| HerrManelig a întrebat:

Credeti ca este bine pentru Romania ca tinerii sa fie educati in spirit religios si astfel sa fie orientati impotriva stiintelor, intr-o lume in care progresul, bunastarea si civilizatia s-a facut doar prin dezvoltarea stiintelor, si NU a Credintelor religioase?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Faptul ca educatia religioasa este realmente cauza majora a inculturii si ignorantei e incontestabil. Numai stand aici, pe TPU la categoria religie si putem observa acest fenomen.

Ce este cu adevarat amuzant e faptul ca exact acei crestini care dovedesc, prin atitudinea refractara fata de stiinta, consistenta intrebarii tale, apar aici si spun ca nu e adevarat, ca stiinta si religia se impaca foarte bine.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Domnule zgubaduba este inutil sa discuti in contradictoriu cu o persoana pe care nici-o demonstratie stiintifica nu-l poate convinge, este o pierdere de vreme inutila asa ca este mai bine sa-i lasam in negura mintii lor deoarece desteptul cedeaza intotdeauna.

| HerrManelig explică (pentru corbulalbrosu):

Exista cumva vreo singura demonstratie stiintifica precum ca Dumnezeu l-a facut pe om din noroi, sau macar una singura care sa confirme ca religia crestina are un Dumnezeu?
Daca da ...care este acea dovada stiintifica?

| Jardelin a răspuns:

Educatia religioasă NU exclude știința si nici nu o combate! Întrebarea este un "junk" dar e si funny deoarece pentru mine va fi un prilej de distractie. Abia aștept sa vad batalioanele de atei făcând spume la gura împotriva credinței "cum sta ea in calea progresului si a bunăstării"!

| HerrManelig explică (pentru Jardelin):

Cum poti sa afirmi ca" Educatia religioasă NU exclude știința si nici nu o combate!"?
Vrei sa spui ca la ora de religie sunteti initiati in privinta legilor astro-fizicii deci si a exploziei primordiale si in cea a Stiintelor naturii care dovedesc adevarul despre evolutia fiintei umane?
Cat despre bunastarea adusa de stiinte si tehnologii acestea sunt evidente pentru orice persoana normala capabila sa inteleaga REALITATEA.
Ca despre "binefacerile credintei" am vazut 2000 de ani pline de de Crime, minciuni, mizerie, boli si suferinte...asa ca daca vrei sa te bucuri de aceste "bineaceri" nu ai decat, e treba ta, dar nu veni pe forum sa ne vinzi intunericul mintii (adica credinta a proasta) ca fiind lumina si crima bicisnica ca fiind Binefacere sau mantuire, ca te faci singura de ras si uite asa te autoblamezi si nu mai trebuiesa te blameze/jigneasca altii.

| mrterror a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, fiecare e liber sa creada in ce si in cine vrea. Sunt ateu si nu "fac spume la gura" impotriva credintei.

| MskDesign a răspuns (pentru mrterror):

Cred ca face ea/el spume la gura pentru ca noi nu facem laughing
Apropo! Ce gen este Jardelin? Masculin, feminin sau neutru? Neutru, ca sa nu-i spun intr-un alt mod.

| HowdidIgethere a răspuns:

Chestia cu progresu si bunastarea vibreaza cam asa :

https://www.youtube.com/watch?v=wticLQY66-Q

| zgubaduba a răspuns:

Stiinta este doar o unealta. Ea poate fi folosita in scopuri nobile sau dimpotriva.
Pentru a construi o civilizatie prospera e nevoie inclusiv de valori morale, care sa directioneze progresul stiintific spre calea cea buna. Din pacate, religia se axeaza mai mult pe dogme decat pe promovarea valorilor morale si de aici apare conflictul dintre religie si stiinta.

| HerrManelig explică (pentru zgubaduba):

Ai dreptate. Dar o religie cum este cea crestina nu poate oferi valori morale pentru ca ea insasi s-a nascut din minciuna si a fost impusa prin milioane de crime, asa ca despre ce "moralitate" vorbim?... Asemenea bicisnicii nu s-au intamplat in cazul stiintei pentru ca nimeni nu a fost ucis pentru ca nu crede in formula chimica a apei, dar pentru necredinta in Dumnezeu au fost ucisi milioane de oameni. asa ca moralitatea vine din educatie facuta conform stintelor si prin dezvoltarea Constiintei ...si nu prin santaj si minciuna asa cum este cazul la educatia religioasa.