| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că este o idee bună să fac o petitie prin care să cer scoaterea teoriei evoluției din manualele scolare? Este o teorie învechită și care duce în rătăcire mii de adolescenți. S-a demonstrat că este greșită.

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce mai urmeaza?
hai sa desfintam scoala de tot, sa iesim din ue,sa traim ca in evul mediu,ce frumos,cand alti se gandesc sa traiasca pe marte noi ne intoarcem in copac sa le vedem cum isi iau zborul spre cer,cica este o teoria invechita,macar ai habar de ia? cum duce teoria asta tineretul din Romania spre ratacire?

omule religia a avut control total si suprem timp de multe secole, a fost o lume perfecta atunci? cum poti sa fi cu asemenea idei atat de ridicole, in loc sa fie promovata teoria evolutiei, big bang si tot ce inseamna stiinta tu o vrei anulata, a mai vrut uni din usa sa faca asta, s-a aflat ca erau o secta religioasa care promova minciuni -inteligent design https://www.youtube.com/watch?v=k75WLq6696E

| RAY a răspuns:

Acum o oră | Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):
Asa ignorant cum sunt, am reaizat faptul ca cei care cred in Dumnezeu nu sustin ca primii oameni au fost Adam si Eva. EI CRED! Deci credinciosii nu vin cu demonstratii stiintifice, ei vin cu IDEI IN CARE CRED. Credinciosii CRED nu sunt siguri, iar pentru ca ei cred ceva trebuie sa spui ca sunt ignoranti? Tu crezi intr-o stiinta care nu are nimic cu adevarul si nimeni nu spune ca esti ignorant.
Vor veni si credinciosii cu variante mai bune - ai rabdare, toate la timpul lor

daca stiinta nu reflecta adevarul cum poate sa reflecte basmele biblice care nu dovedesc nimic,inca ceva noi nu credem,noi stim,este o imensa diferenta intre a crede =credinta oarba si a stii,a cunoaste,noi nu credem in teoria evolutiei,noi stim,o cunoastem, putem dovedi asta, voi nu cunoasteti, stiti, doar credeti atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa mutam scoala la biserica. In pauza mare, tota lumea in genunchi sub poala popii

| sierra1 a răspuns:

și ce teorie ai dori să se predea în școli?

| Mircea08 a răspuns (pentru sierra1):

In scoli trebuie sa se spuna adevarul. Daca nu se stie cum a aparut omul sa se spuna ca "pana in prezent stiinta nu a descoperit cum a aparut omul pe pamant".

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

DEocamdată nu există o teorie științifică.

| sierra1 a răspuns:

"sa se spuna adevarul...stiinta nu a descoperit cum a aparut omul pe pamant"

asta cine o zice? Unde scrie asta?

și care e adevărul, cine îl deține?

| sierra1 a răspuns:

E părera ta și o respect. Si totuși, tu ce ai vrea să inveți la scoală despre asta?

| Holiday a răspuns:

Daaa, sa o scoatem din scoli si s-o bagam in biserici. Buna idee!

| SG1995 a răspuns:

Prietene lasă spice că-ți *** creieri. Și pune dracu pe o carte de biologie că rămâi prost.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Elevii nici nu stiu exact ce e aia o teorie. Stai linistit ca nu duce pe nimeni in ratacire. Sunt ocupati cu fumat, sex, droguri.

| xerxes1 a răspuns:

O petitie pentru eliminarea religiei din scoli ar fi o idee si mai buna.

| Steregoi a răspuns:

Comisia Europeana si politica SUA nu-ti dau voie.

| Mircea08 a răspuns:

Daca s-a demonstrat ca e gresita, este suficient. Teoria evolutiei nu este singurul lucru gresit in stiinta.

| Uvox a răspuns:

Rătăcit si gresit esti tu si cei ca tine.

| EcceHomo a răspuns (pentru Uvox):

Ar fi bună şi o petiție în care să cerem busole şi îndreptare.

| Uvox a răspuns (pentru EcceHomo):

Busole, da, dar sa fie "morale". Bune si îndreptarele daca sunt de genul indreptarului ortografic, ortoepic si de punctuatie. Mai ales in scoli.
happy

| Jay1 a răspuns:

Dacă da, ce este greşit?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

1. O petitie nu are nicio aplicatie legala. Cu alte cuvinte, poti face 10.000 de petitii si rezultatul va fi acelasi: ZERO. Asadar, semnarea unei petitii nu are nici o valoare din punct de vedere legal, adica semnaturile nu sunt luate in considerare de nici un judecator, procuror si cu atat mai mult de cei avizati, adica parlamentari pentru a promulga o lege. Art. 74 daca vrei sa citesti. Petitia este un MIT in Romania!

2. Teoria evolutiei este SINGURA teorie pe care trebuie sa o invete copiii.

3. Nu este o teorie invechita, nici confirmata, nici infirmata. Daca este gresita, te rog sa-mi demonstrezi cu lux de amanunte. Ma indoiesc insa ca ai citit vreo carte legata de acest subiect.

