| Ovidiutz a întrebat:

CRESTINII SAU CEI CARE CRED IN D-ZEU SA NU RASPUNDA!
Dragi atei, ateu sunt si eu si toata lumea (crestinii) cand le spun ca nu cred imi cer o dovada ca nu exista. Ei n-au dovezi ca exista! Dati-mi niste argumente mai puternice...eu le-am epuizat pe toate si la cat de cretini sunt nu inteleg ca NU TREBUIE SA DAU EXPLICATII! Asa ca... ziceti niste argumente puterice sa le arat ca sunt sclavii unui personaj imaginar!

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nimeni si nimic nu iti da dreptul sa imparti utilizatorii in doua categorii. Avem cu totii aceleasi drepturi. Crestini sau atei suntem romani!

| Wehrmacht a răspuns (pentru EmaS):

Asta sa spui si crestinilor care spun ca ateii sunt prosti sau jegosi.Si celor care spun ateilor sa nu raspunda.Crestinilor de ce nu le spui nimic cand "discrimineaza" ateii?

| EmaS a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eu nu am jignit pe nimeni.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De fapt, ei ar trebui sa aduca argumete, doar ei vor sa te faca sa crezi in zeul lor...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chestia asta functioneaza exact ca principiul juridic al prezumptiei de nevinovatie.
Adica, procurorul e cel care trebuie sa ADUCA dovezi clare ca cineva se face vinovat de ceva. NU invinuitul e cel care trebuie sa dovedeasca NEvinovatia.
Deci, trebuie sa dovedesti existenta si NU inexistenta a ceva.
Dar, bigotilor nu le poti baga chestia asta in cap.

| Raniia a răspuns:

Bun simt, este o zi importanta astazi in istorie.Suntem cu totii romani indiferent de convingeri religioase.

| MortemAeternum a răspuns:

Arata-i cat de rau poate fii:
http://www.youtube.com/watch?v=eyp5pTnA2D8 in acest clip crestinul e putin analfabet.
http://www.youtube.com/watch?v=YDESnQ8VsOQ&feature=related
daca nu stii engleza iti explic, bafta.

| Inferno a răspuns:

Cine te pune sa discuti cu dobitocii? Du-te la niste crestini care sunt mai inteligenti.(daca exista asa ceva)

| Coconutz a răspuns:

Dar exista un Dumnezeu. Nu biblic. Adevaratul creator esti... si eu, si vecinu de sus, si cel din televezior. Tind sa cred ca noi ca, constiinta globala cream realitatea in care ne manifestam. Dupa cum fizica cuantica zice in problema masurarii, un atom exista intr-un anumit loc numai cand il observi/masori. Asta inseamna ca inainte de masurare el este in un numar infinit de superpozitii. Simplul act al observarii creaza realitatea.
Pana aici cam tot ce am spus este dovedit. Esti ceea ce la "speriat" pe Einstein.
Dar pana si holograma asta a trebuit proiectata de cineva, noi fiind doar utilizatorii. Ma rog de aici ma adancesc in propiile teorii.
Adevarul este ca universul nostru este un ocean infinit de posibilitati.

| Toluk19 a răspuns:

La ziua Judecatii cind o sa-L vezi pe Isus atunci o sa spui > OOO asta da argument nu puternic da Megaputernic!

| FantasyAngel a răspuns:

Cred in Dumnezeu dar vreau sa raspund. Nu am nimic impotriva ateilor fiecare e liber sa creada sau sa nu creada daca au un motiv plauzibil pentru asta. Chestia e ca nu inteleg de ce trebuie sa convingi tu lumea pe chestia asta? Uita-te in jur sunt poate sute de religii prin asta tragi concluzia ca fiecare are pareri diferite despre Dumnezeu. Iar daca tu ai ales sa nu crezi in el este treaba ta nu trebuie sa convingi pe nimeni ca este ca tine pentru ca parerea mea este ca ai ajuns singur la ateism nu te-a convins cineva. Si eu am alte convingeri de cele bisericesti si lumea nu le intelege desi sunt cat se poate de logice asa ca pe tine nici atat nu cred ca o sa te inteleaga si o sa te considere nebun sau posedat lol

| thelordofthedrinks a răspuns:

Buna. Si eu sunt ateu si folosesc citate biblice sau lucruri recunoscute de crestini impotriva lor. Incearca sa citesti biblia chiar daca esti ateu. Eu asta fac si pana acum am gasit cateva nonsensuri incredibile. Demonstrandu-le in acest fel ca religia are multe erori grave nu te vor mai putea contrazice fiind ca asta ar insemna sa isi nege propria credinta. In plus vei putea spune ca, desi tu esti ateu, sti mai multe despre cele sfinte chiar decat ei, crestini infocati. (Tin sa precizez ca majoritatea crestinilor pe care ii cunosc nici macar nu sti in ce cred.) Te-ai putea folosi si de lucruri dovedite stiintific dar nu prea cred ca vor fi luate in seama din cauza ignorantei lor. Daca vrei mai multe exeple imi poti trimite un mesaj sau imi poti lasa id-ul tau.

