| ALYN47 a întrebat:

Credeti ca masturbarea este un pacat? (argumentati)

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=pZUYn1R48s8
Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege; şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele. Şi faptul acesta se va vedea în ziua când după Evangheila mea, Dumnezeu va judeca gândurile ascunse ale oamenilor. (Romani 2:14-16)

Conştiinţa ta este o dovadă puternică că masturbarea este păcat şi acest verset mai spune că Dumnezeu te va judeca pentru acest păcat, chiar dacă totdeauna l-ai practicat în ascuns şi crezi că ştii despre el doar tu.
Căsătoria este singura opţiune şi voia lui Dumnezeu pentru împlinirea dorinţei sexuale a oricărui bărbat sau femeie.

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

A fost ortodox, preot ortodox.

| EmaS a răspuns:

Era preot aunci cand a tradus Biblia. Apoi a inteles mai bine voia lui Dumnezeu si si-a schimbat principiile si modul de a vedea lucrurile.

| EmaS a răspuns:

Conteaza?

| EmaS a răspuns:

Nu conteaza religia ci viata traita in conformitatye cu voia lui Dumnezeu.Eu nu vreau sa fac reclama unei confesiuni, ci lui Isus Hristos.Sunt neoprotestanta si acum merg la biserica.Ma rog pentru voi.

| Allrc24 a răspuns:

DA este pacat. sa nu te iei dupa atei ca habar n-au despre ce vb.vb foarte serios.

http://www.razboiulnevazut.org/......masturbare

Masturbarea nu e normala.Masturbarea provoaca prb de sanatate de natura hormonala.totodata are efecte psihologice.te vei simti inferior si in timp dezvolti dependenta fata de masturbare si o inclinatie perculoasa spre perversiuni.cel mai important argument este acela ca masturbarea e pacat.trebuie sa iti marturiseasca pacatul la spovedanie sa fii iertat
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi DESFRANATI şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21, 8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10.

Răspuns utilizator avertizat
| DrunkenRat a răspuns:

Din punct de vedere ortodox, este. Dar nu prea ar trebui sa fie... pentru ca nu incurca populatia nicicum.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

E pacat de cei care nu recunosc. Absolut toata lumea o face indiferent ca o recunosc sau nu. E adevarat ca barbatii o fac mai des decat femeile. Chiar daca ai o relatie stabila tot poti sa simti nevoia la un moment dat. E pacat de toti infectii astia care spun ca e pacat!

| EmaS a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Infecti sunt cei care practica acest pacat si nu au bunul simt sa recunoasca ca au gresit si sa se pocaiasca de el.Cat despre cei care se feresc de pacat nu sunt infecti ci sunt sfinti.Asa ii numeste Biblia.

| Triana a răspuns (pentru EmaS):

Hei, Ema. happy In ce religie esti acum si in ce religie te-ai nascut? happy

| EmaS a răspuns (pentru Triana):

Religia nu iti aduce mantuirea, daca nu asculti de voia lui Dumnezeu.Credinta adevarata este una singura in Domnul Isus Hristos.Tu esti nascuta din nou, din apa si Duh?
Drept răspuns, Isus i-a zis: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."
Ioan 1.13; Gal 6.15; Tit 3.5; Iac 1.18; 1Pet 1.23; 1Ioan 3.9;
4 Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?"
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.
Marc 16.16; Fapt 2.38;
6 Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.
7 Nu te mira că ţi-am zis: „Trebuie să vă naşteţi din nou."

| Triana a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt ortodoxa... Dar tu vrei sa spui ca nu ai o religie anume? happy Adica, se rezuma totul numai la credinta? Si care Biblie ai citit-o, cea ortodoxa?big grin

| EmaS a răspuns (pentru Triana):

Biblia tradusa de preotul ortodox Cornilescu.Dar Legile si poruncile, voia lui Dumnezeu sunt aceleasi in orice Biblie.,, În Sfânta Evanghelie de la Ioan avem cuvântul Mântuitorului care zice: "Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi poruncile Mele şi-l voi iubi şi Eu şi Mă voi arăta lui"

| Allrc24 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Frustrato infecata e maicata ca a nascut un gunoi de fiinta ca tine. dispari

| NoChanceForUs a răspuns:

Nu este un păcat ca fapt, este păcat faptul că înlocuiești tipelele cu mâini.

| Zenithf a răspuns:

Este pacat, dar cine este fara pacat sa arunce primul piatra.
Isus a spus "stiti ca cel care se culca cu nevasta altuia pacatuieste, dar va spun Eu ca doar daca a privit-o si a ravnit in sinea lui la ea, deja a si curvit in mintea lui cu ea". (citat aproximativ)
De asemenea, in epistolele lui Pavel, el scrie despre pacatele oamenilor si intre acestea enumera si malahia (masturbarea).

| Archdaemon a răspuns:

Este pacat doar daca te uiti la pornografie sau daca te gandesti la cineva in timp ce te masturbezi...

| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca este un pacat.In schimb este o dereglare psihica daca te simti mai bine masturbandu-te decat sa faci sex in mod normal.

| gambler a răspuns:

Http://www.flacarainchinarii.ro/......-pacat-547
Aici ai un răspuns argumentat de Viorel Iuga, vicepreședintele cultului baptist

| Adina77 a răspuns:

Nu cred.
Cred ca este un experiment.
Numai nu trebuie sa devina obisnuinta, caci se transforma in viciu.

| tensazangetsu a răspuns:

Eu nu cred ca este pacat, asta este cv normal atit cit la baieti ca si la fete si nu ai dc sa-ti faci griji dumnezeu earta tot

| Triana a răspuns:

Este o chestie vazuta prost atat de atei cat si de crestini...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...intrebarea asta e pusa la misto? Da e un pacat, pacat de viata ta daca faci astfel de lucruri.

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumenteaza, in intrebare a cerut sa-i spui de ce crezi asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenithf):

Pai, pentru ca. dupa cum au spus mai multi scrie si in biblie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista barbat care sa nu se fi masturbat vreodata sau sa nu fi ejaculat in vise, este pacat scrie si biblie este malahie http://ortodoxia.md/......vea-copii, stintific masturbarea este ceva normal si recomandat

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai un pic, malahia nu este tot una cu polutia nocturna, si altfel sunt ele tratate in Biblie. Si cel care avea polutie nocturna devenea "necurat", si trebuia sa faca anumite lucruri si ramanea necurat pana la venirea serii, dar cel care se masturba trebuia sa aduca o jertfa de ispasire si apoi sa se curateasca.
Nu toti, dar marea majoritate, un procent mare dintre barbati si unul mai mic dintre femei au facut asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nimeni de pe TPU are un argument mai puternic decat omu asta asa ca ai face bine sa te uiti la ce iti dau

http://www.trilulilu.ro/izestrea/4cff2a769b6e73

| LaraClarice a răspuns:

Da este.
semneaza te rog petitia http://www.ptroa.co.il/petition/

| iulian69 a răspuns:

Cred ca cel mai bun raspuns la intrebarea aceasta vei gasi aici si cu siguranta si la alte intrebari pe care sunt sigur ca le mai ai http://justmeiuly.wordpress.com/

| iuli96 a răspuns:

Nu cred