4. Sper ca nu esti unul din cei care promoveaza religia crestina in scoli. Nu de alta, dar mi se urca parul in cap, cand aud ca unii vor sa forteze copiii sa invete despre fiinte imaginare, iad, pacate stramosesti si alte aberatii din Evul Mediu.

| Exal a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Teoria evoluției e un fără dovezi, fosilele au fost falsificate și se știe asta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=THqWg7Jbwd4
Dezbatere Creaţionism / Teoria Evoluţiei

| RAY a răspuns (pentru Exal):

De cate ori te am intrebat despre evolutie dovedeai ca habar nu aveai ce inseamna, deci cum poti afirma ceva daca habar nu ai, alta afirmatie ca cica fosile false? dar nu stiinta a descoperit asta? cand religia s-a schimbat vreodata? omule savanti sunt oameni mai gresesc, tu nu gresesti? stiinta inseamna o cautare spre adevar, cei care au facut asa ceva au fost descoperiti numa vorbesc ca nici nu avea sens, teoria evolutiei infirma ceea ce a falsificat acel om

| doctorandus a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Corect, conform lui Popper exista doar doua feluri de teorii: teorii deja infirmate si teorii care nu au fost infirmate inca.

De ex. Legile lui Newton intra la categoria "deja infirmate".

| SG1995 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Well evoluția nu are legătură cu aparția vieți, iar pe aceea filieră avem mai multe ipoteze excluzând creaționism. Deși cred că creaționismul (si nu mă refer doar la cel iudeo-islamo-creștin) ar trebui predat la ora de Istorie a Religiilor și Mitologiei.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Teoriile infirmate sunt teori valabile sau invalabile.
Adică legiile lui Newton sunt corecte sau eronate?

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Legile lui Newton sunt niste aproximatii care merg bine in conditii nerelativiste.

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

CATEGORIC - religia nu are ce cauta in scoli! Dar nici minciunile, cum ar fi cea cu evolutia.

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Voi sunteti rebuturi ale scolii romanesti. In general, cei care nu accepta teoria evolutiei sunt rebuturi scolare.

Strict vorbind nici legile lui Newton nu sunt adevarate, dar se invata la scoala.

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Orice celula are in ADN o gramada de informatii - din ce au evoluat aceste informatii fara de care viata nu poate exista? Sunt curios sa stiu ce raspuns poate da un "doctorandus" unui rebut al scolii romanesti.

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Stimabile, asta se numeste Dumnezeul golurilor, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeul_golurilor

Teologii se cam feresc de asemenea argumente pentru ca pe termen lung sunt perdante.

De aceea intrebarea pusa de tine n-are nici in clin, nici in maneca cu teoria evolutiei, dar esti prea ignorant sa-ti dai seama de ce. Teoriile stiintifice sunt aproximari ale realitati care fac predictii utile. Nu a zis nimeni ca oamenii de stiinta ar detine Adevarul Absolut. Cand teoriile nu mai pot face predictii ca lumea, sunt inlocuite cu altele mai bune. Creationistii nu sunt in stare sa faca nici macar jumatate din predictiile pe care le face teoria evolutiei, de aceea creationismul este in comunitatea stiintifica vazut drept gluma proasta si atat. Asta e: cand creationistii vor propune o teorie mai buna, ea va inlocui teoria evolutiei. Ceea ce nu s-a intamplat.

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Creationismul afirma: Dumnezeu a creat viata. Cum a creat-o? Prin miracol (magie). Cum a facut acel miracol? Secret dumnezeiesc, nu-ti pot spune! D-aia creationismul nu este teorie stiintifica, pentru ca de fapt nu lamureste nimic concret. Sau da lamuriri ridicole de tipul "lumea are cel mult 10000 de ani" si "specia Homo sapiens a aparut din doi indivizi creati de Dumnezeu". Ceea ce din punctul de vedere al geneticii nu se poate (o specie limitata la doi indivizi care fac pui este o specie sortita disparitiei). Biblia nu zice ca din tarana Dumnezeu a creat 20000 de oameni, zice doar de doi.

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Acum 2.000 de ani nimeni nu credea ca un om din Bucuresti poate sta in povesti cu cineva din Timisoara. Ar fi fost un miracol, dar noi stim ca e stiinta. Parerea mea este ca poat exista o fiinta care detine o stiinta de miliarde de ori mai avansata ca a noastra, si daca o foloseste noua ni se par miracole. Aceasta Fiinta, cu ingaduinta ta, eu o numesc Dumnezeu. Daca crezi ca stiinta si-a atins limita superioara acum, in vremea noastra ar putea fi fals, iar daca nu inseamna ca exista sau vor exista fiinte care "fac miracole", adica au o stiinta pe care noi nu o putem imagina si intelege

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Asa ignorant cum sunt, am reaizat faptul ca cei care cred in Dumnezeu nu sustin ca primii oameni au fost Adam si Eva. EI CRED! Deci credinciosii nu vin cu demonstratii stiintifice, ei vin cu IDEI IN CARE CRED. Credinciosii CRED nu sunt siguri, iar pentru ca ei cred ceva trebuie sa spui ca sunt ignoranti? Tu crezi intr-o stiinta care nu are nimic cu adevarul si nimeni nu spune ca esti ignorant.
Vor veni si credinciosii cu variante mai bune - ai rabdare, toate la timpul lor

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Ai dom'le, slabeste-ma ca ei doar cred: teoria Bibliei ca specia umana a inceput cu doi oameni e puerila.

In privinta ca vor veni credinciosii cu variante mai bune, vinzi pielea ursului din padure. Pan-acum ce-au facut biologii creationisti? Au pierdut partida, asta au facut. Acum majoritatea biologilor credinciosi sunt evolutionisti, nu creationisti. Nu e nicio contradictie intre a fi crestin si a fi evolutionist.

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Da, da, ce folos ca fiintele alea au o stiinta super-avansata daca Biblia nu a consemnat-o, ci s-a limitat la mituri puerile si Blut-u.n.d-Boden?

„Cuvântul « dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia." Albert Einstein.

| heracles a răspuns:

Salve,mai bine ai face o petitie prin care sa ceri introducerea in scoli a studierii astronomiei.