| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca unii oameni se ascund in spatele religiei si se folosesc de ea pentru a isi acoperi imaginea publica? De exemplu vazusem un film in care un preot era prieten foarte bun cu primarul orasului respectiv si il ajuta sa spele bani.
Pe mine unul ma impresioneaza manastirile,locuri foarte linistite,departe de zgomotul orasului, oameni linistiti si gradini frumoase.Nu cred ca Dumnezeu daca ar exista si-ar dori palate inalte si scumpe.

5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Nu neaparat pentru a-si acoperi imaginea publica, ci pentru putere. Biserica si statul sunt doi actori politici, insa consider ca in multe tari biserica are cea mai mare putere. Cati nu ar deveni preoti daca ar avea aptitudinile si ocazia, chit ca nu cred in D-zeu?

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Bineinteles, oamenii care isi urmaresc interesul o sa isi urmeze interesul indiferent de ocupatie. La fel cu unii politisti, politicieni, medici, manageri etc care sunt in pozitii civile.

Poti fi onest sau corupt in orice pozitie.

Cat despre a doua parte a intrebarii tale, Dumnezeu a poruncit construirea templului de la Ierusalim care a fost una din cele mai impresionante constructii din lume. Dumnezeu merita cinstit inainte de orice, dar problema este de unde vin banii pentru bisericile respective. Daca sunt dati liber din partea membrilor voluntar nu vad nici o problema, daca sunt folosti din buzunarul statului din taxe si unii oameni nu sunt de accord cu folosul banilor in acest scop atunci nu e ok.

| Holiday a răspuns:

Pentru atragerea de clienti, firmele, in cazul de fata cele religioase, ofera diverse produse, in diverse locatii. Cine vrea sclipici merge la Catedrala, cine vrea rustic, merge la manastiri din lemn. Intre ele gasesti diverse alte variante.

Coca-Cola o gasesti si in cluburi de fite, si in magazine sau bodegi rurale. E acelasi lucru.

| StrongHeart explică (pentru Holiday):

Inteleg aluzia ca biserica este o afacere si asta e si realitatea de fapt,dar exista manastiri in care totul se face prin munca calugarilor,au tractoare cu care lucreaza pamantul, au gradini si livezi lucrate tot de calugari si oameni care fac mancare pentru credinciosi, si acolo se dau bani dar macar oamenii aia fac ceva cinstit si nu sunt imbracati scump si cu coroana de rege pe cap, mai sunt si oameni cinstiti si modesti, dar prea putini ce-i drept in industria asta.

| Frank51 a răspuns:

In majoritatea bisericilor exista atmosfera aia de liniste si pace, sunt amenajate cu spatii verzi si mi se pare ok.