| Okkultist a întrebat:

Credeti in reancarnare? Va dau un exemplu: Ce ati face daca ati afla ca ati trait intr-un trib acum 4000 de ani, si ati vrea sa readuceti credinta aceea de atunci printre oameni. Eu sunt de religie kemetica, religia Egiptului antic. Crestinismul si catolicismul de azi. Sunt cam trist, sper sa reusesc. Sunt persoane prin America care vor sa readuca kemetistul ca religie oficiala. Este greu sa va fac sa intelegeti ce simt. Este greu sa vezi ca toti sectanti au un lacas de cult si tu, care ai ajutat prin religia ta la evoluarea multor religi, sa nu ai unde. In cat timp credeti ca oameni vor accepta aceeasta religie, oare cer mult? https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v= e1CWBKRWIg0
Cat timp imi va putea lua aceeasta,, nebunie"? Nu vreau sa ma iau la bataie cu crestinii sau cu sectantii. Vreau doar acel loc unde ma voi simti bine. Cine ar vrea sa ne ajute, asi fi recunoscator vesnic. https://www.facebook.com/......2949513969

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Iti place? Foarte bine!
Ai grija sa trezesti stari de spirit nu religie,cunostinte si alte prosti.

''Stari de spirit-asta trebuie dat altora, nu continuturi, nu sfaturi, nu invataturi''-Constantin Noica.

Visezi, insa ai nevoie de atitudinea de invingator pentru a actiona.
Un visator ramane un visator, un invingator isi transforma visele in realitate!

''Uni cred ca pot, altii ca nu pot. Ambi au dreptate'' - Henry Ford

Acum 2200 de ani lui Hannibal ii s-a spus ca nu poate trece munti Alpi cu elefanti, sti care a fost raspunsul lui?
''Ori gasim o cale, ori ne facem noi una!''

Nu te astepta sa incepi cu dreptul!
De fapt sa nu ai asteptari de nici un fel!

Lui Socrate ii se spunea "un corupător imoral al tineretului".
Beethoven de-abia se descurca la vioară şi prefera să interpreteze propriile compoziţii,
decât să-şi îmbunătăţească tehnica. Profesorul lui i-a spus că nu există nicio speranţă
ca el să ajungă vreodată compozitor.
Părinţii celebrului cântăreţ de operă Enrico Caruso au vrut ca el să devină inginer.
Profesorul lui i-a spus că nu are niciun pic de voce şi că nu va putea cânta niciodată.
Charles Darwin, părintele teoriei evoluţioniste, a renunţat la cariera medicală şi tatăl
lui i-a spus: "Nu-ţi pasă decât de vânătoare, câini şi curse de şobolani". În autobiografia
sa, Darwin scrie: "Am fost considerat de toţi profesorii mei, inclusiv de tată, un băiat absolut
obişnuit, mai degrabă cu un nivel intelectual sub standard."
Walt Disney a fost concediat de redactorul şef al unui ziar pentru lipsa de idei. El a
fost falit de mai multe ori înainte să construiască Disneyland.
Profesorii lui Thomas Edison spuneau despre el că e prea prost ca să înveţe ceva.
Albert Einstein nu a vorbit până la vârsta de patru ani şi nu a învăţat să citească decât
la şapte ani. Profesorul său îl descria ca "înapoiat mintal, nesociabil şi veşnic cu capul
în nori". A fost exmatriculat şi a picat examenul de admitere la Școala Politehnică din Zürich.
Tatăl sculptorului Rodin spunea: "Am ca fiu un idiot". Descris ca unul din cei mai
slabi elevi din şcoală, Rodin a ratat de trei ori admiterea la Şcoala de Arte. Unchiul lui spunea
despre el că nu poate fi educat.
Henry Ford a ratat şi a dat faliment de cinci ori, înainte să aibă succes.
Winston Churchill a rămas repetent în clasa a şasea. Nu a devenit prim-ministru al
Regatului Unit decât la şaizeci şi doi de ani şi numai după o viaţă plină de înfrângeri şi
necazuri.

Ca sa nu mai vorbim despre fascinanta poveste a lui Sylvester Stallone!

Formula este asta:
Actioneaza
Esueaza
Optimeaza!

La ce ne mai ceri parerea? Ai nevoie de motivatie externa? Inseamna ca nu-ti doresti destul de mult asta.
Te afecteaza cea ce spun alti? Inseamna ca te minti singur si ca nu vrei sa-ti traiesti visul.

