| master77 a întrebat:

Daca Iisus nu era omorat mai exista lumea?

Răspuns Câştigător
| kabaleon a răspuns:

Desi pentru multi sunt sigur ca pare o intrebare idioata, sunt de parere ca e o intrebare foarte buna. Este foarte posibil ca daca Iisus ar fi fost lasat sa traisca, sa fii reusit sa schimbe lumea si sa o reintegreze cu divinitatea. Nu stiu daca timpul alocat vietii sale ar fi fost suficient, insa cu siguranta faptul ca ar fi trait mai mult, ar fi putut duce la construirea unei baze puternice pentru o reintegrare in sanul divinitatii. Cu toate astea, se cunoaste faptul ca Iisus a stiut inca de mic cand si cum urma sa moara. Misiunea sa a fost aceea de a da un exemplu umanitatii. Intr-o anumita masura a reusit. Pace!

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus a murit tocmai pentru a salva lumea din pacat si pierzare.

Răspuns utilizator avertizat
| Λndrei a răspuns:

Iti dai seama ca Dumnezeu a planuit acest lucru, da poate ti se pare aiurea dar Dumnezeu a VRUT ca fiul Sau sa moara pentru noi.Aici nu exista niciun "daca".

Răspuns utilizator avertizat
| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru Λndrei):

Ce minte diabolica.
Tu ti-ai omora fiul pentru restul?

Nu vad nicio logica in asta. Cum adica sa-ti omori fiul sa-l jertfesti pentru binele altora. De aici cred ca au luat si bastinasii obiceiul si ardeau fete virgine pe rug pentru ca zeul ploi sa le dea ploaie!

| Λndrei a răspuns (pentru Mizantropul):

Ce te face sa crezi ca eu nu cred in Dumnezeu ca o sursa de energie ce ne inconjoara? Poate chiar energia din Big Bang,cand s-au format primele particule,primi protoni, electroni, nuclei si apoi atomul? Nu mai "bombani" lucruri despre mine ca nu ma cunosti.Ii explic pe intelesul ei asa cum orice om in pijamale din Biserica i-ar explica!

| Λndrei a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

L-a omorat, bun, dar oare nu a avut grija Dumnezeu ca pe urma sa invie si sa stea in dreapta Sa pe veci? Think a lil bit.

Răspuns utilizator avertizat
| klau95 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Tu chiar nu pricepi nimic din ce zic ei? asa faci si la scoala nu?laughing
Termina sa mai faci misto de aceste lucruri, cum de oare ai avea tupeu sa vb despre D-zeu in asemenea fel LOL.D-zeu nu se pune la mintea unor oameni ca tine... cica: '' ce minte diabolica '' nu vezi cum gandesti...mai bine nu te mai ambalezi ca sti doar sa faci misto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce a fost omorat ai fost acolo ai vazut tu cu ochii tai? intrebarea e a existat acel personaj? si daca da a fost un zeu sau un om?

| Wwwhatever a răspuns:

Iisus impreuna cu tot noul testament reprezinta doar o alta incercare a unui presupus dumnezeu de a aborda umanitatea. Daca ai citit cate ceva despre vechiul testament, ai observat ca era promovata cruzimea lui dumnezeu si frica oamenilor de zeitati. Ia prin Iisus, dumnezeu ne ofera iertare, rabdare, etc. Moartea lui Iisus e doar un alt capitol care putea fi rescris oricum altfel. Noi tot aici am fi, diferiti, dar tot pe TPU am fi.

| Urzi23 a răspuns (pentru Wwwhatever):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

Din nefericire, insa, Cosette vine mai apoi si ne ilustreaza o mostra de dat viguros cu ciocanul peste degetele rationalismului: ` "Moartea lui Iisus e doar un alt capitol care putea fi rescris oricum altfel" Conformitatea religioasa este un mecanism de aparare al organismului.` Ne mai spune ca `acest lucru este partial de inteles`, desi ea pare ca l-ar fi inteles pe deplin…". Noi tot aici am fi, diferiti, dar tot pe TPU am fi." In fine, nu e evidenta trihotomia (?!) intelegere-acceptare-aprobare.

Cartea lui Iov este cea mai emotionanta drama. Este drama universala pe care o poate experimenta orice om, indiferent de bogatie, frumusete, inteligenta. Incredibil ca un autor necunoscut (cartea lui Iov este doar editata de Moise, nu scrisa de Moise) l-ar fi facut pe Shakespeare de 2 bani!

Evangheliile sunt, de departe, cea mai importanta carte de intelepciune din istoria umanitatii. Nici cel mai aprig si anarhic ateu nu ar putea sa gaseasca un om din toate miliardele care s-au perindat pe Pamant…care sa se compare cu Iisus Hristos. Nu exista om cu atat intelepciune, bunatate, spiritualitate, putere de a savarsi miracole…nu exista exemplu mai bun de om cu care sa vrea cineva mai mult sa semene decat cu Iisus Hristos. cel putin din perspectiva asta este corect a spune ca Iisus este divin, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu
Cand citesti vorbele lui Iisus este ca si cum L-ai auzi vorbind si trebuie sa iti dea lacrimile de fericire!

| Wwwhatever a răspuns (pentru Urzi23):

Din nefericire insa, intelepciunea ta e una bazata pe supozitii si lacrimi de fericire.

Ia spune-mi tu mie. exista dovezi reale, atestate stiintific ale miracolelor lui iisus, in afara de o carte de 2000 si ceva de ani, scrisa de o natiune fara pamant si fara cultura? sub stapanire romana?

Si da, mai dau inca o data cu 'ciocanul peste degetele rationalismului' amintindu-ti in ce an a fost scris noul testament (60bc). In cate maini a trecut biblia? Care sunt sansele ca cineva, oricine, sa modifice un detaliu oricat de mic? Care sunt sansele ca detalii mici (dar totusi esentiale) sa se piarda in lantul traducerilor bibliei pentru a o face mai 'accesibila'? Sau ca romanii sa slabeasca influenta o data ce crestinismul a ajuns la ei?

| Urzi23 a răspuns (pentru Wwwhatever):

Tu poti fi incadrat/a direct la "iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac" Luca 23:34)