| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca tamplarul Isus, care cat a trait Nu a fost Dumnezeu, ci doar un amarat de tamplar, a devenit mai Dumnezeu decat Creatorul, dar numai dupa ce a murit!?
S-a intors cineva de pe lumea aialalta ca sa va confirme ca a devenit Dumnezeu?
Nu de alta dar la "inviere" putea si Dracu sa-i penetreze trupul ca sa joace scena invierii ca sa-i prosteasca pe fraieri?
Nu vi se pare curios ca in religia mozaica, cea din care a fost copiat crestinismul, nu exista Diavol nici in ziua de azi, si mai grav este ca Diavolul si Iadul au aparut odata cu religia crestina adica odata cu nasterea lui Isus Christos, adica cu cel care se lauda singur ca detine cheile Iadului?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din cauza ta de frustrat ne faci de rusine ateismul, mai lasane cu frustraile tale du-te si canta in padure poate acolo ai fani tu nu esti ateu si anti teist sau doar un copil amptutat mental

| Moisie explică (pentru RAY):

Frustat poate o fi tac-tu ala care te-a facut asa dashtept, ce vezi tu ca eu postez aici NU sunt ideile mele "originale", ci le iau din revista germana Theologul, revista scoasa de profesori universitari in Teologie, de la cele mai mari Univeristati germane, oameni care au parasit biserica si doresc sa-i lumineze pe tinerii deschisi catre lumina cunoasterii singura aducatoare de progres. Dar cum sa priceapa asta un roman ca tine care este considerat din generatia care face Romania de ras si este generatia de jeg a Europei civilizate, si asta pentru ca esti un looser care ai fost format intr-o scoala de spalat creiere si de format ratati?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

De unde stii ca a fost tamplar? Poate a fost clopotar...

| tomthecat a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Poate a fost tractorist...
Nu vezi ce bazaconii spui?!?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru tomthecat):

Nu existau tractoare pe vremea aia.

| Moisie explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Si daca era clopotar cum zici, se schimbau datele problemei?

| Moisie explică (pentru tomthecat):

Ah... deci asa se explica?
Poi daca a fost tractorist toata viata, nu este de mirare ca a ajuns Dumnezeu dupa ce a murit!
Eu CRED ca toti tractoristii devin dupa moarte niste Dumnezei!

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

"Eu CRED ca toti tractoristii devin dupa moarte niste Dumnezei!"

Te droghezi?

| Moisie explică (pentru Kalla):

Nu draga, dar e vorba de "credinta"!
Pai cine crede ca un tamplar sau un dulgher sau un tractorist, care toata viata nu a fost decat un om muncitor, ca dulgher sau tractorist, poate ajunge Dumnezeu dupa ce moare, acela se cheama ca e drogat? Poi atunci tu ce esti?
Poi asta ar insemna ca cei ca tine sunt drogati din nastere, ceea ce in mod clar NU este adevarat, cei care cred in felul acesta nu se chema "drogati" ci ABERATI!
Quod erat demonstrandum!
Ma bucur si-ti multumesc ca mi-ai ridicat mingea la fileu!

| petre059 a răspuns:

Faci niste greseli, mai citeste.Pe tamplar il chema Iosif si era tatal lui Isus si nu a devenit Dumnezeu.Decat sa postezi aberatii pe aici mai bine citeste si apoi comenteaza.

| Moisie explică (pentru petre059):

Vorbesti prostii doar ca sa te aflii in treaba si sa te dai dashtept?
La evrei este traditia ca fii sa invete meseria tatalui lor, asa ca in general Isus este apreciat ca fiind dulgher sau tamplar.

| petre059 a răspuns (pentru Moisie):

Esti un retard bolnav ce nu are ce face, mai bine du-te in padure cum ti sa sugerat.

| Moisie explică (pentru petre059):

Si bineinmteles ca tu esti un adevarat geniu crestin!
Ce pacat ca in toata lumea civilizata cei ca tine sunt vazuti drept ultimele gunoaie ale Europei, niste aberati si retardati!
Ce pacatv ca lumea asta s-a ramolit atat de mult incat nu apreciaza geniile care trambiteaza de-a pururi inteligenta, cocotati fiind pe gramada de gunoi de care se rade toata Europa!
Ia sa vedem cat de "cult" esti si daca stii care este numele acelei gramezi de gunoi de care se rade toata Europa?

| petre059 a răspuns:

Ma tu ai ce face sau nu ai ce face? laughing)cred ca stii raspunsul "intelectualule".

| tomthecat a răspuns:

Unor asemenea indivizi de teapa ta nici n-ar trebui să le răspundem... Cum ar fi fost lumea fără credinţa creştină, stimabile Moisie?!? Unde ar fi ajuns omenirea astăzi dacă n-ar fi existat Domnul nostru Iisus Hristos pe care tu ÎL BATJOCOREŞTI PERMANENT ŞI ÎL RĂSTIGNEŞTI ÎN FIECARE ZI PRIN MODUL CUM TRĂIEŞTI PE ACEST PĂMÂNT?!?

Tu altceva mai bun de făcut n-ai decât să pui întrebări fără sens?!?

