| DonEduardo a întrebat:

Intrebare catre cei neatei. Credeti ca e posibil sa existe reincarnare?

Răspuns Câştigător
| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Eu cred că există reincarnare

29 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se face tot timpul. Când te drăgălești, transmiți genele, carnea ta mai departe.

| doctorandus a răspuns:

Posibil? Orice e "posibil". Dar nu cred că e probabil.

| DonEduardo explică (pentru doctorandus):

DE ce nu consideri probabil?

| doctorandus a răspuns (pentru DonEduardo):

Karma este un Mos Craciun impersonal, in locul Mos Craciunului personal din religiile avraamice. Adica Dumnezeu este vazut ca Mos Craciun (pedepseste pe cei rai si rasplateste pe cei buni).

E ca musetelul, buna la toate. Explica tot si afli de fapt... nimic. Sau cum se zice in epistemologie: nu face predictii falsificabile.

Problema cu karma este ca explica tot si afli fix nimic. Daca se intampla ceva bun, e karma. Daca se intampla ceva rau, e karma. Daca nu se intampla nimic, e karma. Deci este o explicatie care nu genereaza niciun fel de predictii, nu este o ipoteza falsificabila.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intrebarea poate fi pusa pentru oricine, nu doar pentru cei spusi de tine big grin

Probabil ca da, insa probabil ca nu asa cum am crede.

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Cum adica, nu asa cum am crede?

| Mosotti a răspuns:

Nu are cum sa existe reincarnare, daca cunosti cum merge omu, ai sa vezi ca nu are cum.
Reincarnare cum? Ca viata din tine e data de reactiile chimice din creier si atat, nu e nimic altceva, cand creieru moare, moare totul, ramai doar un cadavru rece si atat.
E cum scoti un TV din priza, dispare vitalitatea, viata din el cum s-ar zice.
Si noi suntem tot masinarii doar ca biologice.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mosotti):

Acele reacții chimice din creier sunt și ele provocate de ceva. Și acel ceva, probabil va exista și după ce noi murim. Energia nu poate dispărea și nu poate fi distrusă.

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu, energia e data de glucoza in prezenta oxigenului, adica arde in prezenta oxigenului si iese energie atata tot, acele reactii au loc cu aceasta energie si au rezultatul gen viata, constiinta si asa mai departe.
Si reactiile functioneaza asa cum este softul din gene, in gene sta proiectul creierului ce si cum cu reactiile alea.

In momentul cand mori, energia aia se duce pentru ca nu mai exista oxigen care sa catalizeze arderea glucozei din sange, si se opresc toate procesele, mori si mort ramai si atat. Deci energia dispare daca glucoza nu mai se arde ca sa dea energie.
Nu mai visa la nu stiu ce, ca nu exista ce zici tu.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mosotti):

Știai că sunt mai multe tipuri de energie în Univers, nu?

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Energia e energie, ca provine din diferite surse si e sub diverse forme, e altceva, dar la baza energie = capacitate de a efectua lucru mecanic, ca si reactii chimice tot asta inseamna, iei un atom de colo, pui dincolo, si tot asa, se fac dislocari de molecule si atomi, deci tot lucru mecanic.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mosotti):

Ceea ce ai zis tu mai devreme se numește energie chimică.

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Tot energie e si aia si alta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai si ce, nu poti fi ateu si sa crezi in reincarnare? Teoria reincarnarii e cu mult mai putin buru-buru mistic decat toate teismele...

| Simpatic a răspuns:

Pai oricum intrebarea nu e bine pusa catre cine trebuie, crestinii nu cred in reincarnare! Care-s ceilalti neatei de care pomenesti?

| DonEduardo explică (pentru Simpatic):

Pai, in Romania exista unii care nu-s nici crestini, nici atei.

| Simpatic a răspuns (pentru DonEduardo):

Or fi nu zic nu, avem si budisti si musulmani si chiar si satanisti in Romania, totusi doctrina crestina nu este cu reincarnarea.

| oglindasultanului a răspuns:

De ce e lumea asa neevoluata psihologic crying

| ShaOfHatred a răspuns:

Orice e posibil man. O să știm doar când o să vedem... Dacă mai vedem ceva

| SingleForOne a răspuns:

Da. Cand mori, sufletul pleaca spre rai. In zilele de sfarsit, mortii credinciosi din morminte se vor ridica la viata ca oameni vii, adica, presupun ca acele suflete plecate spre rai se reintorc in mortii credinciosi de pe pamant (reincarnare).

| DonEduardo explică (pentru SingleForOne):

Asta nu se cheama reincarnare.

| DonEduardo explică (pentru SingleForOne):

Reincarnare inseamna ca dupa ce mori, sufletul se duce in ALT corp.

| SingleForOne a răspuns (pentru DonEduardo):

De ce nu?

| DonEduardo explică (pentru SingleForOne):

Am raspuns. Reincarnare inseamna ca dupa ce mori, sufletul iti trece in ALT corp si esti in el inca din nastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are logica reincarnarea, sincer...

Adica depinde de la ce ipoteza pornesti. In matematica fals implica orice. Daca pornesti de la o ipoteza falsa, poti obtine ceva adevarat, dar rationamentul e fals, deci acel adevar nu e valabil.

Dar daca accepti ca sufletul exista si e unit cu trupul, e greu sa crezi in ea.

Totodata, daca accepti pana si numai ca omul e o fiinta superioara animalelor, plantelor, nu poti accepta si reincarnarea. E o diferenta de nivel sa zic asa.

Sufletul omului e diferit de al animalelor. In sensul ca animalele n-au rațiune, n-au conștiința. Cum ai putea tu om responsabil de ceea ce faci sa fii pus la un loc cu animalele care nu-s conștiente de exista unui bine sau rau?

Cum poate acelasi suflet sa fie cand om, cand animal?

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, un suflet nu poate fi cand om, cand animal, eu nu intrebam daca credeti neaparat in reincarnarea din budism, si o versiune proprie a reincarnarii era un raspuns bun pentru mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai...si daca ar fi un alt trup de om. Mi se pare ca se pierde unicitatea persoanei umane. Adica sufletul se exprima si prin miscarile trupului. Ar fi foarte ciudat. Mi se pare ca sufletul ramane in legaturacu trupul dupa moarte. Ca si trupul are un fel de memorie... daca nu gresesc exprimandu-ma asa.

Uite, e facut pe nu stiu unde un studiu ceva cu o fetita care a murit injunghiata, iar inima ei a fost donata, apoi. Acea persoana care a primit inima a reusit sa marturiseasca amanuntit crima, si inclusiv portretul criminalului, marturisire care a fost validata si de criminal insusi, mai apoi. Daca inima nu ar avea ceva personal al fetitei, atunci cum ar fi putut sa aiba o "memorie" organul respectiv in sine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal nu cred.