| ioana1704 a întrebat:

Credeti ca e corect sau mai bine zis crestinesc ca un bolnav depresiv care-si pune capat zilelor sa nu aiba parte de o slujba de inmormatare tinuta de un preot? Isus a spus " iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac "!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este corect.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu da viata si numai El are dreptul ca sa o ia.

| FucktheSystem a răspuns (pentru EmaS):

Și dacă omul care s-a sinucis avea probleme mentale și nu a realizat ce făcea? Merită să ardă în iad, că Dumnezeu i-a dat viața cu tot cu problemele mintale știind încă de la început că o să se sinucidă, are logică.

| EmaS a răspuns (pentru FucktheSystem):

Fiecare va fi judecat in functie de facultatile mintale.

| EmaS a răspuns:

Să ştiţi, dar, că Eu sunt Dumnezeu şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.

| EmaS a răspuns:

A scris Dumnezeu in Deutronom.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne vorbeste prin creatie prin oameni prin vise prin Cuvantul Sau, numai ca oamenii nu iau seama.El ne-a vorbit prin Fiul Sau pe care l-a dat ca sa moara in locul nostru la cruce.Tu trebuie doar sa accepti iertarea Lui.

| ioana1704 explică:

Imi place cum gandesti, dar va trebui sa treaca mult timp sa-si dea lumea seama ca d-zeu e una si biserica alta.

| ioana1704 explică:

Ai citi cartea Codul bibliei? daca nu ti-o recomand! numai bine!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu siguranță tu esti prost. Da, dar mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Aici tine de obiceiurile Bisericii. Daca esti crestin convins ar trebui sa ai incredere in Biserica.

| Zeref a răspuns:

Orice intrebare adresata cu un astfel de continut, este doar pentru a starni dicutii aiurea si pentru a te baga in indoiala.La ce-ti trebuie multa doctrina si sa stii Biblia pe derost? CIne esti tu sa-mi arati mie ca in ceea ce cred este gresit? sau nu stiu ce mai iti vine in minte la plictiseala.Cred in ceea ce vreau si nimic nu ma clinteste.Un mare om a zis:" Nu am nevoie de sfaturi, pot sa gresesc si singur"Numai puneti anumea intrebarile astea ca nu-si au rostul, in cazul in care nu ai nimic de invatat. Diferenta dintre voi asa zi-si atei si noi crestinii este ca noi stim in ce credem.Voi? Sunteti in continuare in deziluzie si incercati sa va agatati de orice vi se pare plauzibil si combateti orice.Continuati sa va zbateti sa gasiti nu stiu ce.Eu ma simt bine asa cum sunt si in cine cred.Relevanta cu big bang si teoria evolutie, chiar nu o vad.Ai de traiti vremuri grele si facturi de platit.Ca stiu sau nu stiu de unde am fost facut nu ma ajuta cand mi-e foame.Si da, este crestinesc ca cel care-si ia zilele singur, sa nu fie inmormantat de un popa pentru ca el se crede stapan peste viata si moarte. Daca crezi in ceva trebuie sa te supui unor reguli. Daca nu du-te in padure si traieste singur departe de lume cu principiile si ideilte tale preconcepute.