| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu prefera lemnul si spatiile mici?

https://www.youtube.com/watch?v=eexmYusoQ3o

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu este pus în cântecele de batjocură ale multor oameni.
"Pentru ca nu se aduce repede la indeplinire hotararea data impotriva faptelor rele, de aceea este plina inima fiilor oamenilor de dorinta sa faca rau." (Eclesiast.8:11)
Chiar dacă răbdarea divină trece dincolo de puterea noastră de înțelegere, ea are totuși o limită.
Pentru că Dumnezeu îl iubește, de aceea nu a făcut cântărețului parte de versurile lui.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Nu am auzit de Eclesiast. Ceva nou?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Nu este nou. Este o carte din Biblie care a fost scrisa de Imparatul Solomon, fiul lui David.
Cartea "Eclesiastul" se afla in Biblie in Vechiul Testament, intre cartea "Proverbele" si cartea "Cantarea cantarilor".
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/eclesiastul/1/

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

De ce nu te duci la noul testament? Ca ala e al crestinilor.De fapt Islamul si crestinismul sunt sectele iudaismului.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Toata Biblia este a crestinilor. Domnul Hristos a citat de multe ori din Vechiul Testament (nici nu exista Noul Testament pe vremea cat a trait pe pamant).
"Caci, daca ati crede pe Moise, M-ati crede si pe Mine, pentru ca el a scris despre Mine." (Ioan.5:46)
"Apoi le-a zis: "Iata ce va spuneam cand inca eram cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Proroci si in Psalmi."" (Luca.24:44)
"Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine." (Ioan.5:39)

Nu putem sa despartim Vechiul Testament de Noul Testament. Ele se imbina perfect ca 2 piese de puzzle. Iudeii resping Noul Testament pentru ca Il resping pe Domnul Hristos. Dar nici Vechiul Testament nu le foloseste la nimic. De aceea ei astazi nu mai sunt poporul lui Dumnezeu. Ei L-au respins pe Mantuitorul, si Mantuitorul i-a respins pe ei ca popor al Sau.

Apostolul Pavel se referea la Vechiul Testament cand spunea intr-o scrisoare lui Timotei, scrisoare ce va apare mai tarziu in colectia Noului Testament:
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu..."(2Timotei.3:16)
Apostolii, ucenicii (si erau crestini), nu aveu Noul Testament; ci credinta lor era bazata pe scrierile sfinte ce alcatuiau Vechiul Testament.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Iisus era evreu, nu crestin.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Ia sa iti dau eu niste versete anti femeie, crime, violuri din vechiul testament, sa vezi daca mai crezi ca e al crestinilor rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

Dumnezeu nu prefera nimic, dar daca tu crezi in el, e treaba ta.Dar sa nu ne bagi noua pe gat zeul tau. Oricum, nu ne trebuiau peste 18000 de biserici.

| leo59 a răspuns:

Dar cate trebuiau?