Cineva iti spune ca e imposibil, imoral sau prostesc? Intrebarea ta trebuie sa fie : De unde stie? A incercat?
Daca este un nefericit ce lucreaza pentru stat atunci poti sa razi si mergi cu PERSEVERENTA mai departe.

Invata ce este PERSEVERENTA, si aplic-o zi de zi.

| Okkultist explică (pentru OOOLEOOO):

Nici nu se putea un raspuns mai bun. Iti raman vesnic dator, iti multumesc din inima. Iti multumesc. Iti multumesc.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Okkultist):

Multumeste-ti in primul rand tie, caci tu ai postat intrebarea.

Habar nu ai de ce esti in stare
Habar nu ai care iti este devarata valoare

http://youtu.be/AjDU4A0HJ2c

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Altu' care vrea sa suga bani de la fraieri.

| Okkultist explică (pentru Hombre):

Iti demonstrez ca voi muri sarac, fara nici un ban. Am foarte multi bani si ii voi consuma pe toti. Nu iau nimic de la nimeni ei vor da daca vor sa construiasca ceva. Nu voi fura in viata mea.

| usuk a răspuns:

1[reincarnare]-putin probabil
2[in cat timp vor accepta]-degeaba, daca nu gasesti ceva iadu'/nea satanelu'/focu' ce nu se stinge/ cu care sa ii sperii aceasta religie va ramane MOARTA, pentru totdeauna

| milan9 a răspuns:

Teoria falsa a reincarnării, cu mii de interpretari contradictorii, nu are nici o legatura cu invataturile crestine.

Sufletul este entitate nu energie dispersată. Ce anume se unifică dacă ar fi simplă energie dispersată? Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Numărul sufletelor nu este nedeterminat, altfel o iei razna confundând miliarde de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre cu sufletele unor entităţi spirituale şi invers.

| milan9 a răspuns:

Teoriile hinduse au transformat revelaţia primordiala, au interpretat şi alterat la nesfârşit conceptia despre divinitate, despre suflet, despre viata vesnica.

În spaţiul sincretismului hindus, printre miile de triburi, fiecare a avut dialectul lui, zeii şi teoriile lui.

Teoriile acestea sunt tentative de a da răspunsuri limitate umane, sunt încercări ce se pierd într-o negură a istoriei hinduismului, hinduism în care sunt amestecate mii de zeităţi ce se contopesc într-o confuzie generală.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt convins ca un multimiliardar, poate re-crea o religie moarta, poate face si piramidele si toate amanuntele civilizatiei apuse. Nu stiu cat de benefica e treaba. Dar puteti racola milionari saraci sa cotizeze. Mie personal mi se pare o tampenie fara sens. Daca as crede in reancarnare? Nu stiu! Am calculat dupa toate horoscoapele posibile, sunt la ultima viata pe pamant. Dar fiind ortodox nu iau in seama astea. Daca ai vreo cateva sute de miliarde de euro, mai gasesti cativa ticniti, miliardari scapatati, poti cumpara un teren in Canada, sa zicem, sau siberia si faci acolo Egiptul antic exact ca in scripte.Gasesti cateva boschetare sa joace rolul reginelor gen :Cleopatra, erau si mai frumoase si gata! SUCCES. Particip si eu pentru un salariu rezonabil la constructia piramidelor si rescrierea alfabetului lor.

| Lizzu a răspuns:

Buna.
Nu stiam ca exista asa religie,nu am mai auzit de ea...
Dar sa stii ca toate la timpul lor exista.

Acum esti in alta lume,a viitorului,in alte generatii,alt tip de gandire si adaptare la mediu.
Religiile si credintele vechi de mii de ani nu cred ca-si mai gasesc locul acum si aici.

Fiecare la timpul sau. Asa cum cred ca nici crestinismul si catolicismul nu vor dainui pentru totdeauna.
Asta este viata,existenta. Asa este. Totul e schimbare, miscare.

Cred, intr-un fel, in reincarnare, da.

| ErrorFound a răspuns:

E cam ciudat sa compari aceste zeitati, religia egipteana fiind destul de diferita de crestinism. Probabil ca cea din urma s-a inspirat de la cea din Khem, dar Kemetistii aveau simboluri si practici diferite. Erau si bazati pe meditatie...Ai macar un Ank acasa?
L-ai folosit vreodata?

Hai sa mai vorbim pe privat, mi se pare interesant ce ziti acolo.

