| anonim_4396 a întrebat:

Doamne ajuta!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta intrebare.
Vreau sa ma spovedesc la un preot sunt prieten cu el si ma inteleg bine. Am 15 ani. Ce intrebari credeti ca imi va pune?
Preotul e tanar si doar de un an e preot

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Intrebarile lui (daca va adresa), vor fi pur orientative. Esentiala este marturisirea cugetului tau, de a mentiona faptele rele facute, fara a intra in detalii...

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu poate să-ţi răspundă mai concret în nici un alt mod (nu putem solicita cu una cu două minuni, sau semne care ne pot induce în eroare.) aşa cum ar putea să-ţi răspundă printr-un om cu experienţa vieţii spirituale, un duhovnic, un preot.

În relaţia cu duhovnicul există încredere şi discreţie, există detaşarea prin care el nu doreşte să mustre ci să ajute, există experienţa lui, în virtutea căreia el s-a confruntat (prin consilierile acordate) de nenumărate ori cu orice fel de problemă am avea noi să îi aducem la cunoştinţă...

Canonul dat la spovedanie niciodată nu este cumva o pedeapsă ci FORMA DE TERAPIE ce îl va ajuta pe credincios să lupte mai eficient cu păcatul în vederea părăsirii lui...

| alex241 a răspuns (pentru milan9):

Si la greco catolici iti pune patrafirul pe cap sau cum e?
Am inteles ca se sta pe scaun, iar pe cap iti pune patrafirul?

| xerxes1 a răspuns:

Te intreaba cu ce mana te joci cel mai mult.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Doamne ajută!
Rămâne valabil ce am zis data trecută când ai pus întrebarea asta.

| alex241 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Eu intrebam acum ca pe cap iti pune patrafirul sau ce e ala

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru alex241):

Nu are importanță, tot ăla a punctul culminant big grin

| Daniel323 a răspuns:

Ai aici cateva intrebari clasice :

http://www.cuvantul-ortodox.ro/......u-gafencu/