| DonEduardo a întrebat:

Credeti ca e posibil sa exste reincarnare?

31 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Posibil, da, din moment ce tot nu putem cunoaste ce urmeaza dupa moarte. Dar nu cred ca e probabil.

| ania a răspuns:

Nu, oamenii sunt locuiți de diverși demoni care dupa ce omul moare sau e exorcizat pleacă la alți oameni cărora le pot spune informații despre " gazdele" anterioare și astfel au impresia ca sunt reincarnarea cuiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, când ai copii, te re încarnezi în ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nu. Să admitem că sufletul după moarte poate exista ne încarnat. Ca să se încarneze are nevoie de o bucată de carne. Dacă aceasta este moartă, ca o șuncă, nu are cum să o învie intrând în ea. Dacă este vie, are deja în ea un suflet. Și atunci cun să se încarneze, intră peste sufletul din ea și îl dă afară să îi ia locul? Sau intră peste el și acolo coexistă două suflete? Exclus. Deci reâncarnarea este imposibilă logic.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Pierzi toata ideea. Nimeni nu zice ca atunci cand sufletul intra intr-un alt corp acel corp are deja un suflet in el.

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pierzi tu. Ce înțelegi prin alt corp? Ce este acela corp în care intră? Acel corp ce are în el, dacă e viu? Dacă este viu are suflet sau nu? Nimeni nu spune, fiindcă nimeni nu gândește, când spune ceva.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Deci d-ta insinuezi ca corpurile vii se nasc moarte?

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Deci d-ta spui ca nu e niciun moment cand sufletul intra in corp?

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Care suflet să intre, în care corp? Sufletul să vină de unde? Când corpul se zămislește dintr-un ovul și un spermatozoid, începe să aibă suflet. Astfel sufletul nu vine de undeva dinafară.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

De unde stii tu asta?

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Ca sufletul nu vine de undeva din afara?

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

De unde stii tu asta? Ca sufletul nu vine de undeva din afara?
Ca să avem același vocabular, dicționar, să vorbim ambii aceeași limbă, să nu vorbim unul chinezește și altul dialectul de pe planeta Nibiru. D-ta de unde știi ceva, atunci când știi ceva? Îți spun eu, de când te-ai născut, tot ceea ce știi, știi din auzite, ai aflat de la alții.
În plus. știința, ceea ce știi, nu este o informație de tipul date alfa numerice de pe un robot sau PC. Deci ceea ce știi sunt date, plus interpretare. Iar interpretarea datelor este legată de viață. De aceea, ceea ce ai memorat în școală. doar ca să fie memorat ( așa primești note mari) uiți, fiindcă nu îți folosește la nimic, mai precis nu folosește vieții tale la nimic. Ok, până aici?
Acum, despre suflet. Pot să declar că suflet nu există, și dialogul meu cu d-ta se termină. Să căutăm o zonă intermediară unde dialogul nostru poate continua. Să clarificăm. Sufletul nu poți să îl cari cu roaba, ca pe gâște, deci este o abstracție. A fost creată cândva demult, dintr-o nevoie a oamenilor de atunci. D-ta ai auzit de ea și ai preluat-o pe nemestecate. Din nou, ca să ne întâlnim undeva, sufletul este legat de viață. Trăiești, deci ai suflet. De când trăiești? De când ai început să trăiești. De când ai început să trăiești, ai sufletul tău, cu identitate unică. Viața ta vine de la părinții tăi. Părinții tăi ți-au dat genele, deci carnea, partea materială. Cu această ocazie ți-au transmis și sufletul lor. Dacă e să vine de undeva, dinafară, viitorul tău suflet, doar de la ei poate veni. Așa concep eu geneza, ontologia sufletului. Dacă greșesc, arată-mi unde.

| Mosotti a răspuns:

Nu are cum sa existe, e un termen iluzie, nu exista nici o baza reala si demonstrabila ca ar fi.
E ca si cum zici ca exista superman desi nu poti demonstra in nici un fel, vin unii cu tot felul de povesti si explicatii tot iluzorice fara logica reala.

| LordCristobal a răspuns:

Eu as zice ca doar in conditia in care un suflet nu si-a îndeplinit misiunea pe care a avut-o.
Gen sa zicem ca cineva trebuia sa fie un geniu dar nu a facut nimic relevant in viata lui si poate i se mai da o sansa in alta viata.

| timidu89 a răspuns (pentru LordCristobal):

Geniul e geniu, nu prea ai cum sa ai minte strălucită și sa ramai un bou. Am văzut doctor tânăr ieri, pai frate vorbea într-una, știa ce zice. Nu ca unii ce habar nu au ce zic. Eu nu vreau reincarnare, ca viata e tare nasoala când dai de belele.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Sper ca nu, ca nu vreau sa mai trec prin asta din nou!

| IceRope a răspuns:

Orice este posibil, până la proba contrarie.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu exista reincarnare! Scris este in Biblie la Evrei 9, 27 ca "este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata". Deci, nici gand de reincarnare! Sufletul nu poate sa faca nimic de unul singur! Dumnezeu singur mantuieste, omul nu se poate elibera singur.

| vodami92 a răspuns:

Asa si asa! nu prea exista!

| DonEduardo explică (pentru vodami92):

De ce zici asta?

| vodami92 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai habar nu am daca exista! oricum daca ar fi sa ma reincarnez! mi-ar place sa fiu fata in loc de baiat!

| DonEduardo explică (pentru vodami92):

Poti face asta chiar si in viata asta, daca vrei, nu trebuie sa astepti o alta viata care poate nici nu exista.

| vodami92 a răspuns (pentru DonEduardo):

Am zis spus doar asa! adica altii in animale! eu nu neaparat!

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Da există reincarnare. De exemplu pisica care am avut se numea kathy și a murit de bătrânețe și anul trecut a venit o pisică la noi de parcă ar fi știut adresa dintotdeauna. I-am pus numele Tigra. Am 3 Pisici acum. Tigra se băgase cu capul sub umărul lui Mama exact ce făcea și kathy când trăia. Deci da cred in reincarnare

| calutulfericit a răspuns:

Cica sunt atatea dovezi a existentei reincarnarii.
Cica sunt atatea dovezi ale existentei lui Dumnezeu.
Cica sunt atatea dovezi ale existentei lui CRisna.
Cica sunt atatea dovezi ca sufletul nu exista.
Cica sunt atatea dovezi ca sufletul exista.
Cica sunt atatea dovezi ale existentei lui Budda.

Da bag ceva in dovezile voastre.happy

| sabin89 a răspuns (pentru calutulfericit):

Tu care cal de la Apocalipsa ești?

| DonEduardo explică (pentru calutulfericit):

Buddha a existat. Exista dovezi cat se poate de istorice, nu speculatii. La fel a fost si Mahomed. Exista dovezi obiective.

| calutulfericit a răspuns (pentru sabin89):

Al treilea

| ayran a răspuns:

Conceptia asta o au Budistii, posibil sa existe.

| Popnadin12351221 a răspuns:

Nu.