| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca in decursul istoriei Biserica a fost ispitita de a domni pe pamant, ca si-a uitat chemarea ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai evul mediu a fost sub conducerea ei.si da.si-a uitat chemarea ei, fiindca au tinut cuvantul numai pentru ei, prop[ovaduindu-l in latina si oamenii de rand trebuind sa accepte ce li se spunea. daca nu traducea martin luther biblia, nu stiu ce se intampla.probabil plateam si noi indulgente si taxe bisericii ca sa nu mai spun mai rau deatat.ca si la noi ce era in ortodoxie numai a biserica si a manastiri nu parea. ceva reforme cand a inceput istoria moderna si cand a domnit CUZA.dar nici acum nu e departe.si stii ca va fi si mai rau deatat, incat invatatorii cuvantului vor disparea de tot.vor fi cautati prin munti si prin grotele pamantului cand lumea nu va mai putea suferi si totul va fi in van.dar mare e Dumnezeu si va sti sa ne ajute sa nu pierim ca lume.ca indivizi, fistecare cum se va invrednici.scotandu-l pe Dumnezeu din viata noastra, din scoala, din biserica, si mai ales din inimi vom da fata cu libertatea aceea groaznica ce si-o asuma omul in ingaduinta de sine si care nu mai are nici o limita.deja nu mai are.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biserica trebuie să ofere credincioşilor învăţătură adecvată privind doctrina biblică astfel încât noi să fim bine înrădăcinaţi în credinţa noastră. Efeseni 4:14 ne spune: "ca să nu mai fim copii, plutind încoace şi încolo, purtaţi de orice vânt de învăţătură, prin viclenia oamenilor şi prin şiretenia lor în mijloacele de amăgire". Biserica este un loc pentru comuniune sfântă, unde creştinii pot să îşi slujească reciproc (Romani 12:10), pot să se înveţe reciproc (Romani 15:14), pot să îşi manifeste bunătatea şi compasiunea reciproc (Efeseni 4:32), pot să se încurajeze reciproc (1 Tesaloniceni 5:11) şi, cel mai important, un loc unde să îşi arate dragoste reciproc (1 Ioan 3:11).

| EmaS a răspuns:

Punandu-se prea mare pret pe organizarea dinafara, s-a neglijat partea spirituala, devenind o biserica lumeasca, cum recunosc mai multi teologi.Scotandu-se in relief numai caracterul extrem juridic, este explicabila saracirea fiintei bisericii de adancurile semnificatiilor divine supranaturale.

| EmaS a răspuns:

Tocmai despre acest aspect doream sa discutam.Domnul Isus a zidit biserica Sa cu scopul ca oamenii sa Il cunoasca pe El, sa vina la mantuire si sa Ii aduca slava.

| EmaS a răspuns:

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul,, biserica,, vine din grecescul,, ecclesia,, care inseamna,, o adunare,, sau,, cei chemati,,. Intelesul de baza al cuvantului,, biserica,, nu este o cladire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Citeste Romani 16:5:,,…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna in casa lor...,, Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

| EmaS a răspuns:

Nu parasiti adunarea cum au unii obiceiul.Nu stii ca biserica lui Dumnezeu este formata din pietre vii? Si ca noi suntem madulare unii altora, iar Hristos este capul?

| Rapplex a răspuns:

Mai intrebi? De obicei numesc asta „tupeu jegos", dar acum fac o exceptie, cu toate ca aveam pretentii ca macar tu sa stii, deoarece sustii cu ardoare religiawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma mangai cu gandul ca daca noi nu vom mai fi, toti acesti copii care se imburica pe aici cu ateismul si cu satanismul, cand vor da cu adevarat ochii cu acestea, se vor ingrozi si isi vor aminti de Dumnezeu.si vor spune; daca noi copii de atunci santem asa, ce vor fi copii nostri, si copii copiilor nostri?
dar vor fi prea multi pe pamant si crimele si omorurile vor fi ceva obisnuit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti sincera, care dintre biserici?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa fac discriminare religioasa.Se stie foarte bine care biserica a folosit presiunea, impunandu-si puterea.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Aici meriti un mare pupic kiss

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca se supara Hombre!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu biserica este de vina ci unii din preoti, care s-au lasat "vinduti"; care au tradat.