| AvalohAlyn a întrebat:

Voi credeti ca va veni Mantuitorul Iisus Hristos pentru a doua oara pe Pamant? La Apocalipsa? De ce da, de ce nu?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Este mai usor sa astepti un zeu cum vine si te salveaza decat sa evoluezi tu personal.

| Lucică1998 a răspuns (pentru suffarstar):

Ești cam prost informat, pentru ca un creștin adevărat are datoria sa evolueze atât in credința sa, cat si in lupta împotriva atracției spre păcat, pe care fiecare om o are, oricât de creștin ar fi. De asemenea Isus nu vine sa NE salveze. El vine într-adevăr sa-i ia pe ai Lui acasă, dar exista marele risc ca un creștin sa nu se încadreze intre acei ai Lui si sa nu fie chiar asa de salvat.

| suffarstar a răspuns (pentru Lucică1998):

Nu sunt deloc prost informat, ti se pare.Nu exista pacat, totul este relativ. Iubire absoluta inseamna libertate absoluta. Pentru tine e greu de conceput asta pentru ca asa ai fost invatat.
Citeste despre Ego-ul uman. http://www.doxologia.ro/......em-renunta
Te contrazici.
Sa se incadreze la ce?
Explica si mie ce inseamna a evolua in credinta.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca a venit prima data, atunci CU SIGURANTA ca va veni si a doua oara. Eu nu cred, sunt sigur ca va veni deoarece tot ce s-a prevazut ca va fi, s-a adeverit si se adeveresc istoric.

| Holiday a răspuns:

N-ar fi de mirare sa apara la un moment dat vreunul care sa pretinda ca e Isus si unii chiar sa-l creada...La cate povesti sunt dispusi credinciosii sa inghita, nimic nu e imposibil. Nenea ala de muri acu` 2000 de ani e oale si ulcele, nu mai apare.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Holiday):

True. amuzanta asta cu "oale si ulcele" big grin

| sublime89 a răspuns:

Cred ca ar fi venit totusi in 2000 de ani, daca ar fi fost sa vina. E clar ca crestinii se amagesc teribil cu aceasta fabula a venirii lui Isus. Prea multe asteapta de la un individ care a murit acum 2 milenii. Cate predictii nu au facut ei in legatura cu sfarsitul lumii, si toate au fost la fel de false. Oare cand isi vor da seama ca nu mai are rost?

Răspuns utilizator avertizat
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu. Nu are de ce sa vina.

| Dorugar a răspuns:

NU! Pentru ca personajul Isus Christos nu a existat in realitate, deci nu a venit nici macar prima oara, asa ca pina sa vina a doua oara ar trebui sa vina macar prima oara.
Explicatie. Personajul Isus din Nazaret nu a fost nici Christos (adica un Uns in functia de Rege) si nici nu a fost un mantuitor, ci a fost un simplu dulgher.
Asa ca pe cine astepti ca mantuitor?
Pe Domnul Nimeni de niciunde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja am venit.
PS: Apocalipsa e acum, man.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dupa 2000 de ani? tarziu... tarziu de tot. au murit in trecut deja toti oamenii care il asteptau. de ce sa fii altul care moare asteptandu-l? Apocalipsa e doar o alta poveste de speriat copiii din biblie. nu exista cu adevarat. a fost prezisa de sute de ori in timpul istoriei. si nu s-a intamplat. e prezisa in general de sarlatani ce trag foloase de pe urma celor creduli. cum fac acum popii lipitori in societate. uite aici lista mare cu de cate ori a fost prezisa http://goo.gl/x1fWfi

| answer a răspuns:

Vreau sa va explic ceva: timpul se aplica doar pe pamant. Doar aici ziua dureaza 24 de ore. Va las, daca doriti, inainte sa mai faceti afirmatii nefondata, cu fundament superficial, sa studiati aceasta problema.
Din religie aflac ca, 2000 de ani sunt ca doua zile pentru Dumnezeu! Puteti sa reflectati, desigur, daca doriti sa iesiti din sfera superficialului.

| Inferno a răspuns (pentru answer):

"inainte sa mai faceti afirmatii nefondata"
Hotul striga: "hotul".

"timpul se aplica doar pe pamant."
Prostia asta nu are si ea nevoie de argumente, sau e suficient de aberanta incat sa treaca neobservata?

| Nasturica_Catalin_1997 a răspuns:

E greu de inteles ce spun uni.

sa poti spune ca nu exista ar trebui sa ai 100+ ani. in acesti ani 100 daca ii irosesti documentandu-te tot nu ai putea spune ca nu exista.

oameni si eu st pacatos. dar cand gresesc incerc sa indrept!

si da! st sigur ca El va veni atunci cand noi meritam asta. si atunci ne va fi deschise portile catre viata fara de sfarsit si multe alte frumoseti binevoitoare ale vieti!

| 7days2die a răspuns:

Mantuitorul Isus Hristos a venit pe pamant pentru prima data fiind prevestit cu mult timp inainte sa se nasca. De ce nu ar veni si a doua oara daca a fost la fel ca prima data prevestit ca va veni. Deci in concluzie Da.