| Rainbowling a întrebat:

Crestinii, chiar si de pe acest forum, in judecata lor simplista, vad lucrurile cam in felul acesta:
Tot ce este bun vine de la Dumnezeu, iar tot ce este rau vine de la Diavol
INTREBARE:
Cum va expliciati faptul ca in Vechiul Testament, la fel ca si in religia bazata pe VT, adica cea pe care Dumnezeu i-a dat-o lui Moise sa o deie mai departe oamenilor, NU exista nici Diavol, si nici o alta personificare a raului, deci Diavolul nu a aparut la Creatie si astfel ca aceasta judecata simplista nu poate sa stea in picioare!
Diavolul a aparut odata cu Noul Testament!
Adica mai exact, odata cu nasterea lui Isus care dupa Inviere in Apocalipsa 1.18 se lauda ca si-a luat in primire imparatia sa Iadul!
In aceste conditii, afirmatia ca tot ce este rau vine de la Diavol vi se pare:
a ) o prostie
b) un adevar neinteles
c) o minciuna gogonata

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

a) Diavolul este inca de la creatie (Geneza 3, 1) dar pentru tine este raspunsul B deoarece este un adevar pe care nu ai reusit sa-l CITESTI in Biblie (intelegi). Putem adauga si punctul d) raul vine in mare masura si de la oameni. Poate asa mai "rezolvai" o "necunoscuta" pe care incerci sa o "descoperi".
b) Crestinii in judecata lor "simplista" reusesc sa inteleaga lucruri atat de simple pe care tu nu reusesti sa o faci, tragic neicusorule.

| doctorandus a răspuns:

In Vechiul Testament apare Diavolul, atat ca este vorba de un inger care, ca oricare alt inger, nu poate face altceva decat sa asculte ce ii porunceste Dumnezeu. E un fel de procuror care incearca sa prinda pacatosii in flagrant pentru a fi pedepsiti.

| danay72 a răspuns:

Diavolul a aparut inca din gradina Edenului, in geneza, cand a inselat-o pe Eva, vorbindu-i printr-un sarpe.Geneza3:1-5,Apocalipsa12:9,nu a aparut in Noul Testament. Apoi cu Iov.Iov1:6-12

| kira30 a răspuns (pentru danay72):

Vezi ca nici nu se atinge de raspunsul tau?

| Kalla a răspuns:

B
Cate puncte am castigat? laughing

| Rainbowling explică (pentru Kalla):

Nu ai castigat pentru ca nu ai dat raspunsul corect!

| Kalla a răspuns (pentru Rainbowling):

In viata nu exista coret sau gresit.

| Rainbowling explică (pentru Kalla):

Ba chiar exista!
Tot asa cum exista bine si rau!

| Kalla a răspuns:

Binele exista, raul nu.Raul este absenta binelui.

Este exact ca intunericul si lumina. Poti crea lumina (lumanare, lumina de la telefon, bec) dar nu poti crea intunericul pentru ca el apare doar cand nu este lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.asa e ai dreptate. daca mergi pe firul asta multe vei descoperi prostilor de crestini care vor pune botul la prostiile tale.tu vei prostul de serviciu care va face apelul.felicitari.cum poti sa fii atat de bleg?

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

D) spala putina

| Ben00 a răspuns:

Sa inteleg ca il respecti pe proorocul Moise? Poate si pe proorocul Isaia? Sau ii terfelesti si pe ei?

| KodeX a răspuns:

Offf oamenilor voi nu stiti ce inseamna diavol? expresia de diavol insemna ceva inselator ceva rau intelegi? si se poate atribuii oricui iar mai exact un diavol in expresie populara inseamna demon iar Lucifer nu este demon ce este serafim si a fost pedepsit si izgonit in iad acolo creend demoni iar o parte din demoni sunt alter-egoul oamenilor de exemplu lilith ea prezinta curvia si desfranarea sper ca ti-am fost de folos