| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Iisus a existat candva ca si om pe acest Pamant?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Da, probabil ca in mod sigur a fost. happy

| danay72 a răspuns:

Da, iar istoria chiar stabileste datele calendaristice in functie de nasterea lui Cristos, I.C si d.C

| relian a răspuns (pentru danay72):

Care istorie stabileste datele fctie de nasterea lui? Poate aia religioasa, aia da, insa nu si isoria reala.Trebuie sa si specifici cind spui istoria, trebuie specificat istoria religiilor sau religiei X.Instoria reala stabileste datele dupa calendar asa cum ai spus, deci nu dupa nasterea nimanui. Dupa calendar numarind anii.Nu vad ce rol are nasterea cuiva in povestea asta cu caledarul.

| danay72 a răspuns (pentru relian):

Nu vorbesc despre istoria religilor ci cea laica.E vorba de,, înainte de Cristos,, sau,, după Cristos,, sau,, ano Domini,,.

| relian a răspuns:

Din pct de vedere religios normal religiosii spun ca ar fi existat, insa nu exista nici o informatie, nu exista nici o mentiune in istoria reala, adica istoria scrisa de carturari, cum le mai spuneau pe atunci.Deci nu este consemnat nicaieri ca ar fi existat cineva pe nume Isus care invia mortii, care vindeca boli, mergea pe apa si asa mai departe. Fara indoiala daca ar fi exista un asemenea personaj cineva si aici ma refer la altii decit religiosii ar fi spus-o, ar fi consemnato cumva.De aici tu singur tragi ce concluzii doresti.De ex tu ai auzit de Superman? Normal ca ai auzit. Daca te intreaba cineva daca el a existat ce raspuns dai? Cauti in istorie sa vezi a fost na fost.Nu gasesti nimic mentionat de el, dar undeva intr-o carte de povesti, desene animate gasesti ceva ca a fost o poveste de desene animate, dar niciodata nul vei gasi pe Superman intr-o carte de istorie.

| Doub a răspuns:

Da, cred.

Apropo, iti recomand sa pui intrebarea la categoria "Religie".

| Mayar a răspuns:

Cred ca tu nu existi ca si om pe acest pamant. esti prea abruds si batut in cap...

| Jardelin a răspuns:

Da, a existat. Interesant este ca existenta lui Iisus in carne si oase este recunoscuta si de evrei care il considera un invatat al vremii, si de musulmani care il considera unul din profetii islamului si evident de crestini care il considera Mintuitor si Fiul lui Dumnezeu.

Niciuna din religii NU coontesta existenta fizica a lui Iisus Hristos pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista in continuare.
Timpul este doar o pacaleala.

| spaghetty a răspuns:

Da, dar a fost un sclav, vai de masa pe care un mosneag l-a gasit "atractiv".

| Miihaa a răspuns:

Da, cred ca a existat ca om.

| vampyremisa a răspuns:

Da, el s-a nascut si a trait. El a fost un luminat in sensul ca atinsese iluminarea(nimic crestinesc aici) si vorbea oamenilor despre cum sa atinga iluminarea. El era un invatat care propovaduia, si, ca orice om, a avut si el o sotie si copii.