| LupusDei1993 a întrebat:

Creștini din Ortodoxie, ce părere aveți despre faptul că Biserica a obișnuit să dețină sclavi de etnie rromă?

30 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Dar bigotii nu sunt tot sclavii bisericilor?

| halogen001 a răspuns:

Lucrul asta demonstreaza ca religia e intr-o evolutie continua si nu vine de la un creator inteligent ci de la niste oameni necinstiti si mincinosi care in functie de nevoile proprii acctioneaza in asa fel incat sa le fie cat mai bine, chiar cu pretul raului provocat altor oameni. Deci ipocrizia si minciuna sunt dovedite practic, iar lozinca "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" e doar de forma, e o minciuna pentru prostirea naivilor si un mod de a ascunde realitatea care e cu totul alta.

| halogen001 a răspuns:

Poate ca sunt norocos, dar eu am intalnit si tigani OK. Am avut profesori care au recunoscut ca sunt tigani si erau OK. Am avut si un coleg de banca tigan si era bine educat, invata foarte bine si nu puteai face diferenta decat dupa culoare. Nu dorea sa recunoasca ca e tigan si spunea ca e bronzat, dar stia limba lor. Nu avea tendinta sa fure sau sa insele, sa se bata, sa se certe, era perfect normal. Acum e economist. Si la facultate am avut si colegi si profesori tigani, toti OK. Cred ca depinde mult de educatia pe care au primit-o si mai putin de rasa.

| NotNamed a răspuns (pentru halogen001):

Evident ca sunt multe exemple din "populatia" lor care sunt cu un caracter deosebit, insa raul facut si cel care continua sa.l faca nu il pot trece cu vederea. Buruiana trebuie trasa din pamant chiar daca arata bine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred ca decizia cea mai inteleapta era sa-i deporteze in loc sa-i tina sclavi.
Asa frumoasa ar fi fost Romania acum fara ei...

| Nilsson a răspuns:

Dar lagărele de muncă forțată ale regimurilor ateiste naziste și comuniste din secolul trecut nu sunt sclavie?
Ba în China și Coreea de Nord se mai practică și astăzi.

| RKBlue a răspuns (pentru Nilsson):

E cam greu sa zici ca un regim e ateist cand promoveaza cultul personalitatii(aka Coreea de Nord, China in timpul lui Mao)
Mortile in nazism si comunism sunt rezultatul ideologiilor proaste si dictaturii, nu al ateismului.

| Nilsson a răspuns (pentru RKBlue):

Dar ateismul nu e parte a ideologiei?

| RKBlue a răspuns (pentru Nilsson):

Este.
Dar ateismul e lipsa credintei intr-o divinitate, forta superioara, etc.
Nu presupune uciderea nimanui, indiferent de ce fac ei.Deci nu poti zice ca ucide sau indeamna la ucidere.
Ateismul e in relatie cu comunismul si nazismul, dar nu e cauza uciderilor.

| Nilsson a răspuns (pentru RKBlue):

Îți las un citat să meditezi pentru seara aceasta:

"Când omul nu crede în Divinitate se crede el însuși Dumnezeu, și când se crede Dumnezeu se comportă ca diavolul."

| RKBlue a răspuns (pentru Nilsson):

Dragut citat.
Pacat ca nu orice e pus intre ghilimele e si corect.
Sunt ateu.Nu ma consider mai important decat altii.
Nu ma consider zeu. Imi vad de viata mea si ii las pe altii sa-si vada de viata lor. Poti zice asta de toi oamenii religiosi?
Poti spune asta de majoritatea crestinilor din Romania?
Pot spune asta de toti ateii?
Eu n-as putea.
Religia a dovedit in nenumarate cazuri ca ii face pe oameni sa creada in idei absurde sau fixiste care conduc la violenta.
Ii face sa considere ca ideile lor sunt cele corecte,ca atii trebuie judecati,invatati,transformati prin orice metoda.
Cei mai rai oameni intalniti de mine sunt religiosi(crestini si musulmani). Am intalnit destui atei naspa si rai, dar niciunul nu a zis ca locul meu e intr-un lagar de concentrare, niciunul nu m-a atacat fizic, nici unul nu m-a numit "abominatie".In schimb, cei religiosi da.
Insa am cunoscut si persoane religioasse care m-au invatat o gramada.Care mi-au deschis privirea in anumite directii si m-au ajutat sa inteleg cum sa vad anumite probleme din diferite parti.
Problema nu e in religie sau lipsa ei ci in crestere, mediu si personalitate.Dar credinta e mai usor de folosit pentru a instiga la ura.
Oamenii nu se comporta ca diavolul fiindca se cred importanti.Se comporta asa fiindca sunt raniti,fiindca sufera.
Unii ajung sa se comporte asa din cauza avaritiei si a dorintei de putere,dar si aceea vine din suferinta adesea.
Uciderile, crimele in masa, atrocitatile facute de mase, etc au fost facute in numele unui zeu sau unei idei, nu in numele lipsei unui zeu sau idei.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns:

N.au de ce. Ii dau la stiri daca nu sunt cuminti ≈))

| RKBlue a răspuns:

Crestinii ortodocsi uita acest fapt cand spun ca ortodocsii nu au facut niciun rau, spre deosebire de catolici.
Daca stii putina istorie, ai vedea ca nu e deloc asa.
Doar fiindca nu ardeau vrajitoare(de fapt, unii ortodocsi au facut si asta) nu inseamna ca nu au facut destule rele.

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns:

Rromii,sunt săraci și îi ajută.

| AndrElle a răspuns:

Rromii, sunt săraci și îi ajută.

| EmanuelHEY a răspuns:

Religie" înseamnă tot ce este împotriva facerii voinţei lui Dumnezeu. Ea este închinarea dată creaturii şi se bazează pe spusele creaturilor în contrazicerea Cuvântului lui Dumnezeu; de aceea, anulează Cuvântul lui Dumnezeu şi-l face fără valoare. Ea înseamnă mai degrabă teamă de creaturi, decât teamă de Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul. Religia este bazată pe cuvântul unei creaturi mai degrabă decât pe Cuvântul şi poruncile adevăratului şi viului Dumnezeu Iehova, fapt exemplificat de poporul ales al lui Dumnezeu, dar care a părăsit legile credinței. (Matei cap. 23) Religia este de la adversarul lui Dumnezeu, care plănuieşte să se facă pe sine „asemenea Celui Prea Înalt". (Isaia 14:12-14). Închinarea pe care o aducem Creatorului înseamnă credință, așa o numește apostolul inspirat Pavel la Evrei cap. 11. Toate faptele care i-au distins pe servii aprobați ai lui Iehova din vechime au stat sub semnul CREDINȚEI și nu a unei forme de religie. Același serv al Celui Prea Înalt, arată deosebirea între religia urmată de el în trecut și credința descoperită lui de Isus Cristos - Filipeni 3:3-8; Galateni 1:13, 14.