| Dorugar a întrebat:

Problema crestina
Unii oameni au impresia ca Legea lui Dumnezeu cea din Vechiul Testament nu este buna fiind prea aspra. Motiv pentru care imbratiseaza minciuna religioasa a unui sarlatan ucigas ca falsul apostol Pavel din Tarsus, care a inventat religia crestina care schimba aceste legi vechi si aspre ale lui Dumnezeu cu una noua a sa pusa in carca lui Isus (dar Isus a ramas la religia sa Mozaica si a ascultat mereu de Legile lui Dumnezeu, adica cele vechi, pe care a venit sa le impuna)
In acest context pun intrebarea daca omul are puterea si caderea sa emita judecati referitoare la calitatea Legilor lui Dumnezeu, daca aceasta sunt bune sau rele?
Sau daca nu va convine o religie pornita de la Dumnezeu, atunci faceti-va atei, dar nu o dati in nici un caz pe minciuna si sarlatanie ca va murdariri si va faceti singuri de ras, si asta este exact problema crestinismului!

17 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Omul are caderea si puterea sa eludeze complet pe Dumnezeu,ce este un impediment in calea dezvoltarii sale, atat legile vechi, bigote si trepanate, cat si pe cele noi, pacifist-utopice.Si in locul careia sa puna o directiva eugenist-perfectionista, spre dezvoltarea exclusiva a individului si societatii.

| Dorugar explică (pentru Dumnezău):

Vai de mine ce ditamai gogoasa! Ce naiba v-ati pierdut uzul ratiunii? Poi voi nu vedeti ca omul a evoluat enorn de mult in ultimii 300 de ani tocmai cand a slabit credinta in Dumnezeu, si evolutia progreseaza razant in statele laice in care Dumnezeu este doar un personaj de pasti si de craciun?
Doamne feri da ori sunteti orbi de nu vedeti ori sunteti grei de cap si nu pricepeti realitatea!

| Filip23 a răspuns:

N-ai obosit sa tot freci menta pe-aici? Oi fi tu in vacanta, da' mai iesi la aer!

| Dorugar explică (pentru Filip23):

Nu tin minte sa te fi rugat sa-mi raspunzi la intrebare, asa ca plimba magarul daca nu iti convine ce postez!

| Dorugar explică:

Nu toti ateii sunt intelectuali si nici eu nu ma cred a fi!
Dar cu toate acestea sunt mai prosti cei care NU STIU NIMIC dar CRED totul a proasta!
Iar cei care s-au orientat cu fata catre credinta, si stau cu fundu intors catre stiinta, nu au temei pentru a se considera destepti pentru ca desteptaciunea depinde de STIINTA si nu de credinta a proasta!

| Dorugar explică:

Tu ca si credincios esti atat de "destept" incat in locul tau vorbesc citatele din Biblie! Intrebare...in asemenea conditii te crezi mai destept decat un papagal sau esti la nivelul de inteligenta al unei benzi de magnetofon adica a unui aparat lipsit de ratiune?

| Dorugar explică:

Vai ce trist! Adica tu nu stii nimic si vrei sa-i prostesti si pe altii?
Poi nu ti se pare mai rational ca daca nu stii nimic sa te pui pe studiu ca sa stii multe si doar dupa ce stii foarte multe(asa ca mine) doar atunci sa-i inveti pe altii?
Poi dupa farama ta de minte toate proastele satelor ar trebui sa ajunga directori de liceu doar pentru ca nu stiu nimic dar cred multe!
Tu oare realizezi cata-i aberatia de mare in mintea ta nestiutoare?

| Miauti a răspuns:

Nu mai! problema crestinismului este biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu desfiintezi liberur arbitru. Tu ai un drept. Poti alege ce vrei. Daca unuia nu-i suna bine barbarismul legilor Vechiului Testament poate sa opteze (cum au facut majoritatea crestinilor) spre legile iubirii, iertarii, bucuriei, milosteniei si virtutilor adevarate propavaduite de Iisus. Iar tu n-ai ce face.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

De desfintat liberul arbitru l-a desfintat Dumnezeu in persoana atunci cand a dat Legea, si cand ti-a scris soarta in Cartea Vietii.
Liberul arbitru vine de la Diavolul care spune sa nu asculti de Legea lui Dumnezeu si sa faci ce vrei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general cei de pe forum insa nu chiar toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este insa uni nu intra la categoria redusi mental.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Da tu intrii cu brio, asa ca nu e cazul sa-ti faci probleme!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Unde intru cu brio?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

In cer, bineinteles! http://www.youtube.com/watch?v=Z3cx6jXY39Q

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Si unde este cerul?
In fundul matzii?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Intreaba un copil de doi anisori si iti va arata unde este cerul!