| somios a întrebat:

Credeti despre Papa de la Roma ca este Vicarius Filii Dei adica loctiitorul Fiului lui Dumnezeu) titlu din care rezulta 666!
V-I-C-(AR)-I-V-S (F)-I-L-I-I-D(E)I = (ce este in paranteze nu se
pot numara) 5+1+100+1+5+1+50+1+1+500+1 = 666!
Iar 666 este semnul fiarei numita Diavol!
Nu cumva avem in acest fapt DOVADA ca Papa este de fapt Loctiitorul Diavolului pe Pamant?
A Diavolului pe nume Lucifer, nume cu care a fost rasfatat chiar Isus Christos timp de peste 1500 de ani cat a fost predicata in biserica Biblia Vulgata?
Iata cum adevarul iese ca uleiul la suprafata, si ca Isus Christos = Diavolul, asta cu atat mai mult cu cat in Biblie ni se spune cum contemporanii lui Isus l-au acuzat pe acesta ca lucreaza cu puterile lui Belzebub (Diavolul)!

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Contrar faptului ca orbii vad, surzii aud, mutii graiesc, marturisindu-L pe Hristos, respectivii continuau sa Ii faca o imagine falsa in fata poporului. Insa, - cu toate acestea - „Isus strabatea toate cetatile si satele, propovaduind Evanghelia imparatiei si vindecand toata boala si toata neputinta in popor. Neputand nega realitatea minunilor, carturarii incercau sa le prezinte poporului ca rezultat al conlucrarii lui Iisus cu domnul demonilor si sa reduca astfel entuziasmul poporului sau sa induca banuiala ca Iisus este stapanit de duh demonic. Iisus le da peste cap rationamentul lor nefondat prin urmatoarea imagine sugestiva: Satana ii dezbina pe oameni si ii invrajbeste, dar nu se poate dezbina pe sine, adica nu are sens ca satana sa izgoneasca pe demoni din oameni pentru ca astfel stapanirea sa se distruge si se nimiceste. Aceasta lucrare de izgonire a demonilor este chiar lucrarea lui Iisus. Ca urmare, lucrarea lui Iisus nu este una de colaborare cu domnul demonilor, ci de combatere a lui si de eliberarea a oamenilor de sub puterea lui satan.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Tatal a dat Fiului toata puterea in cer si pe pamant.Deasemenea si Judecata a dat-o Fiului.El va judeca.Si pe tine, daca nu te pocaiesti.„Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului."

Matei 25:46,, Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Ma refer la acel Tata care a creat tot universul, care a facut cerurile si pamantul care zice si ia fiinta.Da, la Lumina lumii!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Si ce a adus in lume pacatul, numai rau si suferinta. Dumnezeu a dorit ca noi sa traim fericiti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Aha,da.Tocmai din cauza neascultarii din gradina Edenului.Acestea sunt consecintele neascultarii.De aceste suferinte a dorit Dumnezeu sa ne scuteasca. Daca omul traia in ascultare de Dumnezeu, nici Isus nu ar fi trebuit sa moara.Pentru ca plata pacatului este moartea.De aceea a zis Dumnezeu sa nu manance din pom ca negresit va muri.Se referea d.p.d.vedere spiritual.

| Filip23 a răspuns:

Pentru mine Papa nu este un reper, iar socotelile tale poti sa le pastrezi pentru tine. Pentru mine este un reper Sf Serafim de Sarov si ma bucur ca nu ii poti converti numele in cifre.

Răspuns utilizator avertizat
| eandopuncttk a răspuns:

Belzebub asta e varu lu Bazuzu? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| eandopuncttk a răspuns (pentru somios):

Ai impresia ca m-ar interesa? de imi dai link cu explicatii? laughing

| AxyTM a răspuns:

Lol prieteni... adica totusi... cine suntem noi sa judecam un om care stie mai multe decat noi toti. Am ajuns sa contestam conducerea Bisericii Catolice eu sunt ortodox dar totusi chiar asa am ajuns?
ar trebui sa ne cerem macar scuze in fata lui Dumnezeu... chestiile si adunarile alea sunt facute de cineva care nu are ce face cu timpul liber.
Maine ce o sa facem? O sa ajungem sa contestam si Sfanta Scriptura?
Ce gasesti pe net nu inseamna ca este intotdeauna adevarat. Asa ca daca esti un adevarat crestin iti vezi de treaba si nu te bagi in astfel de lucruri...
Astea sunt atacuri pe care Biserica le primeste mereu, atacuri care sunt mereu respinse, addevarata credinta ramanand mereu intacta.
Deci vedeti-va de treaba, daca totusi vreti sa aflati, nu mai intrati pe net unde puteti gasi mai multe rele decat bune, mergeti la un preot, la un prieten care lucreaza in acest domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

„Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt; sau va ţinea la unul şi va nesocoti pe celălalt. Nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona" (Matei 6:19-24).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Pai tocmai, ca daca pentru mine banii nu reprezinta o prioritate, pot sa daruiesc.Si eu nu dau bani la preoti, ci dau saracilor, vaduvei si orfanului.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Mantuirea ne intereseaza pe noi toti, in afara de tine.Biblia se refera la toti oamenii.Ea era valabila in vechime si este valabila si in zilele noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Sunt copii care Il iubesc pe Isus.El este o realitate.El este viu!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Si ce crezi ca ai mei nu iubesc animalele, natura? (tu te consideri normal)?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Eu cred ca este posibil sa fie el.Deci crezi si tu.O sa primesti acel CIP?

Răspuns utilizator avertizat
| Archdaemon a răspuns:

Nu pentru ca diavolul nu exista

| Thunderstruck a răspuns:

Sunt doar povesti ma omule, nu trebuie sa crezi tot ce scrie intr-o carte.

| Gabica a răspuns:

Ciudat...nu m-am gandit niciodata la asa ceva.Ai gasit asta pe net sau ti-ai data seama singur/a?

Răspuns utilizator avertizat
| krysstal a răspuns:

Foarte posibil...laughing In ziua de azi orice e posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti se termina neuronii intr-o zi? ce faci? mori fara sa afli raspunsul? vaiiiiii...nasol!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Imi pare rau ca nu ai vazut si iadul. Poate ca atunci te pocaiai de pacatele tale. Nu poate, sigur!