| Subțirelul a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu exista sau nu? Funda pentru cel mai bun raspuns (vreau dovezi daca exista)!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cu alte cuvinte tu vrei să te întrebi probabil care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există...

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In prezent nu exista dovezi stiintifice care sa dovedeasca existenta la vreo divinitate, forta etc
rational vb universul nu trebia sa existe, nici noi nu trebia sa existam vreodata pentru ca din nimic nu se creaza nimic desi nu trebia sa existe nimic, acuma ca existam sa ne bucuram de umila noastra viata scurta putem muri in orice clipa asta e adevarul si e bine sa acceptam asta sa ne bucuram de fiecare clipa a vieti, daca o exista sau nu vreun zeu nu cred ca e iahve sau vreunu inventat de om desi repet existenta universului nu e rationala, logica poate totul e o holograma o iluzie atata tot

| milan9 a răspuns:

Este emoţionantă (în mod special prin cuvintele rugăciunii) descoperirea faptului că Dumnezeu se manifestă în incredibil de "viu" şi "prezent" în viaţa noastră, ne susţine existenţa, şi în discreţia lui deosebită nu presează cu nimic libertatea omului, aşteptând cu nerăbdare "personală" semnele "prieteniei" şi fidelităţii fiecărei persoane umane...

Nu este indiferent şi ignorant, ci in direct şi indirect El S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

Dar este un Dumnezeu discret, Care, rămânând Sursa vieţii, a fericirii şi a veşniciei noastre, poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat.
Iar singurul Său "defect", este discreţia şi delicateţea Lui de a nu copleşi libertatea omului, de a nu pune presiune pe această libertate…

| M25M a răspuns:

Credinta tine de subiectivism, nu ai nevoie de dovezi pentru a crede sau nu.

| fllu07 a răspuns:

Gandeste-te doar la modul in care suntem creati noi oamenii: cercetatorii au demontrat cat de coplex este creierul uman, si nu isi explica de ce un organ atat de coplex care se regenereaza la infint petru un om care traieste 70-80 de ani, in cel mai bun caz. s-a demonstrat ca intr-o portiune din creierul nostru de marimea unui cap de chibrit sunt milioane de conexiuni. apoi toate organele din corp, fiecare organ are un mod de lucru ingenios de exempul gandeste-te la rinichi. cat de mult ne ajuta, si ce rol important au rinichii in organism. daca ar fi sa luam in calcul alte fatete ale creatiei, observa modul in care sunt asezate corpurile ceresti, nu se ciocnesc, toate merg parca pe o traiectorie bine stabilita. stelele, Biblia spune ca toate sunt chemate pe nume de Dumnezeu. gandeste-te la cate galaxii sunt, ce capacitate are Dumnezeu. aceste lucruri, evident au fost create de un proiectant ingenios, care se numeste Iehova Dumnezeu. si care vrea ca si tu, si eu, si fiecare sa il cunoastem. asa putem obtine conditii mai bune de viata, aici pe pamamt.
http://www.jw.org/ro/publicatii/carti/?start=24
ai aici un link. pe pagina asta gasesti o brosura: viata- opera unui creator? o poti descarca in pdf.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Romani 1:20 - " Căci calităţile sale ( ale lui Dumnezeu) nevăzute, da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute, aşa că ei sunt fără scuză."

| KhludCiprian a răspuns:

Nu exista. Motivul este statistic. Daca ai spune ca exista cineva puternic ca Hercule sa sugrume un leu cu mainile goale: ai da o probabilitate de sa zicem 5-10 oameni din 7 miliarde.
Daca ai zice ca exista cineva ca Jet Li dar in viata reala, scuze dar e doar un Jet-Li, adica sa zicem 1 din 7 miliarde.
Daca mergi la toate atributele ce le are un dumnezeu tipic, mai ales unul cu absolute, cu cat mai adaugi un atribut, probabilitatea scade:
- foarte puternic
- foarte intelept
- foarte iubitor
-etc. etc. etc.
Ajungi la probabilitatea zero (asta folosind jocul teist ce il vezi de obicei: adica "nu iti pot arata dovada, dar exista argumente filosofice sa il arati").

| dragos38 a răspuns:

Nimeni nu poate dovedi daca exista o forta divina, si totusi stiinta a evoluat si evolueza in continuare. Iata un citat de al lui Einstein ''Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim''

| Ben00 a răspuns:

Dumnezeu poate fi cunoscut din creatie, din orice este viu.

Pentru cunoasterea din experientele si cuvintele celor ce au fost mai aproape de el, e nevoie de credinta, si aici oamenii sunt foarte diferiti.

| sublime89 a răspuns (pentru Ben00):

SI din virusul Ebola il putem cunoaste pe dumnezeu?

| casian_6565 a răspuns:

Daca nu exista cum explicati Sfintele Moate care nu au putrezit si au vindecat o multimea de oameni?

| Freeeagle a răspuns:

Exista o inteligenta a universului, o forta creatoare ce tine in echilibru corpurile ceresti FARA INDOIALA! http://www.trilulilu.ro/imagini-evenimente/mintea-universului
Trebuie mentionat ca aceasta inteligenta absoluta,nu are nici o legatura cu zeitatile mitologice iudeo-crestine gen Yahwe,Elohim,Sabaoth, ElShadai, etc. acestia au fost inventati de primitivi evrei care faceau,, dreptate''ucigand cu piatra in cap, in numele lui Yahwe :http://www.trilulilu.ro/......ucida-cu-p

| AlinFlorin99 a răspuns:

Da exista : 1. Sunt atatea dovezi in toata lumea 2.nu faci religie degeaba 3. exista biserici, catedrale etc...

| M25M a răspuns (pentru AlinFlorin99):

Motivele 2 si 3 sunt absolut geniale, ti-a luat mult sa faci conexiunile necesare pana sa vii cu ele?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AlinFlorin99):

1. Cum e aia o dovada?
2. Ba da.
3. Si cum dovedesc astea ceva?

| AlinFlorin99 a răspuns (pentru M25M):

laughing Nu prea laughing)

| Subțirelul explică (pentru AlinFlorin99):

Bisericile sunt doar o afacere, la religie sunt doar basme si toate dovezile sunt niste povesti.