*Apropo, nu e Kemet, e Khem.*

| Okkultist explică (pentru ErrorFound):

Eh, multi gresesc la pronuntie. Da sigur

| CinevaNou a răspuns:

Ce e aia reancarnare?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Dc trebuie sa readuci divinitati vechi in prin plan, si nu sa inventezi tu altele noi? nu ar fi mai interesant?
Daca ai vreo sansa? nu, crestinismul a luat tot ce era bun din vechiile religii, inclusiv, vechea religie egipteana, e prea primitiva

| Okkultist explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu pot face asa ceva, sa inventez. Da depinde din ce perspectiva privesti, daca stai sa te gandesti religia catolica cu inchizitile ei si toate cele a fost mai primitiva decat kemetismul. Tin foarte mult la aceeasta religie, nu ai idee cate poti descoperi prin ea si cate poti face. Crestini se roaga la Ra si la Amun. Neglijandui pe ceilalti. Kemetisml este intr-o armonie perecta cu binele si raul. Thoth atlantul find zeul intelepciuni, tablitele lui. Daca poti medita cu o tehnica de a-ti vedea viata anterioara este foarte interesant cate poti vedea. Cate poti simti prin inima lui Ra.

| KodrutZ a răspuns (pentru Okkultist):

Religia organizata distruge orice credinta. Ai descoperit afinitatea catre ceva? Foarte bine, tine pentru tine si pentru cei dragi tie. In momentul in care te apuci sa faci propaganda, deja distrugi esenta.

| Okkultist explică (pentru KodrutZ):

Nu fac propaganda! Eu vreau doar temple, nu este corect ca toti sectantii care nu au treaba cu yoga si sunt batuti in cap sa aiba templele lor. Le vreau si eu zeiilor mei. Eu nu voi strange bani de la oameni, ii voi da pe ai mei, cu riscul de raman sarac. Nu voi face propaganda la religie, ci doar sa fie introdusa in Romania ramura egiptologiei. Cine vrea religia aceeasta nu are de cat sa o adopte. Eu cer doar lacase de cult.

| KodrutZ a răspuns (pentru Okkultist):

Foarte bine, fa bani si construieste-ti cite temple vrei. Sau vrei sa promovezi o religie de-alde "pica para malaiata in gura lu' natafleata"? Ia si fa o lista sanatoasa de aderenti cu semnaturi si inregistreaza oficial cultul, apoi poti sifona si bani de la stat.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Okkultist):

Poti descoperi, o gramada de lucruri, fara sa te rogi, la dumnezeu, isus, ra, isis, sau oricarei alte divinitati. sunt doar niste simboluri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-te faraon.

| Okkultist explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa am bani sau statui de zece metri dupa urma la asta. E in regula daca altcineva o va face. big grin happy

| BlackSulphur a răspuns:

Iti admir intentia, insa nu prea ai sanse. Lumii nu ii pasa, sau mai degraba nu vrea sa stie. Paganismul nu este pentru toti.

| Okkultist explică (pentru BlackSulphur):

Daca ar sti ei, cat ii poate ajuta...

| Okkultist explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de MARE ajutor! Pai sincer am trecut prin niste perioade grele, nu foarte grele dar grele prin viata asta scurta. Asta este si va fi telul meu pana voi muri, daca nu voi putea face nimic asi prefera dupa acum sa mor. Nu este nebunie sau ceva de genul. Pur si simplu nu-mi gasesc locul aici nu mai vreau, nu sunt inteles dar tot odata stiu ca sus e ceva ce va straluci vesnic. Ca soarele mi-a incalzit pielea atator reancarnari si el poarta tot trecutul meu. Sufletul e vesnic la fel si dorinta lui, de asi conduce poporul printre cei vi, nu doar printre cei morti. Sufletul nu mi-l va lua nimeni, la fel si dreptul de a spera. Ma voi ridica la orizont si voi stralugi deasupra intregii lumi. Am trait o parte din disperarea de mult, o voi duce si pe aceeasta pana la capat. Mi-asi da si viata pentru o zi ideala. Dupa voi muri impacat daca nu sunt iarasi obligat sa nu-mi gasesc odihna...

| Generalul a răspuns:

Sincer sa fiu, parca mai bine as vedea o piramida imensa in centrul capitalei decat o catedrala monstruoasa a mafiotilor de la BOR.

| Okkultist explică (pentru Generalul):

Mersi mult, ai raspuns foarte inteligent laughing Se intelege multe prin ce ai spus, si se vede ca tu inelegi multe. Ms mult!

| Miauti a răspuns (pentru Generalul):

La mine in oras exista o piramida deci... cauta piramida din Pitesti.