| AvalohAlyn a întrebat:

Era un cantec (legat de ideea Catedralei Neamului )de la trupa Taxi impreuna cu multi artisti, caruia ii dau dreptatebig grinumnezeu prefera lemnul, lemnul si spatiile mici.
Cat credeti ca este de adevarat refrenul acelui cantec?

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu agreez nici eu proportiile la care se construieste... Chiar daca peste tot in lume intalnim constructii -simboluri care dainuie peste milenii. E bine totusi ca oarecum s-a finalizat, si mai mult decat atat, se va construi in incinta complexului si un spital ultramodern de urgenta. E BINEVENIT. Din moment ce statul nu a mai ridicat de 30 de ani nici un spital.

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Ce face mass-media. Are grija sa nu aflam deloc despre lucrurile bune.

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Mda, si de ce nu au inceput cu spitalul?

| Jardelin a răspuns (pentru milan9):

Milan, ce te deranjeaza la proportii? Ai vazut-o in realitate sau vorbesti din poze? Eu nu am fost la sfintire, dar am vazut-o in realitate, am trecut pe langa ea si nu mi s-a parut deloc mare, chiar m-a gandit ca putea fi si mai mare.

| SG1995 a răspuns:

Dacă dumnezeu are preferințe înseamnă că are motivație, dacă are motivație înseamnă că are nevoi, dacă are nevoie înseamnă că e incompatibil cu perfecțiunea. Deci Dumnezeu nu are preferințe.

| 6684464 a răspuns (pentru SG1995):

Evident ca are pretentii, sa-ti traiesti restul de viata sfanta, sa fii constient de ce pacate ai facut si sa le regreti, sa marturisesti ca tu crezi in El. Avand in vedere ca El a fost umilit, torturat si omorat pentru tine... macar atat poti sa faci.

| SG1995 a răspuns (pentru 6684464):

Scuze dar e un tip ce-a murit acum 2000 de ani (dacă a existat) deci nu avea cum să moară de dragul meu, din moment ce eu există de doar 23 de ani, adică eram inexistent pe atunci.

| Jardelin a răspuns (pentru SG1995):

Diferenta este ca de tipul se vorbeste de 2000 de ani si a schimbat o lume, iar de tine dupa ce crapi nu o sa mai stie nici dracul.

| AC4S4 a răspuns:

Evident, refrenul nu se refera la faptul ca Dumnezeu are o preferinta de material si marime cand se decide constructia unei biserici. Se refera la faptul ca biserica trebuie sa duca cu gandul la smerenie.

Adevarat, dar ironic totusi. Romanii nu sunt prea credinciosi, iar cantecul vrea sa spuna ca noi romanii dorim mai degraba biserici mici. Din toti artistii aia, cati se gasesc care merg duminica de duminica la biserica? Mica sau mare, cum o fi. Romanul se poate preface credincios intr-o zi, iar in alta zi sa-L batjocoreasca pe Dumnezeu.

Refrenul este adevarat, mesajul este in corcondanta cu Biblia.
Osea 6:6 : "Căci milă doresc, și nu jertfă, și cunoștință de Dumnezeu, mai mult decât arderi‑de‑tot."
Totusi, sa nu exageram. Cladirea bisericii trebuie sa aiba niste standarde. Dar, alta e sa ai cele necesare in biserica, alta e sa faci nu stiu cate egaje, parcare subterana, etc.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Unii "solisti" nu prefera spatiile mici... ei prefera viloaiele si suv-urile. E ciudat cand necredinciosii, ca sa nu zic anti-crestinii, pretind ca stiu ce anume prefera Dumnezeul pe care-L neaga si impotriva caruia lupta schizofrenic.

| suntserios a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Ce comparatie de tot rahatul... ce treaba au artistii cu popii care fura banid e la naivi sa isi faca casa de aur si clopote cu mecla lor?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Credinta ar trebui sa se desfasoare in interior.
Druizii mergeau in cranguri sacre, dacii pe munti, vikingii in mijlocul marii sau in varful dealurilor. Dar aveau si temple de lemn la Upsalla.
Religia, noua sau antica trebuie sa se desfasoare in spatii sublimate, sub cerul liber, aproape de elemente. Stiinta sacra, Eliade si altele.