Dumnezeu să aibă milă de sufletul tău, ateule!

| Moisie explică (pentru tomthecat):

Poi vad ca nici nu/mi raspundeti, probabil ca fiind analfabeti structurali neobisnuiti cu "efortul" de a rationa, scrieti numai prostii aiurea fara sa imi raspundeti la intrebare!
Eu nu mi bat joc de nimeni ci am pus doar niste intrebari care prea par mari pentru capul tau mic.
Intrebarile mele au un sens ca maine te pomensesti ca vine un alt idiot care afirma ca ceausescu a ajuns si el Dumnezeu dupa ce a murit, si mie teama ca va calcati in picioare sa-i lingeti icoana facatoare de minuni!
Nu ti fa probleme despre relatia mea cu Dumnezeu pentru ca eu nu am o religie care Il batjocoreste si ii incalca legea, asa ca cel care ar trebui sa-si faca probleme esti chiar tu care crezi intr-un OM in loc de Dumnmezeu!
Ba mai bine sa te mantuiasca pe tine Hristos asa cum ii "mantuieste" pe toti!

| tomthecat a răspuns:

Între un ateu prost/nebun şi un ateu ateu, nu văd diferenţa...

Nebunul zice în inima lui : "Nu există Dumnezeu!"
(Psalmul 14:1 Biblia - Sfânta Scriptură)

Bineînţeles că Biblia "nu e bună", e mai bun Darwin cu maimuţele lui...
Niciodată nu vom arunca Biblia la gunoi pentru că aşa vreţi voi, ateii!

| RAY a răspuns (pentru tomthecat):

Asta nu-i ateu si anti teist nu generaliza

| suffarstar a răspuns (pentru tomthecat):

Nu mai generaliza, nu cadea in plasa asta. Unii sunt atei doar findca nu inteleg iubirea lui Dumnezeu, si aici e vina noastra, a crestinilor, pentru ca ei vad la noi multe greseli si se descurajeaza.Cat despre trollul care a pus intrebarea, nu e ateu. E un anti-crestin ipocrit, degeaba ii explic, peste 10 minute posteaza o alta intrebare, insa in care face acelasi lucru. Tind sa cred ca are o inteligenta redusa. Folosind termenii " a proasta" si "dashtept" reise ca e un mahalagist frustrat care a citit cateva site-uri si blogguri pline de mizerii si acum ne tine noua discursuri teologice, parca el a inventat apa calda. In realitate el nu cauta nimic, e doar un troll cu inteligenta redusa, cum spuneam.

| Moisie explică (pentru tomthecat):

Retine ca nu exista niciunde si niciodata un ateu care sa fie mai nebun decat ub credincios!
Biblia nu e buna pentru ca nici si si nici Dumnezeu nu o recomanda niciodata sa fie citita sau urmata!
Acu intelegi din ce cauza nu e buna?

| Moisie explică (pentru suffarstar):

Da recunosc ca eu sunt unul din ateii care nu inteleg "iubirea de Dumnezeu" si nici nu ma duce mintea sa inteleg faptul ca milioanele de crime si bicisnicii facute de biserica crestina, ar fi de fapt nu crime bestiale, ci "fapte de Iubire"!
Oare faptul ca nu ma duce mintea sa inteleg ceva atat de aiurea ca voi, se datoreaza faptului ca eu sunt un troll cu inteligenta redusa, sau faptului ca voi sunteti niste aberati care inteleg aiurea realitatea?
Poi daca aceste bicisnicii sunt de fapt nu bicisnicii ci "fapte de iubire", atunci de ce nu acceptati faptul ca primii crestini si preotii care au murit in inchisorile comuniste, au fost niste fericiti care s-au bucurat si ei de iubire?
Sau la voi nu se juf=deca cu aceeasi unitate de masura?

| suffarstar a răspuns (pentru Moisie):

Esti pe langa subiect. Faci confuzie intre niste oameni si Dumnezeu. Tocmai asta incerc sa spun. Cand judeci un concept religios trebuie te raportezi strict la scrierile originale, autentice in care se identifica Dumnezeu. Ceea ce faci se numeste frustrare si ura. Judeci pe Dumnezeu(cat de ironic) dupa nise oameni care se dau drept crestini.

| Jmecherasul a răspuns:

Asta e o intrebare pe care ai pus-o ca sa ne demonstrezi noua cat de inteligent, destept si realist esti... Ce ai spus tu este o BLASFEMIE

| tomthecat a răspuns (pentru Jmecherasul):

Dacă te referi la stimabilul Moisie, sunt întru totul de acord cu tine (sper să nu fii spus acest lucru la mişto şi să fie chiar punctul tău de vedere exprimat în mod sincer)

| Moisie explică (pentru Jmecherasul):

Si unde e blasfemia mai dashteptule?
Nu cumva ascunsa in haul gol dintre urechile tale?
Tot ce spun eu pot sa dovedesc fie cu versete din Biblie fie aratatndu-ti ca in religia pe care Dumnezeu a dat-o oamenilor prin Moise, nu exista nici astazi Draci precum nici Iad, asa ca acestea s-au nascut odata cu crestinismul, sau mai exact odata cu Isus Hristos!

| Moisie explică (pentru Jmecherasul):

Poate asa pare unora care isi pun nicuri de smecheri, fara sa stie in prostia loc ca smecher inseamna de fapt prost, iar smecheria este cea mai periculoasa forma a prostiei!