| thelordofthedrinks a răspuns:

Vreau sa incep cu un "Bravo" pentru gramatica ta impecabila. Mai rar vezi asa ceva pe TPU happy. Si acum tin sa te contrazic. Primul tau argument a fost ". Sunt unele lucruri pe care nu le vedem,dar există,cum ar fi sufletul,mintea etc." In primul rand, sufletul nu este un lucru demonstrat stiintific si desi banuiesc ca nu dai doi bani pe argumente stiintifice iti aduc aminte ca existenta tastaturei de pe care scrii se datoreaza stiintei. In al doilea rand, ai spus ca mintea nu se poate vedea. Gresit! Doar pentru ca anumite parti ale corpului cum ar fi creierul nu se pot vedea cu ochiul liber asta nu inseamna ca in anumite circumstante nu sunt vizibile. Cel de al doilea argument al tau este: Şi încă ceva,dacă nu există Dumnezeu,atunci înseamnă că toate animalele,natura, oamenii au apărut aşa din senin, fără un plan hotărât de dinainte." Te invit sa te documentezi in domeniul evolutiei. Mult noroc in continuare.winking

| Adryan17 a răspuns:

Esti singur, atat de singur...

| piatraneamt97 a răspuns:

1. Fiecare persoana are dreptul sa creada in ce vrea ea sau sa nu creada, deci nu ii critica. 2. Ai putea sa le zici ca multe minuni ale bibliei au fost explicate stiintific. Institutia numita biserica a facut multe orori in timp, printre care si inchizitia, cruciadele sau cavalerii teutoni care au omorat milioane de oameni fiind sprijiniti de papa. Dar eu iti recomand sa nu te certi. Nici eu nu cred in Dumnezeu dar nu are rost sa te certi cu ei. La fel cum tu vrei ca oamenii sa nu te judece pentru alegerea ta nici tu nu ii judeca pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isi pierzi timpul nu are rost nu uita cand un om e in lipsa de dovezi jigneste cum ei jignesc mereu e clar ca sunt in lipsa de dovezi, e greu sa fi ateu in Romania recunosc si eu dar mi-am recunoscut ateismul public in familie sau real stiu ca multi ma vad diavol asta e bafta in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le ca mai sunt 2000 de zei care nu ofera dovezi ca exista si daca te intreba da curentul nu il vezi il intrebi de ce e mai real dumnezeul tau ca appolo, afrodita daca neam baza mereu sa credem in orice ce nu ofera dovezi am crede in orice lucru, nu poti dovedi ca nu exista un lucru care nu se arata printrun fenomen orice lucru se arata prin ceva orice lucru doar zei nu se arata asta dovedeste ca nu sunt reali

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai obosi, nu poti cere de unde nu-i. Marea majoritate a credinciosilor, sint farisei, deci iti bati capul de pomana cu ei si n-o sa ajungi la nici un rezultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii sa nu raspunda.asta e un reprezentant al vostru? ateilor? mai are frati acasa? ia vedeti ce faceti cu el, fiindca pune intrebari atat de dificile pentru noi incat ne pune in dificultate.ma boule? nu stim a-ti raspunde la astfel de intrebare, fiindca santem cretini.noi crestinii. iaca eu mi-am permis. cererea ta de dovezi e atat de mascata, incat nici nu mi-am dat seama cat esti de prost si lipsit de gandire si rationament, cerandu-le.de ce le-ai vrea? ca sa si demonstrezi ca esti prost? esti ateu dar vrei dovezi.ce noutate.pai vorbeste cu scoobydoo, ma prostule.

| InuIo a răspuns:

Eu nu sunt convinsa ca exista dar nici nu spun ca ar fi un personaj imaginar. Sfatul meu este sa nu te bagi si sa ii lasi pe fiecare sa creada ce vor[probabil le place sa creada ca sunt protejati in permanenta:-p]. Nu te chinuii sa ii faci sa isi piarda credinta ca oricum nu prea reusesti nimic cand inca altii 1000 pe langa tine sustin contrariul.

| Anonymous1247 a răspuns:

Fiindca Isus a murit pentru. pacatele noastre

| Wehrmacht a răspuns (pentru Anonymous1247):

Dar a reinviat. Daca asi sti ca familia mea o sa castige nu stiu cate miliarde m-asi sinucide daca asi reinvia dupa cateva zile.M-asi imbgogatii si nu asi si reinvia.
El a castigat increderea voastra si a si reinviat.Deci nu a avut decat de castigat.

| mirceacristianp a răspuns:

"Fara Dumnezeu suntem aparitii ciudate si disparitii stupide"
Gandeste-te pentru inceput nu la posibilitatea inexistentei lui Dumnezeu ci la modul cum vei umple pana la moartea ta VIDUL pe care-l lasa excluderea lui Dumnezeu din existenta ta.
Dupa ce vei constata ca nimic si nimeni nu poate sa substituie pe Dumnezeu atunci vom mai discuta CINE SI DE CE ESTE BIGOT, SAU SCLAV: TU SAU CEL CREDINCIOS.