| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți ca va mai veni Iisus pe Pământ pentru a 2-a oară? De ce?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pe pamant nu chiar asa curand DAR in apropierea pamantului ca sa-i ia pe ai SAI asa cum a promis in foarte scurta vreme.

| sierra1 a răspuns:

N-am prea ințeles: cine a venit pe pământ și de unde și cînd?

| Celcestietot a răspuns:

Va veni a doua oară ca să nimicească ce este rău.

| minrest a răspuns:

Ar avea de ce. Acum 2000 de ani nu a facut nimic din ce scrie in VT ca ar trebui sa faca mesia. Nici cunostinta de Dumnezeu universala, nici pace in lume, nici impacarea intre generatii. De asta crestinismul invata ca exista si a soua venire; doar-doar o face ceva a doua oara cand vine. Cred ca Iisus e ca un instalator, care vine o data, te face sa ii dai arvuna, zice ca revine, dar te lasa cu toaleta infundata si nu mai vine, iar tu blochezi toaleta, folosesti toaleta publica, si pe masura ce trece timpul, te astepti de la instalator la rezultate mai bune, ca doar nu degeaba intarzie el atata.

| mentholinks a răspuns:

Conform Bibliei ar trebui sa revina dar dupa ce trec cerurile si Pamantul sau dupa ce face Dumnezeu un Pamant nou dupa cum a spus in VT.

| Octavian199 a răspuns:

A doua oara? Ce s-a intamplat prima oara? rolling on the floor

| Digikey a răspuns:

Daca se reincarneaza o sa vina de mai multe ori.Prima oara se pare ca nu i-a mers prea bine.

| DarthNiger a răspuns:

La cate se intampla in lumea asta cred ca ii este si frica sa revina laughing eu in locul lui nu m-as intoarce.

| BlackOldSun a răspuns:

Dedeman...pregatit! Hammer time! happy

| Michael11 a răspuns:

Isus Hristos va veni si a 2-a si a 3-a oara. Atunci cand a venit prima data, a venit cu mai multe scopuri, unul din ele fiind acela de a muri pentru pacatele lumii intregi. A 2-a oara va veni in vazduh pentru a rapi Biserica. El nu va cobori pe pamant. A 3-a oara va veni sa lupte pentru lui Israel. Atunci va cobori pe pamant. Eu cred ca la a 3-a Lui venire, va incepe si domnia Lui ca rege la Ierusalim pentru 1000 de ani. Iata cateva proorocii :

a) despre rapirea Bisericii
"Căci Însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va coborî din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul." (1 Tesaloniceni 4:16-17)
"Vă spun că, în noaptea aceea, doi inşi vor fi în acelaşi pat, unul va fi luat şi altul va fi lăsat; două femei vor măcina împreună: una va fi luată şi alta va fi lăsată. Doi bărbaţi vor fi la câmp: unul va fi luat şi altul va fi lăsat." (Luca 17:34-36)

b) despre a 3-a venire
"Ci Domnul Se va arăta şi va lupta împotriva acestor neamuri, cum S-a luptat în ziua bătăliei. Picioarele Lui vor sta în ziua aceea pe Muntele Măslinilor, care este în faţa Ierusalimului, spre răsărit; Muntele Măslinilor se va despica la mijloc, spre răsărit şi spre apus, şi se va face o vale foarte mare: jumătate din munte se va trage înapoi spre miazănoapte, iar jumătate, spre miazăzi. (Zaharia 14:3-4)
"Deci, dacă vă vor zice: ‘Iată-L în pustie’, să nu vă duceţi acolo! ‘Iată-L în odăiţe ascunse’, să nu credeţi. Căci, cum iese fulgerul de la răsărit şi se vede până la apus, aşa va fi şi venirea Fiului omului."(Matei 24:26-27)

c)despre domnia Lui ca rege la Ierusalim
" El va fi mare şi va fi chemat Fiul Celui Preaînalt şi Domnul Dumnezeu Îi va da scaunul de domnie al tatălui Său David.
Va împărăţi peste casa lui Iacov în veci şi Împărăţia Lui nu va avea sfârşit."(Luca 1:31-32)
"Îl văd, dar nu acum, Îl privesc, dar nu de aproape. O stea răsare din Iacov, Un toiag de cârmuire se ridică din Israel. El străpunge laturile Moabului Şi prăpădeşte pe toţi copiii lui Set. Se face stăpân pe Edom. Se face stăpân pe Seir, vrăjmaşii lui. Israel face fapte mari. Cel ce se naşte din Iacov domneşte ca stăpânitor si pierde pe cei ce scapă din cetăţi." ( Numeri 24:17-19)

| Xanor a răspuns:

Da va veni, doar ca va veni aducant armaghedonul adica distrugerea oamenilor rai si va veni in curand amin