| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca stafiile, spiritele si demonii exista cu adevarat? ...Eu cred, voi credeti?

Răspuns Câştigător
| Elenaaa23 a răspuns:

Eu nu credeam in chestiile astea pana sa mi se intample, si parca nici acum nu imi vine sa cred. Si eu sunt nelamurita in legatura cu subiectul "Fantoma". Este diferenta intre fantoma si spirit. Cam vaga, dar totusi este. Spiritele sunt sufletele oamenilor trecuti in nefiinta, iar fantomele se spune ca sunt doar produsul imaginatiei noastre debordante(halucinatiile). Dar daca ma intrebi pe mine nu vad cum am putea sa ne dam seama( in cazul in care exista asa ceva) daca e spirit sau fantoma. Oricum eu spun ca orice poveste si legenda are un sambure de adevar, ca altfel nu s-ar mai vorbii de ele, nu? Cum sunt alea cu vampiri si varcolaci. Nu spun ca exista asa ceva, dar totusi poate intr-un trecut indepartat a existat, sau s-a intamplat ceva care sa ii faca pe oamenii sa aduca vorba despre astfel de creaturi in carti si istorisiri. Ca oricat de nestiutori erau oamenii pe atunci, nu puteau sa se uite la un lup si sa spuna varcolac.
In concluzie, astfel de lucruri nu vor fi cunoscute niciodata pe deplin. Niciodata nu poti sa stii daca exista sau nu, sau daca sunt rele sau bune(fantomele).
xoxo

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| HoneyCocaine a răspuns:

"..si daca nu ar fi, nu s-ar povesti".

| TheExpert01 a răspuns:

Intr-un fel cred deoarece aproape in fiecare noapte mi se intampla ceva foarte ciudat.: cam cand sunt aproape sa adorm nu stiu cum sa zic simt ca pic pur si simplu intr-o groapa mare sau in infern...

| dragos9234 a răspuns:

Aiureli.

| SmexyBoy a răspuns:

Draga mea, exista ingeri si demoni, stafii si spirite nu exista. Uneori demoni sau ingeri interactioneaza cu oamenii prin fapte, actiuni, lucrurui(obiecte). Totusi exista o bariera in potriva demonilor.

| richarddawkins a răspuns:

Monica eu unu nu sunt sigur de nimic poate exista, poate nu, cosmarul viselor mele sunt fantomele, de doua ori m-am trezit paralizat nu ma puteam misca, vorbi vb serios, cateodata parca vad viitorul nu stiu ce sa cred

| SmexyBoy a răspuns (pentru richarddawkins):

As vrea daca se poate sami impartasesti din experienta aceea cu trezit paralizat.

| Anonymus314 a răspuns (pentru richarddawkins):

Se numeste deja-vu!

| richarddawkins a răspuns (pentru SmexyBoy):

Sa stii ca nu mint, prima oara mi sa intmplat intr-o zi de duminica visam ca mergeam cu lumanarea in intuneric apoi vream sa deschid o poarta apoi m-am trezit crede-ma ca eram paralizat, anul asta visam ca mergeam noaptea sa deschid lumina dar nu se deschidea am spus in vis nu poti exista apoi m-am trezit si iar eram paralizat

| richarddawkins a răspuns (pentru Anonymus314):

Cum naiba am visat ca cumnatul meu se va intoarce bonav pe aeroport explicami? el find sanatos, apoi am visat ca va avea probleme cu capu si aia si are

| MaicutaMaui a răspuns:

Eu sunt gardianul Domnului dar, pe Pamant sunt un demon.
Acum ma duc sa beau o ceasca de smoala cu Casper.

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Eu sincer sa fiu chiar cred foarte mult in fantome, spirite, vampiri energetici(nu vampiri care sug sange ), demoni, etc.Nustiu cum sa-ti explic :ma uitam cam pe la 12 noaptea la un film horror cu posedati, dupa ce se terminase filmu am adormit automat de frica sa nu vina vreun demon sa ma posede si pe mine(minte de copil mic cam pe la 9 anilaughing).Am visat ceva de genu ca o sa cad la ora de sport s o sa-mi rup mana dreapta. Dupa 1 saptaman chiar lucru asta mi sa intamplat.Si am mai patit 2 lucruri foarte stranii 1) cand am fost la o manstire aproape de Suceava era o fata de 25 de ani tinuta de brate 2 barbati.Maicamea mi-a spus sa nu ma apropi dar eu curios m-am dus aproape de acea femei si am intrebat pe unu din barbati ce a patit iar fata a ridicat capu la mine si am vazut ca ochii ai erau intr-o nuanta de alb si s-a uitat la mine si a scos un fel de sunet (arhhhhhhh) dintr-o data un fior rece pe sira spinarii ma cuprins de atunci visez mereu acei ochii posedatiisad.Si al 2 caz s-a intamplat de curand.Eram acasa cu fratele meu si inca o prietena.A zis ca se duce la un supermarcket sa cumpere niste inghetata sa ne mai racorim fiindca era vara. Dupa cea a iesit pe usa o durere de cap ingrozitoare ma cuprins, aveam o presimtire rea.Am asteptato pe Sabina dar ea na mai venit crezand ca s-a dus acasa chemand-o parintii ei.A doua zi m-am dus la ea sa iesim la o batie cu apa, usa era incuiata.Am sunat-o pe mama ei sa vad ce se intampla iar can mi-a raspuns plangea si suspina zicand ca Sabina a avut un accident de masina pe zebra.Am scapat telefonul din mana si am fugit la spital pe jos fiindca era la 3-5 km departare de apartament.Ea era c aparatul de respirat la nas si intinsa pe pat.Doctorul a venit si a zis ca s-ar putea sa nu mai poata merge niciodata din cauza ca a fost lovita grav la coloana vertebrala fiind fracurate cateva oase.Am inceput sa plang in hohote nevenindumi sa cred.Acum Sabina e in scaun cu rotile nemaiputand sa ne batem cu apa si sa alergam prin parc pana seracrying.Nu stiu daca o sa ma credeti dar am fost la un preot si mi-a spus ca ai un dar de a visa ce se va intampla in viitor dar eu nici nu l-am bata in seama.Am cumparat multe carti de maie iar acum pot zice ca sunt suficient de expert incat sa zic daca este ceva necurat in acea zona.Eu am zis mereu de mic copil ca daca exista Dumnezeu exista si Stana daca exista ingeri exista si demonii(dracii), daca exista binele exista si raul.Eu cred fiindca am simtit-o pe propia piele si cred ca o sa mai fie si alte incidente de genu asta paranormale.

| Chrisa28 a răspuns:

Da, ele sunt duhuri rele, aparand sub forma de fantome, spirite tongue. poti sa le invoci facand ritualuri satanice, poti deschide porti, ai grija sa nu te pui cu ele ca ajungi pe lumea cealalta!

| AnonymousV a răspuns:

Demonii exista, spiritele si stafiile sint doar alta infatisare a demonilor...

P. S. big grinemonul se poate transforma in orice doar ca sa ademeneasca crestinul in pacat.

| numaiuna a răspuns (pentru AnonymousV):

In ce se poate transforma demonul?

| Ionutz_Wolf_1993 a răspuns:

Demonii chiar exista stiu asta, cand am fost la o manastire si am vazut ca era un posedat.....si trebuia sa stam aproape de moaste si sa ne rugam....va recomand un film despre exorcizare un caz real "exorcist of emily rose"winking vizionare placuta