| Marck94 a întrebat:

Credeți că Iisus învie? Sau e doar o minciuna?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Isus Hristos A INVIAT acum cca 2000 de ani, acum asteptam a DOUA revenire a SA.
Prima a fost pentru a aduce iertarea si mantuirea, acum VA veni pentru a aduce Rasplata promisa, pentru unii Viata Vesnica si pentru altii Moartea Vesnica.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Deci, Biserica lui Hristos are ierarhie cano­nică, Duhul Sfînt este în Biserică și cap al Bisericii este Hristos. Toți sectarii, care s-au rapt de Hristos și nu merg la Biserică, sînt fiii lui antihrist și înaintemergători ai satanei. Să nu vă luați după ei! Să nu spuneți că nu v-am arătat adevărul!

https://vremuritulburi.com/......e-hristos/

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tu spui asa ceva, nu eu. Fiecare cu opinile lui si necazurile in care se scalda. stiind ca o sa ajunga acolo unde ii este locul dar pentru bani si marire ce nu fac unii (nu toti) popi.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Danut de unde stii tu ca religia ortodoxa si catolica sunt false si te duc in iad?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu m-am referit la membri laici ci la cler care stie adevarul dar il ignora pentru bani si marire.
Orcine poate afla adevarul din Biblie dar sa studieze singur nu sa lase doar varful clerului sa o faca pentru ei ca atunci fiecare cu drumul ales.

| RAY a răspuns:

Niciodata nu a inviat cineva, sunt doar mituri atat

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Esti convins 100%?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

100% niciodata nu a inviat cineva din morti e imposibil asa ceva, cand mori, mori de asta se numeste moarte

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Ai dovezi?

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Iisus nu era un simplu om ce nu intelegi ca ne-a mantuit pe toti pentru pacatele noastre. Iarta-i Tata ca nu stiu ce fac sad

| RAY a răspuns (pentru SecretDarky):

Dovezi ca nu a inviat omule asta astepti, incredibil lipsa de logica si ratiune

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Tu te crezi rațional pentru că nu crezi in Dumnezeu? Înseamnă că îți trăiești viața degeaba îmi pare rău să îți spun! RAY (rivalul meu nr.1)

| RAY a răspuns (pentru SecretDarky):

Te anunt crestine ca iisus spune sa isi iubesti dusmani

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Eu te-am facut rival din cauza ca tu esti ateu si eu crestin, la asta m-am referit

| RAY a răspuns (pentru SecretDarky):

Iisus avea rivali? nu exista crestini decat cu numele

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Termina odata ca esti foarte enervant cu ateismul tau,ne faci pe noi crestinii oameni fara ratiune, nu iti este rusine asa un pic? Daca nu te duci la Dumnezeu el nu o sa vina la tine
niciodata, oricum daca nu te schimbi mergi garantat in iad si apropo nu mai baga minciuni pe gat la altii nu te mai crede atat de mare si tare ca esti ateu. O Doamne tu care ai biruit lumea si te-au chinuit si te-au rastignit pentru noi, lumineaza acest suflet cu puterea ta divina sa te urmeze ca tu Doamne esti calea, adevarul si viata nimeni nu vine la Tatal decat prin tine, daca voiesti să-l ajuti ca el nu stie ce face, sa se faca voia ta ci nu a mea AMIN

| RAY a răspuns (pentru SecretDarky):

Rusine ca ma exprim liber

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Rusine pentru ca ne faci oameni fara ratiune, nu te mai crede asa de destept ca nu crezi in Dumnezeu

| AC4S4 a răspuns:

A inviat.

| Mclaren12 a răspuns:

Aste-s povesti de prostit crestini.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca erau povesti, minciuna asta nu rezista atat de mult. Biserica cadea si nu mai exista crestinism dupa o perioada atat de lunga, nu-l mai respinge pe Iisus in viata ta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ba poate rezista daca este constant consolidata si sustinuta. Nu cred ca realizezi, dar mass-media are un impact foarte puternic asupra psihicului uman. Aici intervine vorba aia: "Daca auzi o minciuna de prea multe ori ajungi sa o crezi." Asta face propaganda evreiasca a mass-mediei. Propaga minciuni incontinuu astfel incat lumea sa le ia drept adevar. Asta se tot intampla cu crestinismul de 2000 de ani incoace. Nu exista mediu de comunicare sau de transmitere a informatiei care sa nu fi promovat masiv crestinismul. Exact prin aceeasi modalitate lumea a fost mintita sa creada ca atacul de pe 9/11 a fost un atac terorist cand in realitate a fost creat de guvernul SUA in cooperare cu Mossad. Exact prin aceeasi modalitate lumea a fost mintita sa creada ca rusii l-au gasit pe Hitler mort intr-un buncãr cand in realitate Hitler a reusit sa fuga iar craniul expus de rusi drept "premiu" apartinea unei femei. Si exact prin aceeasi modalitate de propaganda a mass-mediei lumea a fost si este mintita sa creada ca balivernele crestine sunt reale cand in realitate ele nu sunt si voi sunteti spalati pe creier de la nastere sa le credeti orbeste. Habar n-ai in ce masura subconstientul iti afecteaza constientul.

In alta ordine de idei, avand in vedere ca tu crezi ca religia crestina este singura religie adevarata a omenirii (desi are o gramada de secte), cum iti explici ca inca exista hinduism sau budism avand in vedere ca aceste religii sunt "false" si totusi mult mai vechi decat crestinismul?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai numai minciuni si povesti false in capul ala tau. Cunosti adevarul si nu vrei sa-l accepti.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ce argumente ai?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ce este adevarul?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Iisus este calea, adevarul si viata.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Eu am intrebat ce e adevarul nu ce sa a spus iisus despre el., desi ce este adevarul?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Considerat unul dintre cei mai mari avocati din istoria Marii Britanii. El a fost inscris in Cartea Recordurilor ca fiind „Avocatul cel mai de succes din lume", cu 245 de procese castigate consecutiv. El a fost innobilat de regina Elisabeta a II-a de doua ori. In urma examinarii complete a faptelor, Sir Luckhoo a declarat:

„As vrea sa mentionez cu plecata umilinta ca mi-am petrecut mai mult de 42 de ani ca avocat in procese de aparare in mai multe parti ale lumii… Pot sa spun fara echivoc ca probele privind invierea lui Iisus Hristos sunt atat de coplesitoare incat obliga acceptarea lor de orice instanta ca fiind dovezi care nu lasa nici o urma de indoiala…"

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdane de ce minti acel om a fost un devotat evangelist care nu a pus niciodata la indoiala biblia si nici nu a cautat sa dovedeasca invierea lui iisus

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Intrebare cam grea...Invie iar sau daca a inviat? Raspunsuri in functie de intrebare, nu?

| Bucur_Andrei_1996 a răspuns:

Eu cred ca nu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Bucur_Andrei_1996):

Daca nu crezi, nu vei avea parte de iertarea pacatelor si slavarea lui.