mesia, care se auzise ca ar fi un mare rege, sa nu ii ia locul. Orbit de putere si de satan, el a comis aceste crime ingrozitoare impotriva acelor micuti nevinovati. Dar Irod nu a inteles ca Mesia nu era un rege obisnuit, el era regele sufletelor noastre. Iisus nu vroia putere pe pamant ci vroia ca oamenii sa asculte si sa urmeze cuvantul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| vasilevasi a răspuns:

Ai mers la vreun preot ca sa ti explice toate astea? te a interesat ce spun ei despre lucrarea divinitatii de la facerea omului pina in prezent? in afara de a i critica pe preoti(doar pentru ca asa e acum la moda)ai incercat sa te documentezi in mod real.cite carti de ale parintelui cleopa ai citit, cite de a le parintelui arsenie boca ai studiat.cit te a interesat din tot ce au spus si ne au invatat marii sfinti despre Dumnezeu inainte de a afirma pareri propri despre religii si preoti? vrei raspunsuri de la unul si altul pe acest site, dar te ai documentat unde trebuie.mie mi place treaba bine facuta.fa si tu treaba bine si documenteaza te unde trebuie.cind spun unde trebuie nu ma refer la pavel corut care ia doar citate ce i comvin din scrierile altora si si fundamenteaza ideile. Dumnezeu a facut acest univers atit de misterios,de grandios si de complex,poate prin metoda"bigbang"sau altfel, iar noi care ne aflam doar la inceputul milioanelor de ani de cunoastere ce trebuie sa i parcurgem, ne gasim sa punem la indoiala judecata lui Dumnezeu care a creat timpul.gindeste te doar la asta,ca noi traim in interiorul timpului iar El in afara, cum am putea sa intelegem noi lucruri pe care doar Dumnezeu stie de ce le face astfel.tu te certi cu Dumnezeu, de ce a ordonat omorirea copiilor sau negi existenta lui?

Răspuns utilizator avertizat
| vasilevasi a răspuns:

Te asigur ca nu stau cu biblia in mina mereu si nu cred fara a cerceta.da, vazind relele ce le faceau oamenii in timpul acela, lui Dumnezeu i a parut rau ca l a facut pe om.pe moment,deoarece,dupa cum am mai spus si dumnezeu are sentimente precum noi oamenii,e precum luceafarul din poezia lui eminescu, nemuritor, insa nu rece.sigur ca stie viitorul si a facut omenirea din iubire pentru oameni.asta nu inseamna ca in anumite momente cind oamenii exceleaza in rautati,lui nu i poate parea rau ca acestia exista.dar uite ca,totusi nu i nimiceste,desi ar putea intr o clipita.a facut asta cu cei care s au impotrivit lui,sau cu cei care credeau in toate prostiile de zeitati.din cauza neascultarii primului om din rai, omenirea nu e asa cum ar fi vrut s o faca Dumnezeu.a intrat raul pe pamint, iar omul vietuieste cunoscind si raul si binele.asa cum l a facut pe om la inceput,el cunostea doar binele,dar omul nu era multumit cu atit,se plictisea probabil de atita bine,iar acum cunoaste si raul. Dumnezeu,in bunatatea sa nu l a oprit de la intreaga cunoastere, doar l a avertizat ca va muri, adica va cunoaste si moartea.dar tot el mai tirziu l a trimis pe fiul lui ca sa rascumpere pe om din moarte si sa poata invia din nou toti cei ce l accepta pe iisus.hai sa l acceptam cu torii.Tu vorbesti de "Dumnezeul biblic"de parca ar fi altul.tu cunosti pe altul? e acelasi,dar trebuie tinut cont, totusi ca biblia e insuflata oamenilor care au scris o de Dumnezeu, dar ei au scris acolo asa cum s au priceput ei cu mi de ani inainte.nu era forma de exprimare din ziua de azi.trebuie sa cunosti bine limba si cultura lor de atunci ca sa intelegi exact ce vor sa scrie.pentru asta sunt atitia teologi luminati care explica biblia.dar multi oameni interpreteaza biblia dupa propriul inteles fara a mai tine seama de analiza. daca as sti ca Dumnezeu a hotarit sa moara copilul meu si nu sunt alte cauze independente de vointa lui Dumnezeu, as accepta ideea.el ne a dat viata, el are dreptul sa o ia.cine suntem noi sa l judecam? el a sprijinit poporul iubit, deoarece voia sa l faca sa fie un exemplu pentru toate popoarele.un exemplu de sfintenie. daca nu a fost asa l a pedepsit adesea foarte aspru.mare e si bunatatea lui Dumnezeu, dar e mare si minia lui.Nu te mai certa cu el si nu l mai renega, pina nu va veni vreun necaz in viata ta si te vei intreba:de ce? fi atent cu viata ta, e in mina celui pe care nu l recunosti.eu i ti doresc numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| vasilevasi a răspuns (pentru navarre):

Da,sa faci ce spune popa deoarece spune ce a spus iisus.nu fa ceea ce fac unii preoti, dar poti face ce au facut atitia preoti ce au dus viata sfinta fara nici cel mai mic interes financiar sau alte interese.frica de dumnezeu e necesara uneori.nu vezi cum se duce societatea de ripa pentru ca a disparut aceasta frica de Dumnezeu.nu mai e tinuta infractionalitatea in friu decit prin legile oamenilor.sa ti fie frica de dumnezeu si sa l iubesti(daca poti intelege asta). fara a exista acel dram de frica de dumnezeu intreaga omenire se poate duce spre distrugere.nici nu vreau sa ma gindesc cum s ar trai pe planeta noastra, daca omenirea nu s ar teme de dumnezeu.inteleg acest lucru mai bine parintii care au ajuns sa fie batuti de copii lor pe care i au rasfatat prea mult, sau care au crutat varga(cum spunea apostolul pavel)atunci cind chiar era nevoie de ea

Răspuns utilizator avertizat
| vasilevasi a răspuns (pentru navarre):

Pentru cei care nu respecta poruncile lui Dumnezeu,deoarece le lipseste iubirea pentru Dumnezeu,poate le respecta din frica pentru pedeapsa ce ar primi o de la acesta pentru neascultare,iar cine nu are nici frica, e clar ca nu va respecta nimic.cel mai bine ar fi sa avem iubire, e adevarat.dar sa stii ca si frica opreste pe multi de la a face rau.